Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Nárok na pandemické ošetrovné (OČR) nemá mať ten rodič, ktorý nedá svoje dieťa do školy pre obavy z nákazy novým koronavírusom, a to v prípade, ak bude neobmedzená prevádzka škôl a predškolských zariadení.
Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú v stredu posunul parlament do druhého čítania. Rokuje o nej v skrátenom legislatívnom konaní.
Podľa platnej legislatívy je nárok na dávku pandemické ošetrovné okrem iného podmienený neúčasťou dieťaťa na výchovno-vzdelávacom procese v predškolských a školských zariadeniach, pričom o zaradení dieťaťa do výchovno-vzdelávacieho procesu rozhoduje rodič dieťaťa, čím de facto rozhoduje aj o svojom nároku na dávku pandemické ošetrovné.
"Cieľom predloženého návrhu je odstrániť prípadné interpretačné nezrovnalosti v súvislosti s nárokom na dávku pandemické ošetrovné v čase riadne prebiehajúceho výchovno-vzdelávacieho procesu, teda neobmedzenej prevádzky škôl a predškolských zariadení," priblížil rezort práce v doložke vplyvov k novele zákona.
Po novom tak pandemické ošetrovné nepatrí rodičovi v prípadoch, keď neprejaví záujem o účasť dieťaťa na vyučovaní z dôvodu obavy o jeho zdravie.
Rodič však bude mať aj naďalej nárok na pandemické ošetrovné v prípadoch, keď počas trvania krízovej situácie budú predškolské zariadenia, školy alebo ich časti, napríklad konkrétne triedy, uzatvorené na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
Ďalšie správy z rokovania parlamentu:
Rezort práce navrhuje zmeny pri 13. dôchodku, ktorý ešte zaviedla bývalá vláda. Parlament sa novelou zákona zaoberal v závere prvého rokovacieho dňa 12. schôdze.
Nárok na 13. dôchodok budú mať všetci poberatelia dôchodku a 13. dôchodok sa navrhuje ustanoviť diferencovane, a to v závislosti od sumy už poberaného dôchodku, respektíve úhrnu súm poberaných dôchodkov. Tento 13. dôchodok tak bude podľa rezortu práce v porovnaní s doterajšou právnou úpravou solidárnejší k poberateľom dôchodkov s nižšou úrovňou dôchodkových príjmov. Po novom bude 13. dôchodok štátnou sociálnou dávkou a maximálna suma bude 300 eur. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) viackrát zopakoval, že ľudia dostanú 2,5-násobne viac, ako dostávali v minulosti. "Verím, že v budúcich rokoch budeme môcť pristúpiť k zvyšovaniu 13. dôchodku. Som rád, že sa podarilo nájsť viac zdrojov, ktoré pôjdu teraz na 13. dôchodok," skonštatoval Krajniak.
Plénum Národnej rady zvolilo nového predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Bude ním bývalý manažér viacerých telekomunikačných operátorov a súčasný vedúci oddelenia stratégie regulačného úradu Ivan Marták.
Od 1. januára budúceho roka má dôjsť k zásadným zmenám pri uplatňovaní dane z pridanej hodnoty pri elektronickom obchodovaní s tovarom. Po novom sa má zrušiť oslobodenie od dane pri dovoze malých zásielok z tretích štátov, ktorých hodnota nepresahuje 22 eur. Vyplýva to z novely zákona o DPH, ktorú posunul parlament do druhého čítania.
K zlepšeniu podnikateľského prostredia na Slovensku má prispieť zavedenie opatrení v oblasti preddavkov na daň z príjmov. Okrem toho sa majú zaviesť ďalšie opatrenia v rámci boja s daňovými únikmi. Upraviť sa majú napríklad pravidlá zdaňovania príjmov kontrolovaných zahraničných spoločností u fyzických osôb. To má zabrániť tomu, aby sa fyzické osoby vyhli plateniu daní a svoje príjmy vyvážali do daňových rajov. Počíta s tým rozsiahla novela zákona o dani z príjmov z dielne ministerstva financií , ktorú posunul parlament do druhého čítania.
Predajcom vozidiel hrozia z dôvodu opatrení proti novému koronavírusu škody. Ministerstvo dopravy a výstavby im chce preto pomôcť novelou zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Právnu normu, ktorú plénum Národnej rady prerokúva v skrátenom legislatívnom konaní, poslanci posunuli do druhého čítania.
K zníženiu rizík v bankovom sektore má prispieť návrh zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu, ako aj návrh zákona o bankách. Obe právne normy posunul parlament do druhého čítania. Pripravilo ich ministerstvo financií.
Prevádzku drezín v súčasnosti komplikuje platná právna úprava. Novela zákona o dráhach by preto mala zjednodušiť ich fungovanie. Podporiť by sa tak mal cestovný ruch v prírodne špecifických lokalitách Slovenska. Právnu normu z dielne ministerstva dopravy a výstavby plénum posunulo do druhého čítania.
Vlani v rámci krajín EÚ dosiahlo sedem krajín vyšší schodok a 16 krajín malo vyšší dlh verejnej správy ako Slovensko. Priemerný schodok EÚ bol na úrovni 0,6 percenta hrubého domáceho produktu, zatiaľ čo na Slovensku dosiahol 1,3 percenta HDP. Priemerný dlh verejnej správy EÚ bol na úrovni 77,8 percenta HDP, v prípade Slovenska predstavoval 48 percent HDP. Vyplýva to z návrhu štátneho záverečného účtu za rok 2019, ktorý schválil parlament.
Dovozcovia cínu tantalu, volfrámu a ich rúd a tiež zlata z oblastí postihnutých konfliktami musia od budúceho roka splniť viacero povinností vyplývajúcich z nariadenia EÚ. Okrem iného budú preukazovať pôvod týchto kovov a kontrolovať postupy pri dovoze a riziká externým auditom. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý posunulo plénum parlamentu do druhého čítania.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?