BRATISLAVA. Zmeny v investičnej pomoci pripravované Ministerstvom hospodárstva SR môžu Slovensku pomôcť prilákať nových investorov.
Zhodujú sa na tom predstavitelia zahraničných komôr pôsobiacich na Slovensku.
Zmeny v tejto oblasti predpokladá novela zákona o regionálnej investičnej pomoci, ktorú rezort hospodárstva predložil do medzirezortného pripomienkového konania.
Miernejšie podmienky čerpania štátnej pomoci
Plánuje zmierniť niektoré podmienky a povinnosti súvisiace s čerpaním už schválenej pomoci od štátu.
Dočasne by sa však mali zjemniť aj vybrané povinnosti a podmienky pre spoločnosti, ktoré sa o pomoc ešte iba budú uchádzať. Zmeny by mali platiť od začiatku budúceho roka.
Vymožiteľnosť práva, kvalifikovaná sila
Pozitívne vníma iniciatívu Ministerstva hospodárstva SR Americká obchodná komora v SR (AmCham Slovakia).
“Oceňujeme, že legislatívny návrh reaguje na tzv. “vis major” a snaží sa zmierňovať isté podmienky tak, aby zhoršenie situácie z dôvodu pandémie nespôsobilo také administratívne komplikácie, že časť už udelenej pomoci by musela byť vrátená. Vnímame to ako ústretové gesto smerom k investorom, ktoré prináša väčšiu stabilitu a naďalej bude stimulovať investičnú aktivitu,” uviedol hovorca komory Michal Krčméry.
AmCham zároveň dlhodobo tvrdí, že dôležitými predpokladmi pre posilnenie investičnej aktivity sú fungujúca vymožiteľnosť práva, stabilita podnikateľského prostredia a dostatok schopných a kvalifikovaných pracovníkov na trhu.
Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (AHK Slowakei) reagovala, že ešte koncom júna uskutočnila prieskum medzi 123 nemeckými a rakúskymi investormi, ktorého výsledky naznačujú relevantnosť investičnej pomoci.
Presídľovanie spoločností
V dôsledku koronakrízy musela podľa neho polovica opýtaných spoločností odložiť alebo zrušiť plánované investície. Naopak, 11,5 percenta spoločností už plánuje svoje presídlenie, väčšina z nich na Slovensko alebo do Európskej únie.

“V tejto situácii môže nebyrokratický a efektívny systém podpory investícií pomôcť Slovensku presadiť sa v konkurencii s ostatnými krajinami strednej a východnej Európy,” konštatoval prezident komory Peter Lazar.
Pre niektoré nemecké spoločnosti, ktoré v súčasnosti analyzujú umiestnenie investícií, je pritom podľa AHK Slowakei štátna pomoc rozhodujúcim parametrom.
Zmeny v systéme investičnej pomoci odôvodňuje rezort hospodárstva pandémiou ochorenia COVID-19. Koronavírus totiž podľa neho zásadným a nepredvídateľným spôsobom ovplyvnil prijímateľov pomoci, ako aj ich schopnosť plniť ustanovenia stanovené pri ich schvaľovaní. To by v krajných prípadoch mohlo viesť až k "hromadnému" rušeniu rozhodnutí o poskytnutí pomoci.
"Cieľom je poskytnúť podporeným a dočasne aj budúcim investíciám flexibilitu pri plnení podmienok na poskytnutie investičnej pomoci a povinností prijímateľov investičnej pomoci tak, aby bol negatívny dopad pandémie na prijímateľov investičnej pomoci čo najmenší a zároveň sa zachoval cieľ investičnej pomoci, teda podpora konkurencieschopnosti a znižovanie regionálnych rozdielov," približuje zámer novely ministerstvo.