PARÍŽ. Karanténne a reštriktívne opatrenia prijaté na spomalenie šírenia nového koronavírusu spôsobili bezprecedentný pokles v krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Reálny hrubý domáci produkt (HDP) v regióne OECD v 2. štvrťroku medzikvartálne padol o rekordných 9,8 percenta, uviedla OECD vo svojom predbežnom odhade.
To je viac než štvornásobok v porovnaní so znížením o 2,3 percenta zaznamenaným v 1. kvartáli 2009, teda na vrchole globálnej finančnej krízy.
Aj keď sa ekonomiky už začali zotavovať, negatívne vplyvy koronakrízy na podnikanie, pracovné miesta a príjmy pretrvávajú po celom svete.

Spomedzi siedmich najväčších svetových ekonomík zaznamenala v 2. štvrťroku najstrmší prepad Británia (-20,4 percenta), nasledovaná Francúzskom (-13,8 percenta). HDP výrazne klesol aj v Taliansku (-12,4 percenta), Kanade (-12 percenta) a Nemecku (-9,7 percenta).
Ekonomika USA sa znížila o 9,5 percenta. V Japonsku, kde boli reštrikcie o niečo menej prísne, HDP klesol o 7,8 percenta. HDP eurozóny a celej EÚ klesol o 12,1 percenta, respektíve o 11,7 percenta.
V medziročnom porovnaní HDP krajín OECD v 2. kvartáli padol o 10,9 percenta po znížení o 0,9 percenta v prvých troch mesiacoch.