LONDÝN. Počet zakúpených leteniek na cezhraničné lety v rámci Európy dosiahol v júli približne 28 percent vlaňajšej úrovne, keďže Európania začali opäť cestovať po mesiacoch blokád. Ukázali to údaje spoločnosti ForwardKeys, ktorá sa venuje analýzam v cestovnom ruchu.
Ale už prvý augustový týždeň počet leteniek klesol na 18 percent vlaňajšej úrovne. Británia totiž 26. júla zaviedla karanténu pre cestujúcich zo Španielska, niečo vyše dva týždne po tom, ako označila Španielsko za bezpečnú krajinu. A v auguste pridala na zoznam rizikových štátov aj Francúzsko, Chorvátsko a Rakúsko.
Ryanair zníži letovú kapacitu
Stúpajúci počet nových prípadov ochorenia COVID-19 v Španielsku viedol aj Rakúsko, Švédsko a Nemecko, aby varovali pred cestou do celej krajiny alebo jej regiónov. To vyvoláva neistotu a tlmí nádeje leteckých spoločností na výraznejšie oživenie dopravy.

Najväčšia európska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair začiatkom týždňa oznámila, že v dôsledku nových obmedzení a poklesu rezervácií, zníži svoju letovú kapacitu v septembri a októbri.
Čo sa týka nasledujúcich mesiacov, Olivier Ponti, viceprezident spoločnosti ForwardKeys uviedol, že rezervácie leteniek na štvrtý štvrťrok v rámci Európy sú o 70 percent nižšie ako vlani.
Okrem toho, rýchlo sa meniaca situácia znamená tiež, že ľudia odkladajú vyhľadávanie letov a rezervujú si letenky oveľa neskôr, tesnejšie k plánovanému dátumu odletu.
Situáciu komplikuje aj varovanie ministra
Britský minister dopravy Grant Shapps vo štvrtokvaroval na sociálnej sieti twitter: "Cestujte iba vtedy, ak ste si vedomí možnosti nečakanej 14-dňovej karantény".
Takéto varovanie komplikuje leteckým spoločnostiam ich snahy naplniť lietadlá a prilákať ľudí znova k cestovaniu.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?