Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
WASHINGTON. Oslabovanie ekonomickej aktivity v USA bude pravdepodobne pokračovať, keďže mnohé štáty opäť začínajú prijímať sprísnené opatrenia na zmiernenie šírenia nového koronavírusu a spotrebitelia sú stále príliš opatrní.
Uviedol to v stredu šéf bostonskej pobočky americkej centrálnej banky (Fed) Eric Rosengren.
Ako povedal, spotrebiteľské výdavky pravdepodobne zostanú v porovnaní s obdobím pred pandémiou na nízkej úrovni.
Dôvodom je, že ľudia sa v obave z vírusu stále vyhýbajú aktivitám, ktoré si vyžadujú vysokú mieru sociálnych kontaktov.
"Prognóza vývoja americkej ekonomiky v jesenných mesiacoch je do veľkej miery nejasná, podľa môjho názoru však oslabovanie ekonomickej aktivity bude pokračovať," povedal Rosengren.
Ako dodal, keďže je nepravdepodobné, že vakcína bude dostupná už v najbližšej budúcnosti, firmy a spotrebitelia budú potrebovať plán na zvládanie rizík spojených s novým koronavírusom počas jesenných a zimných mesiacov.
Upozornil, že oblasti v USA, ktoré karanténne opatrenia udržali dlhšie obdobie, teraz ťažia z lepšieho zdravotného stavu obyvateľstva a s ním spojených vyšších spotrebiteľských výdavkov.
Naopak, tie štáty a oblasti, ktoré uvoľnili obmedzenia veľmi rýchlo, zaznamenali iba krátkodobé zvýšenie ekonomickej aktivity, ktorá však po opätovnom raste počtu infikovaných išla rýchlo nadol.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?