SME

Zberateľ známok: Niekedy je vzácnejší falzifikát než originál

Niekedy je vzácnejší falzifikát než originál.

Pavol Lazar je viceprezident Prestige Philately Club Prague, ktorý združuje výnimočných zberateľov z viacerých krajín. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Podľa stereotypu vyzerá zberateľ známok buď ako starý pán v ošúchanom oblečení, ktorý si pod pazuchou nesie svoje cenné albumy, alebo ako malý chlapec, ktorého záľuba v zbieraní známok prejde hneď po tom, ako dovŕši dvanásť rokov. Nie je to však celkom tak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Známky vždy zbierali majetní ľudia a obrovské peniaze sú za ne ochotní utratiť aj tí, ktorí ich nezbierajú, ale berú ich ako investíciu. Svetový obchod so známkami ročne dosahuje miliardy dolárov. O tom, čo má vplyv na hodnotu známky, hovorí viceprezident Prestige Philately Club Prague Pavol Lazar.

Rozhovor je súčasťou témy o zberateľstve ako investícii, ktorú nájdete v septembrovom INDEXE.Rozhovor je súčasťou témy o zberateľstve ako investícii, ktorú nájdete v septembrovom INDEXE. (zdroj: INDEX)

Čo je z investičného hľadiska istejšie? Vzácna známka alebo tehlička zlata?

Zlato je štandardná investícia, pretože jeho cena je fyzicky zhmotnená. Známka je alternatívna investícia, teda má inú pridanú hodnotu ako materiál, z ktorého je vyrobená. Jej špecifikom je, že si vyžaduje znalosti. A ten, kto ich nemá, sa musí obrátiť na odborníkov.

Ekonomická kríza však známky posilňuje, zatiaľ čo cena zlata môže klesnúť.

Nemusí to byť nevyhnutne priama úmera, ale je to tak a ukazuje sa to už teraz. Na filatelistických aukciách akoby ani neexistovali katalógové ceny a obchoduje sa za oveľa viac.

Veľmi známa je americká známka je inverted jenny, na ktorej je prevrátené lietadlo. Pred dvadsiatimi rokmi sa obchodovala za 100- až 150-tisíc dolárov a dnes sa predáva za milión. Zhodnotenie je teda veľmi zaujímavé. Neplatí to však paušálne a netýka sa to každej známky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Prečo sa známkam v ťažkých časoch tak darí?

Je to bezpečná investícia. Známky majú veľké špecifikum v tom, že sú presne skatalogizované. Vie sa, koľko kusov a kedy sa vydalo, a pri vzácnych položkách sa vie aj to, kto ich vlastnil a kde sú teraz, teda majú rodokmeň. To sú práve tie známky, ktoré sa v budúcnosti zhodnotia a budú rásť na cene.

Okrem toho sa so známkami v núdzovom prípade ľahšie uteká.

Je obrovský rozdiel, či si človek zoberie tehličku zlata, alebo známku. Keby ste prevážali stotisíc dolárov v zlate, bolo by to nepredstaviteľné. Známok vám však postačí pár, prípadne jedna.

Dôkazom významu a hodnoty známok sú tiež obrovské československé zbierky, ktoré sa vyviezli do Ameriky aj počas prvej republiky a ktoré sa k nám po revolúcii začali vracať. Práve o tieto známky je dnes veľký záujem. (časť odpovede redakcia po konzultácii odstránila)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako to?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7AG9 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu