Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Júlové dáta k priemyselnej produkcii potvrdili predpoklad, že dno, resp. najvýraznejší pokles, už má priemysel zrejme za sebou. No vyhliadky do budúca ohrozuje podľa analytikov nástup druhej vlny pandémie.
Nasledujúce mesiace zaostane priemyselná produkcia zrejme za úrovňami spred roka. S predkrízovými hodnotami analytici počítajú až v budúcom roku, resp. v úvode roka 2022.
Priemyselná produkcia sa v júli zotavila lepšie, ako sa očakávalo a priblížila sa minuloročnému objemu. Po výrazných prepadoch v predchádzajúcich mesiacoch bola medziročne nižšia len o 3,6 %.
Priemysel bude schopný razantnejších skokov
Pod zlepšenie sa podpísal najmä pozitívny vývoj vo výrobe automobilov. Tá prelomila šnúru piatich mesiacov po sebe idúcich poklesov a v júli vzrástla o 0,8 % medziročne.

"Od apríla, keď priemyselná produkcia zaznamenala historicky najväčší prepad kvôli uzatvoreniu ekonomiky, sme mohli sledovať jej postupnú konsolidáciu," povedal pre agentúru SITA analytik Tatra banky Boris Fojtík.
Tatra banka nepredpokladá, že priemysel bude v najbližších mesiacoch schopný ďalších razantnejších pozitívnych „skokov“ v produkcii.
Zastabilizovanie produkcie tesne pod jej minuloročnou úrovňou sa však môže podľa Fojtíka udiať len za predpokladu, že šírenie koronavírusu bude pod kontrolou a nebudú potrebné celoplošné opatrenia. Od zrušenia obmedzení, ktoré sa začalo v polovici mája, sa ekonomická aktivita začala oživovať.
A pokiaľ sa situácia výrazne nezhorší, najmä čo sa reštriktívnych opatrení týka, očakáva Slovenská sporiteľňa pokračujúce oživovanie aj v druhej polovici tohto roka.
Brzdou môžu byť aj problémy na strane ponuky
Krajiny už síce podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka nepristupujú k tak silným opatreniam, ktoré by obmedzovali mobilitu ako na jar, avšak stále majú potenciál zastaviť, prípadne výrazne spomaliť oživenie priemyslu.

Brzdou pritom nemusí byť podľa Koršňáka len znova klesajúci dopyt, ale aj problémy na ponukovej strane, keď znovu šíriaca sa pandémia môže narúšať produkciu v časti subdodávateľského reťazca.
Aj bez nástupu druhej vlny je však otázne, nakoľko by bolo prvotné oživenie priemyslu dlhodobo udržateľné. To totiž podľa Koršňáka podporili aj nahromadené zákazky, ktoré sa nestihli počas vrcholiacej pandémie.
"Predpokladáme, že pandémia predsa len mohla permanentne vymazať časť dopytu. V takomto prípade by bola mierna korekcia prvotného oživenia aj bez nástupu druhej vlny pandémie nevyhnutná," uviedol analytik UniCredit Bank.
Dôležitý je dopyt zo zahraničia
Na ružové okuliare je podľa analytičky WOOD & Company Evy Sadovskej zrejme ešte priskoro a trochu opatrnosti v nasledujúcich mesiacoch ešte nezaškodí.
Pri priemyselnej výrobe či zahraničnom obchode svoju rolu totiž zohráva práve dopyt zo zahraničia.
V rámci produkcie v priemysle je dôležitý boj s COVID-19, ako aj naštartovanie a vývoj ekonomiky, a to nielen na Slovensku, ale predovšetkým u našich najväčších obchodných partnerov.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?