BRATISLAVA. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) chce vláde predložiť novú koncepciu rokovania s Maďarskom vo veci vodného diela Gabčíkovo a nedostavania Nagymarosu na maďarskej strane. Rokuje o tom s ministerstvom zahraničných vecí a ministerstvom hospodárstva.
Uviedol to v piatok na tlačovej konferencii.

Budaj pripomenul, že na základe rozhodnutia Medzinárodného súdneho dvora v holandskom Haagu majú oba štáty nájsť spôsob ukončenia sporu. Jedným z krokov podľa neho bude starostlivosť o spoločné prírodné hodnoty, ktoré sú na oboch stranách Dunaja.
Minister chce, aby pod ministerstvo životného prostredia prešiel splnomocnenec vlády pre výstavbu a prevádzku sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros. Momentálne úrad spadá pod ministerstvo dopravy.
Pracujú na koncepcii vodohospodárskej politiky
Sekcia vôd ministerstva životného prostredia začína pracovať na tvorbe novej koncepcie vodohospodárskej politiky. Ako uviedol Roman Havlíček poverený vedením sekcie vôd v envirorezorte, v koncepcii chcú osobitnú pozornosť venovať Dunaju.
Očakáva, že koncepciu predstavia v priebehu budúceho roka. "Predpokladáme, že v tom čase budeme mať návrh riešenia na celý systém Dunaja - ramennú sústavu, staré koryto aj medzinárodné otázky," poznamenal Havlíček.
Sústava vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros bola navrhnutá tak, aby zlepšila protipovodňovú ochranu, zabezpečila možnosť celoročnej lodnej dopravy či využila energetický potenciál Dunaja.
Maďarsko v roku 1989 práce na diele Nagymaros zastavilo, na Slovensku sa však vybudovali zdrž Hrušov, stupeň Čunovo, prívodný kanál, stupeň Gabčíkovo a odpadový kanál.
Rozsudok padol pred 23 rokmi
Medzinárodný súdny dvor vyniesol 25. septembra 1997 rozsudok v spore medzi Maďarskou republikou a Slovenskom o výstavbe a využívaní vodného diela.
Súd rozhodol, že obe strany v záujme zosúladenia ekonomického rozvoja s ochranou životného prostredia by mali spolu opätovne preskúmať účinky využívania elektrárne Gabčíkovo na životné prostredie.
Osobitne mali nájsť uspokojivé riešenie, čo sa týka objemu vody vstupujúceho do starého koryta Dunaja a do ramien situovaných na obidvoch brehoch rieky.