BRATISLAVA. Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek by malo byť spustené v pôvodne stanovenom termíne, teda od 1. januára 2022.
Na stredajšom rokovaní to na návrh ministerstva životného prostredia v rámci novely zákona o odpadoch schválila vláda.
Zálohovanie plastových fliaš od roku 2022 schválil ešte bývalý vládny kabinet. Ten súčasný ho však v apríli tohto roku pre pandemickú situáciu odložil na rok 2023. Envirorezort sa totiž obával, že zálohovanie fliaš sa od roku 2022 zaviesť nestihne.
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) však napokon v závere mája avizoval snahu spustiť zálohovanie v pôvodne stanovenom termíne.
Triedenie odpadu
Novela zákona o odpadoch by podľa ministerstva životného prostredia zároveň mala výrazným spôsobom napraviť chyby doterajšieho systému odpadového hospodárstva.
Triedenie odpadu majú na starosti mestá a obce. Tie dostávajú finančné príspevky od organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV). Do OZV prispievajú výrobcovia tovarov, čím mestám a obciam hradia náklady spojené s likvidáciou obalov zo svojich výrobkov.
Na začiatku tohto roku vznikla situácia, keď približne 400 obcí na Slovensku nemalo zmluvu so žiadnou OZV. Novela zákona má podľa ministerstva životného prostredia pomôcť predchádzať podobným situáciám.
Podľa zákona bude musieť byť každý výrobca zazmluvnený s niektorou OZV vždy k 31. októbru. Do rovnakého dátumu majú mať všetky zmluvné vzťahy zabezpečené mestá aj obce. Zmluvy medzi OZV a obcami a OZV a výrobcami budú po novom uzatvárané na dobu minimálne dvoch rokov.
Podľa ministerstva životného prostredia vďaka tomuto kroku nebudú musieť samosprávy ani výrobcovia každoročne riešiť uzatváranie nových zmlúv s OZV.
V prípade porušovania zákona o odpadoch bude možné uložiť fyzickým osobám-podnikateľom a právnickým osobám pokutu vo výške od štyritisíc do 350-tisíc eur.
Elektronická evidencia odpadov
Novela zákona zároveň o rok posunula účinnosť termínu povinnosti viesť elektronickú evidenciu odpadov prostredníctvom informačného systému odpadového hospodárstva (ISOH).
Dôvodom je krátkosť času na prípravu začlenenia externých informačných systémov do ISOH aj nedostatok času na testovanie celého systému. K posunom termínov podľa ministerstva životného prostredia prispela aj pandémia koronavírusu.
Novelu zákona chce vláda predložiť Národnej rade v skrátenom legislatívnom konaní.
Budaj: Protesty potravinárov boli zbytočné
Protesty potravinárskych spoločností, týkajúce sa novely zákona o odpadoch, boli zbytočné a vyplynuli z nedorozumenia, povedal Budaj pred rokovaním vlády.
Podľa šéfa envirorezortu potravinárov pobúrila výpočtová tabuľka nákladov na triedenie odpadu zverejnená v dôvodovej správe. Na základe nej potravinári dospeli k názoru, že poplatky za triedenie odpadu môžu niekoľkonásobne vzrásť.
Šéf envirorezortu uviedol, že tabuľka priložená v dôvodovej správe bola iba príkladom a pre schválenú novelu zákona nebude mať záväzný charakter.
„Tabuľka v dôvodovej správe nie je schválená tým, že je schválený zákon. Tá tabuľka je len príklad. Takže takéto drobné nedorozumenie odštartovalo protesty potravinárov. Boli predčasné a boli zbytočné, pretože to je naozaj búrka v pohári vody pre nič,“ povedal Budaj.
Minister vysvetlil, že pri predkladaní zákona musí návrh obsahovať aj výpočtovú tabuľku. Na rokovanie vlády predložil návrh zákona, v ktorom sa nachádza prázdna, nevyplnená tabuľka. Samotná tabuľka by podľa neho aj tak bola predmetom medzirezortného pripomienkového konania, v ktorom by boli k okrúhlemu stolu prizvané všetky dotknuté strany.
Niektorým firmám podľa neho novela zákona dvihne náklady o pár centov, iným dokonca výdavky spojené s triedením zberu klesnú. „Som presvedčený, že väčšina bude spokojná a tí ostatní, ktorí by pre svoje zisky chceli radšej špinavú krajinu, nech to povedia svojim zákazníkom,“ dodal Budaj.
Novela zákona o odpadoch, ktorú v stredu schválila vláda, pobúrila potravinárske spoločnosti v polovici septembra. Potravinárske združenia a spoločnosti vyjadrili znepokojenie nad tým, že vďaka novele zákona im niekoľkonásobne vzrastú výdavky spojené s triedením odpadu a odpadovým hospodárstvom.
Ďalšie správy z rokovania vlády:
- Od októbra prechádza pôsobnosť v oblasti regionálneho rozvoja z ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na novovzniknuté ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.
Pohotovostné zásoby Slovenska sa zvýšia o 700-tisíc testov na prítomnosť nového koronavírusu. Z tohto množstva bude 500-tisíc skríningových testov na diagnostiku ochorenia COVID-19 a 200-tisíc presnejších RT-PCR testov vrátane izolačných reagencií, ktoré odhalia vírus už pred vypuknutím ochorenia a vytvorením protilátok.
Slovensko nesplnilo všetky ciele Agendy 2030, má rezervy vo vzdelanostnej politike, ale aj pri environmentálnych témach. Konštatuje sa to v Správe o dosiahnutých výsledkoch v národných prioritách implementácie Agendy 2030 z dielne ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, ktorú odobrila vláda s pripomienkami a ktorá hodnotí obdobie od júla 2018 do apríla 2020. Naopak, v správe rezort vyzdvihuje, že Slovensko dosahuje dobré výsledky v sociálnej inklúzii.
Štátny finančný príspevok na poskytovanie sociálnej služby v nocľahárni zostane aj naďalej v sume 150 eur na mesiac a jedno miesto. Vyplýva to z novely nariadenia vlády, ktorou sa ustanovujú niektoré podmienky financovania sociálnych služieb v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu. Rezort práce totiž predpokladá, že krízová situácia bude na Slovensku trvať aj po uplynutí roku 2020.
Podľa odhadov môže Slovensko z novej iniciatívy Európskej komisie s názvom REACT-EU získať 780 miliónov eur. Vyplýva to z informatívneho materiálu z dielne ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí), ktorý vzala vláda na vedomie.
Slovensko je omnoho pomalšie ako iné členské krajiny EÚ v dosahovaní pokroku smerom k rovnosti žien a mužov. Slovensko dosiahlo pokrok v oblasti rovnováhy medzi súkromným a pracovným životom, štát má však rezervy v oblasti služieb starostlivosti o deti. Vyplýva to z návrhu súhrnnej správy o stave rodovej rovnosti za minulý rok, ktorú vzala na vedomie vláda.