Loading
...
BRATISLAVA. Európska komisia v stredu ukončila prípravné rozhovory so spoločnosťou BioNTech-Pfizer o nákupe potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
BioNTech-Pfizer je šiestou spoločnosťou, s ktorou komisia uzavrela rokovania.
Predbežná dohoda na 200 miliónov dávok vakcíny
Plánovaná zmluva by umožnila všetkým členským štátom Európskej únie kúpiť vakcínu, prípadne ju darovať krajinám s nižšími až strednými príjmami alebo ju presmerovať do európskych krajín.
Očakáva sa, že po preukázaní bezpečnosti a účinnosti vakcíny bude mať komisia k dispozícii zmluvný rámec na prvý nákup 200 miliónov dávok v mene všetkých členských štátov, a okrem toho aj možnosť nákupu ďalších 100 miliónov dávok.
Stratégia širokého portfólia vakcín
„Dnešné záverečné rozhovory so spoločnosťou BioNTech-Pfizer sú ďalším dôležitým krokom v našom úsilí o vytvorenie spoľahlivého a rozmanitého portfólia potenciálnych vakcín," uviedla komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová.

"Plníme tak náš cieľ stratégie Európskej únie v oblasti vakcín a veríme, že sa medzi týmito potenciálnymi vakcínami nájde bezpečná a účinná vakcína proti ochoreniu COVID-19, ktorá nám pomôže túto pandémiu poraziť,“ dodala Stella Kyriakidesová.
Nemecká spoločnosť BioNTech vyvíja v spolupráci so spoločnosťou Pfizer so sídlom v USA novú vakcínu založenú na molekulách mediátorovej ribonukleovej kyseliny (mRNA).
Kyselina mRNA zohráva zásadnú úlohu v humánnej biológii, pretože bunkám prenáša pokyny, že majú v tele tvoriť bielkoviny s cieľom predchádzať chorobám alebo proti nim bojovať.