Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Vývoj hrubého domáceho produktu (HDP), o ktorom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR v piatok, je podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) prekvapením pre všetkých okrem vládnej koalície.
Premiér tento vývoj považuje za splnenie cieľa, a to ochrániť firmy a zamestnancov pred ekonomickými dosahmi pandémie nového koronavírusu.
Vyjadril sa tak na piatkovom spoločnom tlačovom brífingu so štátnym tajomníkom Ministerstva financií (MF) SR Marcelom Klimekom.
Ekonomika sa podľa údajov ŠÚ SR v 2. kvartáli prepadla o 12,1 %, čo je tak podľa analytikov, ako i podľa premiéra a štátneho tajomníka Klimeka menej, ako sa očakávalo.
Vznikajúca strana expremiéra Petra Pellegriniho Hlas reagovala, že považuje za scestné vytešovať sa z historického prepadu slovenskej ekonomiky, ako to podľa nej robí premiér Matovič.
"Demagogickými porovnaniami sa snaží verejnosť presvedčiť, že prepad ekonomiky o 13 percent v 2. kvartáli je lepší ako prepad o vyše tri percentá v prvom," uviedla vznikajúca strana s tým, že vláda má v kríze zachraňovať ekonomiku a pracovné miesta, a v tom má vládna koalícia zatiaľ obrovské rezervy.
Premiantné Slovensko
Matovič vyzdvihol, že za priaznivejší vývoj s ohľadom na očakávania môže zvládnutie pandémie po medicínskej stránke.
"Žiadna firma v čase, keď ten vonkajší dopyt prišiel, nebola v karanténe," vysvetlil Matovič s tým, že Slovensko tak mohlo produkovať a zabezpečiť čo najmenšie ekonomické škody.
Matovič podotkol, že boj s COVID-19 Slovensko po zdravotnej stránke zvládlo ako premiant Európy. Vyzdvihol aj nízky počet úmrtí v dôsledku tohto ochorenia.
Ako ilustroval Matovič ekonomickú stránku dosahov pandémie, Slovensko sa z umiestnenia v 1. štvrťroku (4. najhoršie v EÚ), dostalo v 2. kvartáli "približne niekam do stredu".
Dáta za všetky krajiny však zatiaľ ešte nie sú známe. Podľa jeho slov si Slovensko udržalo aj podobnú úroveň nezamestnanosti, ako majú iné krajiny.
Odmeny pre exponovaných zamestnancov
Práve na základe týchto priaznivých ekonomických aj zdravotných výsledkov sa štát rozhodol pre vyčlenenie 50 miliónov eur pre ľudí v prvej línii v boji s pandémiou.
Dostanú ich zdravotné sestry, policajti, vojaci a zamestnanci domovov sociálnych služieb. Peniaze si budú deliť dotknuté rezorty, teda konkrétne Ministerstvo zdravotníctva SR za zdravotné sestry, Ministerstvo vnútra SR za policajtov, Ministerstvo obrany SR za vojakov a Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR za pracovníkov v domovoch sociálnych služieb.
Matovič predpokladá, že sa šéfovia týchto rezortov dokážu dohodnúť do týždňa.
Odhaduje, že priemerná výška odmeny pre jedného človeka môže byť od 300 do 500 eur.
Premiér však kladie aj podmienku, aby odmenu nedostával nikto, kto neriskoval svoj život a zdravie v prvej línii.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?