Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Čo spája Bödöra, Pentu a firmu blízku Kmotríkovi? Tajomná schránka

Firma si požičala od cyperskej schránky.

Ivan Kmotrík.Ivan Kmotrík. (Zdroj: SME - Marko Erd )

Nadácia Zastavme korupciu spolupracovala na článku s Investigatívnym centrom Jána Kuciaka

Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu, nájdete po kliknutí na obrázok. Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu, nájdete po kliknutí na obrázok.

Reklamné video propaguje aktivity a produkty spoločnosti Grafobal Group podnikateľa Ivana Kmotríka. Cieľová skupina, ale aj náhodný návštevník stránky, v reklame uvidí Národný futbalový štadión či kojeneckú vodu Lucka.

,,Postupne Vám predstavíme 26 dcérskych spoločností,” uvádza profesionálne zostrihaný klip firmy.

Načítavam video...

Dojčenskú vodu nevyrába priamo Grafobal, ale eseročka AGROMA s.r.o.

Podľa obchodného registra sa venuje minerálkam a prírodným vodám, ale aj poľnohospodárskej a živočíšnej výrobe. Štatutárom je Kmotríkov známy Arpád Figura a majiteľkou Kmotríkova neter Karin Kyselová.

Skryť Vypnúť reklamu

O Agrome písal denník SME , keďže sa jej darilo v súvislosti s dotáciami od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Zaujímavá je však aj niečím iným. Využila peniaze tej istej tajomnej cyperskej schránky, s ktorou obchodoval nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, väzobne stíhaný za pranie špinavých peňazí v kauze Dobytkár.

Ide o cyperskú firmu Saxian Investments Limited, ktorá okrem iného kedysi vlastnila pätinový podiel vo firme ProCare, zdravotníckom biznise Penty s poliklinikami.

Infografika k článku Nadácie Zastavme korupciu Čo spája Bödöra, Pentu a firmu blízku Kmotríkovi? Tajomná schránka

Pre zväčšenie obrázka kliknite sem.

Bezúročná pôžička

Súvisiaci článok Bödör roky tajne podnikal s Pentou. Kde prišiel k peniazom, nie je jasné Čítajte 

Neznáma cyperská schránka bola pre slovenských biznismenov zrejme atraktívna. Okrem Penty a Bödöra s ňou mala v roku 2015 obchodné kontakty aj Agroma. Firme blízkej Kmotríkovi prišlo z Cypru 454-tisíc eur. Vyplýva to z účtovnej závierky Saxian Investments Limited uloženej v cyperskom obchodnom registri.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôžička bola bezúročná, čo nie je obvyklé. Štandardne si banky, ale aj ďalší veritelia za požičanie peňazí vypýtajú nejaký úrok. Ten je príjmom pre veriteľa za to, že sa načas vzdá vlastných peňazí, ktoré by mohol zhodnocovať inde. Podľa Národnej banky Slovenska úroky pre firemné pôžičky v roku 2015 dosahovali v priemere 2,5 percenta za rok. Ak si medzi sebou požičiavajú firmy, tieto úroky bývajú štandardne ešte vyššie.

Zrejme tak, v prípade Saxianu a Agromy, nešlo o bežnú pôžičku, keďže cyperský veriteľ by touto operáciou sám seba oberal o profit.

Agroma nespresnila, ako sa dostala k tak výhodnej pôžičke, na čo ju použila, kto stojí za Saxianom, s kým o pôžičke rokovala a ani na čo ju presne použila.

,,Za spoločnosť Saxian pri rokovaniach vystupovali na to oprávnené osoby, ich identitu nie sme oprávnení zverejniť,” uviedla firma. Dodala, že financovanie svojej podnikateľskej činnosti rieši z viacerých zdrojov.

Skryť Vypnúť reklamu

,,Keď má podnikateľ na stole viacero možností, potom sa rozhodne podľa svojich možností a celkového očakávaného hospodárenia. To je aj prípad vzťahu so spoločnosťou Saxian,” konštatovala Agroma.

Vlastníci Saxianu nie sú známi. Z účtovných závierok sa nedá zistiť, kto stojí v pozadí firmy. Investigatívne centrum Jána Kuciaka však disponuje informáciami, ktoré poskytlo na analýzu novinárom združeným v takzvanej Kočnerovej knižnici a z nich vplýva, že minimálne 14 miliónmi eur zo Saxianu disponoval Norbert Bödör a ďalej ich zhodnocoval. A to aj cez český investičný fond Avant Private Equity, ktorý vznikol v roku 2015.

Český fond

Vo výročnej správe českého fondu Avant PE za rok 2015 si fond účtuje aj úver Agrome, ktorý je v rovnakej výške ako bola pôžička od Saxianu, len v českých korunách. Nie je však zrejmé prečo, či Saxian postúpil pohľadávku, alebo ju do fondu vložil, alebo išlo o inú transakciu.

Skryť Vypnúť reklamu

“Nie sme oprávnení poskytovať informácie nad rámec tých, ktoré sú zverejnené v súlade s právnymi predpismi. Účtovné závierky všetkých investičných fondov sú riadne auditované a reportované Českou národnou bankou,” napísal Pavel Doležal z Avantu.

Dodal, že ak bude Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK) pokračovať v publikovaní “nepravdivých a vymyslených informácií”, môže sa dopustiť porušenia ochrany právnickej osoby pred neoprávneným zásahom. Odvolal sa pritom na predchádzajúci článok ICJK o fungovaní Bödöra v zdravotníckom biznise Penty a o úlohe Avantu v tejto transakcii.

Nie je teda zrejmé, akú úlohu zohral fond Avant. Agroma tvrdí, že dlh splatila priamo Saxianu, a to bankovým prevodom. Doklad o tom nechcela poskytnúť s vysvetlením, že biznis, ktorý financovala z požičanej sumy sa netýkal projektov verejného záujmu. V účtovnej závierke Saxianu za rok 2016 už pôžička Agrome nefiguruje.

Skryť Vypnúť reklamu

Nejde však o jediné zdanlivé spojenie slovenskej Agromy s českým fondom Avant. Agroma, ktorá hospodári prevažne na západnom Slovensku, kúpila ešte v roku 2015 od súkromných vlastníkov rozsiahle lesné pozemky pri stredoslovenskej obci Hajnáčka v rimavskosobotskom okrese. Pozemky sa nachádzajú v jednom z lukratívnych poľovných revírov. V roku 2019 ich poľnohospodári zo Záhoria predali dcérskej firme fondu Avant APE Development z Prahy.

Avant svoj podnikateľský zámer na juhu stredného Slovenska odmietol konkretizovať a na naše otázky neodpovedal. Na otázky o transakcii s pozemkami na strednom Slovensku neodpovedal ani projektový manažér Agromy Radoslav Štepanovský. Opäť s odvolaním sa na skutočnosť, že nešlo o transakciu, ktorá sa týka verejného sektora. „Predaj pozemkov v Hajnáčke nijako nesúvisel s vyrovnaním dlhu voči spoločnosti Saxian,“ tvrdí Štepanovský.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Slovensku akciovka APE Development nakúpila aj dlhopisy Penta Fundingu a vlastní polovicu developerskej akciovej spoločnosti Orbis Nitra. Zvyšných 50 percent Orbis Nitra patrí podľa dostupných dokumentov nitrianskej stavebnej firme Inpek, ktorú médiá spájali s Norbertom Bödörom. S ľuďmi z Inpeku totiž do roku 2019 spoluvlastnili stavebnú spoločnosť BI Invest.

Orbis Nitra stavia rozsiahly polyfunkčný komplex s bytmi a obchodmi v centre Nitry na mieste bývalého kultúrneho domu Orbis.

Novinári okolo Kočnerovej knižnice nedávno priniesli odhalenia, ako bol prepojený cyperský Saxian, Bödör a zdravotníctvo Penty. Nové informácie ešte posilňujú podozrenie, že Saxian mal veľmi blízko k Bödörovi a túto cyperskú schránku využívala skupina slovenských podnikateľov. Peniaze, ktoré Bödör cez ňu nadobudol, totiž zhodnocoval ďalej cez Avant.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa denníka SME v roku 2018 disponoval Bödör najmenej 40 miliónmi eur, pričom nie je jasné, odkiaľ ich získal. Na súde, keď vypovedal k vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice, tvrdil, že je živnostník.

Ani Kmotrík nevie

Cyperský Saxian sa prvýkrát objavil pred rokmi v obchode s prešovskou poliklinikou Reimanus. O kliniku mala záujem Penta. Kliniku však v konkurze dostala Bödörova firma. Neskôr prešla do rúk cyperského Saxianu a od neho ju získala Penta.

Do roku 2016 bol Saxian zároveň pätinovým spolumajiteľom zdravotníckeho biznisu Penty s poliklinikami ProCare. V roku 2016 previedol Saxian svoj 20-percentný podiel na český investičný fond Avant.

Penta pre novinárov združených v projekte Kočnerovej knižnice povedala, že za Saxian rokovali renomovaní právnici. Kto za ním stojí, nespresnila. Podľa finančnej skupiny to však nie je Bödör. Keďže Bödör je momentálne väzobne stíhaný, s otázkami na neho sme oslovili jeho advokáta. Ten uviedol, že nemá oprávnenie za klienta odpovedať na otázky.

Skryť Vypnúť reklamu

Kmotrík, ktorému výrobu minerálok Lucka pokrýva spoločnosť Agroma, hovorí, že Saxian je pre neho neznámy. A to napriek tomu, že poskytol výhodnú bezúročnú, takmer polmiliónovú pôžičku Agrome.

,,Čo sa týka pôžičky, názov veriteľa, ktorý spomínate v otázke, mi nič nehovorí,” poznamenal. Dodal, že Agromu nevlastní, ale pomáha jej konateľovi Figurovi.

,,V pôdohospodárstve spolupracujem s pánom Arpádom Figurom, ale to, že sa v niektorých jeho projektoch finančne angažujem ešte neznamená, že som ich vlastníkom či nebodaj konečným užívateľom výhod,” konštatoval Kmotrík. Tým je podľa registra partnerov verejného sektora jeho neter Karin Kyselová.

Agroma na svoje podnikanie dostala dotácie od Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Na vybudovanie protipožiarnej lesnej cesty a vodnej nádrže to bolo vyše 813-tisíc eur, na zalesňovanie a ochranu lesa zase takmer 700-tisíc eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Bödör je v súčasnosti väzobne stíhaný za pranie špinavých peňazí v súvislosti s kauzou Dobytkár. Podľa obvinenia u neho mohli končiť úplatky, ktoré žiadatelia o dotácie dávali zástupcom PPA, ktorí im za to prideľovali štátne dotácie.

Agroma, ktorá bola ich poberateľom tiež, tvrdí, že sa s nezákonným konaním na PPA nestretla. ,,V našej spoločnosti máme nulovú toleranciu ku korupcii,” uviedla Agroma. Podľa nej boli projekty firmy kvalitné, a preto presvedčili PPA. Akúkoľvek spojitosť s kauzou Dobytkár firma odmietla.

Otázniky okolo Saxianu

Cyperské firmy veľmi radi využívali tunajší podnikatelia z dvoch dôvodov. Na Cypre je nižšie zdanenie pri zmene vlastníkov firiem aj ziskov. A tiež väčšia anonymita, keďže na Cypre dokázali firmy fungovať s nižšou kontrolou úradov ako na Slovensku či v okolitých štátoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa týka Saxianu, firma je zaujímavá preto, lebo mala opakované obchodné prepojenie na v súčasnosti väzobne stíhaného Norberta Bödöra a v rovnakom období spoluvlastnila 20-percentný podiel v zdravotníckom projekte Penty.

Navyše, ako sa aktuálne ukázalo, pol milióna eur požičala aj firme blízkej Ivanovi Kmotríkovi.

Cyprus je známy množstvom firiem, ktoré sídlia po desiatkách aj stovkách v jedinej budove. O to viac je využívanie rovnakej firmy viacerými slovenskými vplyvnými biznismenmi, ktorí sa navyše pri projektoch uchádzajú o verejné peniaze, hodné záujmu.


Menšinový podiel Penty vo vydavateľstve Petit Press nemá žiaden vplyv na redakčný obsah.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 2. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 8. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 9. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 10. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 31 029
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 28 566
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 740
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 205
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 161
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 259
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 569
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 695
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 392
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 972
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Ivan Kmotrík

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Bödörovci, Nadácia Zastavme korupciu, Penta, Norbert Bödör
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vláda o testovaní rokovala päť dní, aj tak spravili chybu

Zákaz vychádzania bude platiť aj 25. a 26. januára.

Predseda vlády SR Igor Matovič, vľavo minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (všetci OĽaNO).
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba je navždy vodca, fašisti sa hádajú

Prečo nastal rozkol v ĽSNS.

Ako prvý dostal vakcínu proti covidu profesor Krčméry.
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina)

Neprehliadnite tiež

SACR lákala zahraničných turistov na Slovensko.
Letecký pohľad na Bratislavu.
NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Holý o výnimke nehovoril pravdu, papalášizmus dokazuje úspešný vedec

Pracuje v Anglicku, žiadosť mu zamietli.

Štefan Holý.
EKONÓMIA ĽUDSKOU REČOU

Fiktívne faktúry, predaj bez bločku, karusely. Ako sa podvádza s DPH?

DPH prinesie do štátnej kasy viac ako 6 miliárd eur.

Ilustračné foto.