BRAZÍLIA. Brazília sa v utorok ohradila proti neochote európskych štátov uzavrieť obchodnú dohodu medzi Európskou úniou a juhoamerickým združením Mercosur pre obavy z odlesňovania Amazonského pralesa.
Pripomienky Francúzov v tejto záležitosti sú podľa nej postavené na jeho "protekcionistických záujmoch".
EÚ a juhoamerické krajiny Argentína, Brazília, Paraguaj a Uruguaj, ktoré sú združené v bloku Mercosur, vlani po dvoch desaťročiach vyjednávaní dosiahli dohodu o voľnom obchode.

Tú však ešte musia ratifikovať všetky zúčastnené krajiny. Francúzsko v piatok vyhlásilo, že zatiaľ je proti ratifikácii, pretože dohoda podľa neho nerešpektuje právne záväzky únie v oblasti životného prostredia.
Správa "krajiny galského kohúta" analyzovala predovšetkým súvislosti medzi rozšírením produkcie hovädzieho mäsa v Brazílii a odlesňovaním Amazónie, kde ochranári životného prostredia obviňujú farmárov a rôznych špekulantov z výrubu stromov, aby uvoľnili miesto pre polia a pastviny.
Brazília tvrdí, že uvedená správa "poukázala na protekcionistické záujmy tých, ktorí ju zadali". "Brazília už dokázala, že je schopná zvýšiť produkciu hovädzieho mäsa, sóje a kukurice a zároveň znížiť odlesňovanie," uviedli v spoločnom vyhlásení brazílske ministerstvá zahraničia a poľnohospodárstva.
Podľa týchto rezortov v období rokov 2004 - 2012 kleslo odlesňovanie Amazónie o 83 percent a súčasne sa zvýšila poľnohospodárska výroba o 61 percent.
Prezident Jair Bolsonaro vo svojom výročnom prejave pred Valným zhromaždením OSN uviedol, že Brazília je obeťou "brutálnej dezinformačnej kampane" o odlesňovaní Amazónie.
V roku 2019, prvom roku vlády tohto krajne pravicového politika, však odlesňovanie Amazónie podľa agentúry AFP stúplo o 85,3 percenta na rekordných 10 123 kilometrov štvorcových, čo je viac ako rozloha Banskobystrického kraja - najväčšej z ôsmich slovenských územnosprávnych jednotiek.