ANKARA. Turecko uprednostňuje dialóg so svojim regionálnym konkurentom Gréckom, ktorý by viedol k spravodlivému zdieľaniu zdrojov vo východnom Stredozemnom mori.
Povedal to turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v súvislosti s napätím medzi oboma krajinami, ktoré by podľa niektorých iných štátov mohlo viesť k vojenskému konfliktu.
Šéf tureckej diplomacie však zároveň obvinil Grécko z "provokatívnych činov" v regióne. "Uprednostňujeme spoločné riešenie, aby všetci spravodlivým spôsobom profitovali zo zdrojov východného Stredomoria," konštatoval Čavušoglu.
Napätie medzi Gréckom a Tureckom vypuklo po tom, ako Ankara vyslala prieskumné plavidlo Oruc Reis v sprievode vojenských lodí, aby hľadalo ložiská plynu a ropy.
Grécko však tvrdí, že sporné vody sú súčasťou jeho kontinentálneho šelfu. Atény získali aj podporu Európskej únie, ktorá odsúdila "ilegálne aktivity" Turecka a plánuje sankcie proti tureckým predstaviteľom spojeným s prieskumom ložísk energií.
Turecko odmieta tvrdenie Atén, že vody, v ktorých hľadá uhľovodíky, sú súčasťou gréckeho kontinentálneho šelfu.
Ankara obviňuje Atény zo snahy vziať si neférový podiel zo surovín vo východnom Stredomorí. EÚ v utorok uviedla, že dala Turecku "jasne najavo", že musí deeskalovať regionálne napätie alebo bude čeliť sankciám.