BRATISLAVA. Geotermálna energia by mohla dopomôcť Slovensku k nižším emisiám.
Uviedla to v tlačovej správe analytička Eva Sádovská zo spoločnosti Wood&Company.
Nahrádzanie fosílnych palív obnoviteľnými zdrojmi energie je nový dlhodobý cieľ európskych krajín.
Teplo zo zeme
Aktuálna smernica zavádza, aby do roku 2030 z obnoviteľných zdrojov pochádzalo 32 percent využívanej energie namiesto súčasných 19 percent.
Na Slovensku má geotermálna energia značné možnosti, keďže veľká časť krajiny sa nachádza na horninovom podloží, čo podľa analytičky praje získavaniu „energie zo zeme“, pretože má vysoký tepelný gradient.
Riziko výdatnosti zdroja
Na Slovensku dosahuje tepelný gradient 38 stupňov Celzia na kilometer oproti celosvetovému priemeru 30 stupňov Celzia na kilometer. Slovensko však geotermálnu elektráreň nemá.

Ako upozornila Sádovská, pri geotermálnych projektoch však vzniká určité riziko. Vysvetlila to tým, že vopred nie je garantované, aká bude výdatnosť zdroja. Zároveň dodala, že riziko by sa mohlo eliminovať spracovaním kvalitnej hydrogeologickej štúdie spolu s prípadnými seizmickými a ďalšími meraniami.
V Európe sa za posledné desaťročie inštalovaný výkon zariadení na využitie geotermálnej energie viac ako zdvojnásobil.
Lídrami v Európe sú Turecko, Taliansko a Island
Z údajov inštitúcie EGEC (European Geothermal Energy Council) vyplýva, že v roku 2019 bolo v Európe 130 geotermálnych elektrární s inštalovaným výkonom 3 306 MWe, a to dovedna v desiatich krajinách. V ten istý rok bolo v procese výstavby 36 elektrární a vo fáze plánovania ďalších 124 projektov.
EGEC predpokladá, že počet prevádzkovaných zariadení v horizonte päť až osem rokov by sa mohol zdvojnásobiť.
Lídrami vo výrobe geotermálnej elektriny v Európe sú Turecko, Taliansko a Island, ktoré sa podieľajú na celkovom výkone 97 percentami. Ako poznamenáva Sádovská geotermálne elektrárne majú aj v Nemecku, Portugalsku, Chorvátsku, Francúzsku, Maďarsku, Rakúsku a Rumunsku.
Štyri elektrárne na Slovensku
Sádovská poukazuje, že v Európe sa geotermálna energia častejšie využíva na výrobu tepla a chladu pre budovy či v priemysle, službách a poľnohospodárstve.
Dodala, že lídrom v tomto smere je Island, kde inštalovaná kapacita predstavovala vlani 2 172 MWt, čo predstavovalo trhový podiel vyše 40 percent.
Údaje EGEC priblížili, že v roku 2019 kapacita geotermálneho vykurovania a výroby chladu v Európe predstavovala 5 394 MWt a týkala sa 25 európskych ekonomík s 327 zariadeniami.
Minulý rok bola na Slovensku nainštalovaná kapacita na geotermálne vykurovanie a výrobu chladu na úrovni 17 MWt. K aktuálnym štyrom zariadeniam v Seredi, Galante, Šali, Veľkom Mederi by však mohli pribudnúť ďalšie.