Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Čo spája Bödöra, Pentu a firmu blízku Kmotríkovi? Tajomná schránka

Firma si požičala od cyperskej schránky.

Ivan Kmotrík.Ivan Kmotrík. (Zdroj: SME - Marko Erd )

Nadácia Zastavme korupciu spolupracovala na článku s Investigatívnym centrom Jána Kuciaka

Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu, nájdete po kliknutí na obrázok. Viac textov, ktoré na webe INDEX.sme.sk uverejňuje Nadácia Zastavme korupciu, nájdete po kliknutí na obrázok.

Reklamné video propaguje aktivity a produkty spoločnosti Grafobal Group podnikateľa Ivana Kmotríka. Cieľová skupina, ale aj náhodný návštevník stránky, v reklame uvidí Národný futbalový štadión či kojeneckú vodu Lucka.

,,Postupne Vám predstavíme 26 dcérskych spoločností,” uvádza profesionálne zostrihaný klip firmy.

Načítavam video...

Dojčenskú vodu nevyrába priamo Grafobal, ale eseročka AGROMA s.r.o.

Podľa obchodného registra sa venuje minerálkam a prírodným vodám, ale aj poľnohospodárskej a živočíšnej výrobe. Štatutárom je Kmotríkov známy Arpád Figura a majiteľkou Kmotríkova neter Karin Kyselová.

Skryť Vypnúť reklamu

O Agrome písal denník SME , keďže sa jej darilo v súvislosti s dotáciami od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Zaujímavá je však aj niečím iným. Využila peniaze tej istej tajomnej cyperskej schránky, s ktorou obchodoval nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, väzobne stíhaný za pranie špinavých peňazí v kauze Dobytkár.

Ide o cyperskú firmu Saxian Investments Limited, ktorá okrem iného kedysi vlastnila pätinový podiel vo firme ProCare, zdravotníckom biznise Penty s poliklinikami.

Infografika k článku Nadácie Zastavme korupciu Čo spája Bödöra, Pentu a firmu blízku Kmotríkovi? Tajomná schránka

Pre zväčšenie obrázka kliknite sem.

Bezúročná pôžička

Súvisiaci článok Bödör roky tajne podnikal s Pentou. Kde prišiel k peniazom, nie je jasné Čítajte 

Neznáma cyperská schránka bola pre slovenských biznismenov zrejme atraktívna. Okrem Penty a Bödöra s ňou mala v roku 2015 obchodné kontakty aj Agroma. Firme blízkej Kmotríkovi prišlo z Cypru 454-tisíc eur. Vyplýva to z účtovnej závierky Saxian Investments Limited uloženej v cyperskom obchodnom registri.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôžička bola bezúročná, čo nie je obvyklé. Štandardne si banky, ale aj ďalší veritelia za požičanie peňazí vypýtajú nejaký úrok. Ten je príjmom pre veriteľa za to, že sa načas vzdá vlastných peňazí, ktoré by mohol zhodnocovať inde. Podľa Národnej banky Slovenska úroky pre firemné pôžičky v roku 2015 dosahovali v priemere 2,5 percenta za rok. Ak si medzi sebou požičiavajú firmy, tieto úroky bývajú štandardne ešte vyššie.

Zrejme tak, v prípade Saxianu a Agromy, nešlo o bežnú pôžičku, keďže cyperský veriteľ by touto operáciou sám seba oberal o profit.

Agroma nespresnila, ako sa dostala k tak výhodnej pôžičke, na čo ju použila, kto stojí za Saxianom, s kým o pôžičke rokovala a ani na čo ju presne použila.

,,Za spoločnosť Saxian pri rokovaniach vystupovali na to oprávnené osoby, ich identitu nie sme oprávnení zverejniť,” uviedla firma. Dodala, že financovanie svojej podnikateľskej činnosti rieši z viacerých zdrojov.

Skryť Vypnúť reklamu

,,Keď má podnikateľ na stole viacero možností, potom sa rozhodne podľa svojich možností a celkového očakávaného hospodárenia. To je aj prípad vzťahu so spoločnosťou Saxian,” konštatovala Agroma.

Vlastníci Saxianu nie sú známi. Z účtovných závierok sa nedá zistiť, kto stojí v pozadí firmy. Investigatívne centrum Jána Kuciaka však disponuje informáciami, ktoré poskytlo na analýzu novinárom združeným v takzvanej Kočnerovej knižnici a z nich vplýva, že minimálne 14 miliónmi eur zo Saxianu disponoval Norbert Bödör a ďalej ich zhodnocoval. A to aj cez český investičný fond Avant Private Equity, ktorý vznikol v roku 2015.

Český fond

Vo výročnej správe českého fondu Avant PE za rok 2015 si fond účtuje aj úver Agrome, ktorý je v rovnakej výške ako bola pôžička od Saxianu, len v českých korunách. Nie je však zrejmé prečo, či Saxian postúpil pohľadávku, alebo ju do fondu vložil, alebo išlo o inú transakciu.

Skryť Vypnúť reklamu

“Nie sme oprávnení poskytovať informácie nad rámec tých, ktoré sú zverejnené v súlade s právnymi predpismi. Účtovné závierky všetkých investičných fondov sú riadne auditované a reportované Českou národnou bankou,” napísal Pavel Doležal z Avantu.

Dodal, že ak bude Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK) pokračovať v publikovaní “nepravdivých a vymyslených informácií”, môže sa dopustiť porušenia ochrany právnickej osoby pred neoprávneným zásahom. Odvolal sa pritom na predchádzajúci článok ICJK o fungovaní Bödöra v zdravotníckom biznise Penty a o úlohe Avantu v tejto transakcii.

Nie je teda zrejmé, akú úlohu zohral fond Avant. Agroma tvrdí, že dlh splatila priamo Saxianu, a to bankovým prevodom. Doklad o tom nechcela poskytnúť s vysvetlením, že biznis, ktorý financovala z požičanej sumy sa netýkal projektov verejného záujmu. V účtovnej závierke Saxianu za rok 2016 už pôžička Agrome nefiguruje.

Skryť Vypnúť reklamu

Nejde však o jediné zdanlivé spojenie slovenskej Agromy s českým fondom Avant. Agroma, ktorá hospodári prevažne na západnom Slovensku, kúpila ešte v roku 2015 od súkromných vlastníkov rozsiahle lesné pozemky pri stredoslovenskej obci Hajnáčka v rimavskosobotskom okrese. Pozemky sa nachádzajú v jednom z lukratívnych poľovných revírov. V roku 2019 ich poľnohospodári zo Záhoria predali dcérskej firme fondu Avant APE Development z Prahy.

Avant svoj podnikateľský zámer na juhu stredného Slovenska odmietol konkretizovať a na naše otázky neodpovedal. Na otázky o transakcii s pozemkami na strednom Slovensku neodpovedal ani projektový manažér Agromy Radoslav Štepanovský. Opäť s odvolaním sa na skutočnosť, že nešlo o transakciu, ktorá sa týka verejného sektora. „Predaj pozemkov v Hajnáčke nijako nesúvisel s vyrovnaním dlhu voči spoločnosti Saxian,“ tvrdí Štepanovský.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Slovensku akciovka APE Development nakúpila aj dlhopisy Penta Fundingu a vlastní polovicu developerskej akciovej spoločnosti Orbis Nitra. Zvyšných 50 percent Orbis Nitra patrí podľa dostupných dokumentov nitrianskej stavebnej firme Inpek, ktorú médiá spájali s Norbertom Bödörom. S ľuďmi z Inpeku totiž do roku 2019 spoluvlastnili stavebnú spoločnosť BI Invest.

Orbis Nitra stavia rozsiahly polyfunkčný komplex s bytmi a obchodmi v centre Nitry na mieste bývalého kultúrneho domu Orbis.

Novinári okolo Kočnerovej knižnice nedávno priniesli odhalenia, ako bol prepojený cyperský Saxian, Bödör a zdravotníctvo Penty. Nové informácie ešte posilňujú podozrenie, že Saxian mal veľmi blízko k Bödörovi a túto cyperskú schránku využívala skupina slovenských podnikateľov. Peniaze, ktoré Bödör cez ňu nadobudol, totiž zhodnocoval ďalej cez Avant.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa denníka SME v roku 2018 disponoval Bödör najmenej 40 miliónmi eur, pričom nie je jasné, odkiaľ ich získal. Na súde, keď vypovedal k vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice, tvrdil, že je živnostník.

Ani Kmotrík nevie

Cyperský Saxian sa prvýkrát objavil pred rokmi v obchode s prešovskou poliklinikou Reimanus. O kliniku mala záujem Penta. Kliniku však v konkurze dostala Bödörova firma. Neskôr prešla do rúk cyperského Saxianu a od neho ju získala Penta.

Do roku 2016 bol Saxian zároveň pätinovým spolumajiteľom zdravotníckeho biznisu Penty s poliklinikami ProCare. V roku 2016 previedol Saxian svoj 20-percentný podiel na český investičný fond Avant.

Penta pre novinárov združených v projekte Kočnerovej knižnice povedala, že za Saxian rokovali renomovaní právnici. Kto za ním stojí, nespresnila. Podľa finančnej skupiny to však nie je Bödör. Keďže Bödör je momentálne väzobne stíhaný, s otázkami na neho sme oslovili jeho advokáta. Ten uviedol, že nemá oprávnenie za klienta odpovedať na otázky.

Skryť Vypnúť reklamu

Kmotrík, ktorému výrobu minerálok Lucka pokrýva spoločnosť Agroma, hovorí, že Saxian je pre neho neznámy. A to napriek tomu, že poskytol výhodnú bezúročnú, takmer polmiliónovú pôžičku Agrome.

,,Čo sa týka pôžičky, názov veriteľa, ktorý spomínate v otázke, mi nič nehovorí,” poznamenal. Dodal, že Agromu nevlastní, ale pomáha jej konateľovi Figurovi.

,,V pôdohospodárstve spolupracujem s pánom Arpádom Figurom, ale to, že sa v niektorých jeho projektoch finančne angažujem ešte neznamená, že som ich vlastníkom či nebodaj konečným užívateľom výhod,” konštatoval Kmotrík. Tým je podľa registra partnerov verejného sektora jeho neter Karin Kyselová.

Agroma na svoje podnikanie dostala dotácie od Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Na vybudovanie protipožiarnej lesnej cesty a vodnej nádrže to bolo vyše 813-tisíc eur, na zalesňovanie a ochranu lesa zase takmer 700-tisíc eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Bödör je v súčasnosti väzobne stíhaný za pranie špinavých peňazí v súvislosti s kauzou Dobytkár. Podľa obvinenia u neho mohli končiť úplatky, ktoré žiadatelia o dotácie dávali zástupcom PPA, ktorí im za to prideľovali štátne dotácie.

Agroma, ktorá bola ich poberateľom tiež, tvrdí, že sa s nezákonným konaním na PPA nestretla. ,,V našej spoločnosti máme nulovú toleranciu ku korupcii,” uviedla Agroma. Podľa nej boli projekty firmy kvalitné, a preto presvedčili PPA. Akúkoľvek spojitosť s kauzou Dobytkár firma odmietla.

Otázniky okolo Saxianu

Cyperské firmy veľmi radi využívali tunajší podnikatelia z dvoch dôvodov. Na Cypre je nižšie zdanenie pri zmene vlastníkov firiem aj ziskov. A tiež väčšia anonymita, keďže na Cypre dokázali firmy fungovať s nižšou kontrolou úradov ako na Slovensku či v okolitých štátoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa týka Saxianu, firma je zaujímavá preto, lebo mala opakované obchodné prepojenie na v súčasnosti väzobne stíhaného Norberta Bödöra a v rovnakom období spoluvlastnila 20-percentný podiel v zdravotníckom projekte Penty.

Navyše, ako sa aktuálne ukázalo, pol milióna eur požičala aj firme blízkej Ivanovi Kmotríkovi.

Cyprus je známy množstvom firiem, ktoré sídlia po desiatkách aj stovkách v jedinej budove. O to viac je využívanie rovnakej firmy viacerými slovenskými vplyvnými biznismenmi, ktorí sa navyše pri projektoch uchádzajú o verejné peniaze, hodné záujmu.


Menšinový podiel Penty vo vydavateľstve Petit Press nemá žiaden vplyv na redakčný obsah.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 20 213
 2. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 15 161
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 15 094
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 543
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 678
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 765
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 513
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 474
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 678
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 419
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Ivan Kmotrík

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Bödörovci, Nadácia Zastavme korupciu, Penta, Norbert Bödör
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 1 312 nových prípadov koronavírusu (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 45 155. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Testovanie na nový koronavírus.
Polícia bude naďalej kontrolovať dodržiavanie opatrení.
Opustené budovy

Na východe boli gigantom. Padli, keď podnik predali Čechom

Roky sa snaží nájsť nového majiteľa.

Snímka z pekárne Medea z roku 2004.
Tao Geoghegan Hart a tím Ineos Grenadiers slávi triumf na Giro d'Italia 2020.

Neprehliadnite tiež

Opustené budovy

Na východe boli gigantom. Padli, keď podnik predali Čechom

Roky sa snaží nájsť nového majiteľa.

Snímka z pekárne Medea z roku 2004.
Hornádska ulica v Krompachoch v piatok 10. apríla.
Eseročky musia daňové priznania podať elektronicky, papierové tlačivá daniari už akceptovať nebudú. Živnostníkov online dane čakajú v lete.
Ilustračné foto.