Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
VIEDEŇ. Rakúska skupina na ochranu práv spotrebiteľov podala štyri civilné žaloby proti rakúskej vláde za to, že na začiatku pandémie koronavírusu nedostala pod kontrolu jeho šírenie v tirolskom lyžiarskom stredisku Ischgl, ktorému pripisujú tisícky nakazených po celom svete.
Predseda spotrebiteľského združenia VSV Peter Kolba v stredu uviedol, že štyri žaloby, týkajúce sa jedného Rakúšana a troch Nemcov, otestujú podmienky pre ďalších 1 000 ľudí, ktorí požiadali o zastúpenie združením po tom, ako po návšteve Ischglu vo februári a marci ochoreli na COVID-19.

VSV podľa Kolbu kontaktovalo 6 000 ľudí zo 45 krajín sveta. Po návrate zo západorakúskeho strediska malo pozitívne testy na koronavírus približne 80 percent z nich.
Kolba obvinil úrady v údolí Paznaun, kde sa stredisko nachádza, že boli zaviazaní záujmom miestneho cestovného ruchu. Mnoho prípadov nákazy sa údajne vyskytlo v stiesnených lyžiarskych baroch, kde turisti po dni strávenom na zjazdovkách často trávia večery.
Žaloby podala VSV v utorok. Jej právnik Alexander Klausner vysvetlil, že jednu z nich podali v mene príbuzných muža, ktorý skonal v dôsledku COVID-19. Ďalší dvaja žalobcovia stále trpia dôsledkami jarnej nákazy, posledný mal len mierny priebeh ochorenia.
Žalobcovia požadujú od rakúskych spolkových úradov odškodné vo výške do 100-tisíc eur na každého, uviedol Kolba. Spolkové úrady nesú konečnú zodpovednosť za presadzovanie zdravotných predpisov.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?