Stojí za firmou vyvíjajúcou sety na diagnostiku rakoviny prostaty, ktoré pacientom umožnia vyhnúť sa nepríjemným zákrokom. Tomáš Bertók zo spoločnosti Glycanostics sa stal víťazom súťaže Mladý inovatívny podnikateľ 2020. Jej štrnásty ročník zorganizovala mimovládna organizácia Junior Chamber International Slovakia v spolupráci so Združením podnikateľov Slovenska.

Tomáš Bertók, ktorý zakladal Glycanostics spolu s chemikom a nanotechnológom Jánom Tkáčom, získal aj Cenu INDEXU, mediálneho partnera súťaže, za najinšpiratívnejší podnikateľský príbeh.
Okrem Glycanosticsu boli nominované projekty Ihličkovo, ekolive, Humidef a HCK - Výskumno-vývojové, informačné a vzdelávacie centrum. Prinášame ich profily.
Bez bolestivého (a drahého) zákroku
Každý rok na rakovinu prostaty zomrie celosvetovo 370-tisíc ľudí. "Našou misiou je priniesť na trh presnú, dostupnú a neinvazívnu diagnostiku nádorového ochorenia prostaty - takzvanú tekutú biopsiu, ktorá zabráni vysokému počtu zbytočných, nákladných a nepríjemných biopsií prostaty," hovorí zakladateľ Glycanosticsu Ján Tkáč.
Štandardne sa pri podozrení na rakovinu prostaty robí najprv vyšetrenie hmatom, potom krvným testom a na definitívne potvrdenie diagnózy sa vykonáva biopsia. Spočíva v tom, že pacientovi sa do oblasti slabín zavádza sonda, ktorá odoberie vzorku tkaniva. Je to bolestivý a drahý zdravotnícky úkon.
Vyšetrenie hmatom, diagnostika krvných testov a ani biopsia nie sú dokonalé. Ich presnosť sa pohybuje na úrovni 68 percent. Zakladatelia Glycanosticsu tvrdia, že vymysleli metódu, ktorá je presná až na 90 percent.