Premiérové číslo mesačníka INDEX je v predaji. Áno, nový názov nesie síce už dlhší čas, ale doteraz sa pri ňom vyskytoval aj pôvodný titul Profit.
Je to už takmer rok, čo sa zrodila značka INDEX. Najskôr na webe, neskôr na papieri. Za ten čas sa stala etablovanou súčasťou trhu biznisových médií na Slovensku a môže smelo svoju ďalšiu budúcnosť písať samostatne aj v tlačenej podobe.
Ďakujeme vám za doterajšiu dôveru, kvalitným obsahom vás chceme naďalej presviedčať o tom, že INDEX sa čítať oplatí.
Čakajú nás však časy, keď dôveru nebudeme potrebovať len my v redakcii INDEXU, respektíve novinári ako celok, keďže dezinformácie sa v súčasnom svete šíria rýchlejšie ako koronavírus.
Dôvera sa stáva jedným z hlavných pilierov fungovania ľudskej spoločnosti, ekonomiky i jednotlivých podnikov.
Kríza dôvery je pre zdravú ekonomiku vždy jedným z najväčších strašiakov. Počas poslednej veľkej krízy prebiehala najmä vo finančnom sektore, keď sa nakopili nesplácané úvery a nastala panika z neznámeho – nikto nevedel, koľko z napožičiavaných peňazí budú dlžníci schopní splatiť.
Strach často pramení práve z neznáma a platí to aj teraz. Na to, že až jeseň môže naplno ukázať silu a dôsledky pandémie nového koronavírusu, odborníci upozorňujú už dlhšie. Vidíme, že leto a teplo šírenie choroby nepribrzdilo tak, ako sme dúfali, viaceré krajiny (aj v našom regióne) hlásia rekordné čísla.
“Strach často pramení z neznáma. A platí to aj teraz.
„
Maximálne prírastky nových prípadov zaznamenáva aj Slovensko. Bolo to pritom už v čase, keď sme, prirodzene, viac vypli a ľahšie sme sa izolovali doma či na dovolenkách.
Neznámych premenných je veľa. Nevieme, ako rýchlo sa bude ochorenie šíriť v chladnejšom období roka. Nevieme, ako dopadnú (poctivé) testovania vakcín. Nevieme, ako hlboko sa ešte prepadnú trhy a ako sa oslabeným ekonomikám bude dariť stavať sa na nohy.
Až hromadný návrat na pracoviská a detí do škôl ukáže, čo sme sa o korone naučili. Či sme si vybudovali rešpekt, ktorý si zaslúži, alebo sa Slováci za tie mesiace, čo je denne prítomná v dianí okolo nich, stali viac odolnými proti dennodenným varovaniam. A ako hovoril klasik, „ľudia otupievajú“.
Niektoré medializované prípady ukázali, že nemálo ľuďom chýba kritickejšie a samostatnejšie myslenie a priveľmi sa spoliehajú na štát, jeho zákazy a uvoľnenia. A tak ako sa vytratila opatrnosť pri rúškach, keď skĺzli z nosa pod bradu, vytrácala sa aj obozretnosť pri navštevovaní rizikových miest a podujatí.
September bude skúškou ohňom. A obrovským testom dôvery. Či sa vieme správať zodpovedne a empaticky. K rodine, ku kolegom, k firme, k spoločnosti.
V aktuálnom čísle mesačníka INDEX sa venujeme okrem iného pracovnému prostrediu, ktoré pandémia zmenila. Bližšie sme sa pozreli na home office, ktorý čoraz viac firiem považuje za štandardný ekvivalent pracovného prostredia. A aj na opakovane spomínanú dôveru, ktorú pri práci z domu musí mať zamestnávateľ či šéf vo svojich zamestnancoch a podriadených.
Psychologička Barbora Kuchárová vysvetľuje, ako pandémia zmenila vzťahy na pracovisku, ako odhalila zbytočnosť mnohých manažérov, ale aj to, ako je to s empatiou Slovákov v kritických časoch. Po prečítaní tohto rozhovoru sa možno sami seba spýtate, či vás súčasné návštevy pracoviska viac obohacujú, alebo skôr vyciciavajú.
V realitnej časti témy sme sa zasa pozreli na to, ako sa pod vplyvom pandémie zmení vzhľad pracovného prostredia a či a v akej podobe prežije open space.
Želám vám, aby ste v septembri našli v práci empatických kolegov, ako aj šéfov, ktorí vám dôverujú, aj keď sa v práci nestretnete denne, a tiež pracovné prostredie, ktoré vám počas home officeu začne chýbať.