BRUSEL. Európska komisia predložila vo štvrtok akčný plán pre kritické suroviny.
Tie EÚ získava z rôznych častí sveta, pričom má záujem, aby ich ťažba nebola na úkor ekologických noriem či ľudských práv, uviedol podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič.
Najväčší dopyt bude po lítiu aj kobalte
Ambície EÚ vybudovať ekologicky neutrálne hospodárstvo do roku 2050 a masovo zavádzať digitalizáciu povedú k drastickému zvýšeniu európskeho dopytu po určitých kritických surovinách.
Najväčší dopyt bude po lítiu, kobalte, grafite, dyspróziu, neodýmiu, nikle a prazeodýme.
Podľa mapy s náleziskami cenných surovín, ktorú predstavila eurokomisia, krajiny EÚ sú strategickými dodávateľmi stroncia (Španielsko), hafnia a india (Francúzsko), germánia (Fínsko) či gália (Nemecko).
Po tom, ako sa tohto roku na európsky zoznam kritických priemyselných surovín dostalo aj lítium, ide o dobrú správu pre Českú republiku, Francúzsko, Portugalsko a Španielsku, kde sú významné náleziská. V súčasnosti je hlavným vývozcom lítia Čile.
EÚ je odkázaná na dovoz
Európania sú však z hľadiska technologického rozvoja odkázaní aj na suroviny, ktoré pochádzajú z tretích krajín.
Z Turecka dovážajú antimón a boráty, z Ruska paládium, Kazachstanu fosfor, Konžskej demokratickej republiky kobalt a tantal, z Brazílie nióbium, Juhoafrickej republiky irídium, platinu, ródium a ruténium, z USA berýlium, avšak najviac vzácnych surovín vrátane vanádia, skandia, titanu a veľmi vzácnych kovov ponúka Európanom Čína.
EÚ sa chce riadiť štandardami OECD
EÚ sa netají, že pre získavanie cenných nerastov musí spolupracovať s menej rozvinutými krajinami sveta, ako však uviedol Šefčovič, je snaha robiť to citlivo a v záujme rozvoja miestnych komunít z oblastí, kde prebieha ťažba.

Spresnil, že Únia musí v prvom rade zintenzívniť spoluprácu na medzinárodnej úrovni.
Modelom môže byť trojstranná spolupráca s Japonskom a USA, v rámci ktorej presadzujú vysoké environmentálne štandardy v OECD.
Aj vďaka tomu od 1. januára 2022 začnú v OECD platiť nové usmernenia pre členské krajiny, ako sa stavať ku kritickým minerálom.
Kompromisné jednanie s Čínou
Podľa Šefčoviča iné bude spolupracovať s Kanadou a Austráliou, ktoré majú významné zdroje surovín a s ktorými má EÚ uzavreté obchodné dohody alebo o nich rokuje, a iné napríklad s Čínou.
"Budú to rôzne spôsoby. Budeme hľadať medzinárodné mechanizmy, ako zabezpečiť otvorený prístup ku krajinám s významnými surovinami. To platí napríklad pre Čínu, ktorá je pre EÚ významným partnerom, ale EÚ má pre Čínu z obchodného hľadiska ešte väčší význam. Treba hľadať riešenia, ktoré uspokoja obe strany," opísal situáciu.
Loading
...
Rozvojová a ekologická spolupráca v Afrike
Slovenský eurokomisár zároveň priznal, že z hľadiska surovín sa bude musieť EÚ oveľa intenzívnejšie zamerať na Afriku, pričom im chce ponúknuť spoločný rozvoj ich nerastného bohatstva, a to pri zachovaní najvyšších ekologických štandardov.
"Európania, pokiaľ sa budú chcieť voziť na elektrickom aute, budú očakávať, že ich auto je vyrobené zo zdrojov, pri ťažbe ktorých boli dodržané environmentálne štandardy a ľudsko-pracovné práva, že pri tom neboli zneužívané deti na ťažkú prácu," vysvetlil Šefčovič.
Spresnil, že Únia je najväčším poskytovateľom rozvojovej pomoci v Afrike, a preto presadzuje aj zvyšovanie ekologických štandardov v týchto krajinách, čo neplatí len pre bane, kde prebieha ťažba vzácnych surovín, ale pre národné hospodárstva afrických krajín ako také.