SME

Slovenskí vedci vyvíjajú testy na rakovinu, stačí im analýza krvi

Tomáš Bertók z firmy Glycanostics je Mladým podnikateľom roka 2020.

Tomáš Bertók zo spoločnosť Glycanostics (Zdroj: SME - Marko Erd)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z vedeckých štúdií vyplýva, že rakovina prostaty v istom veku postihne každého ôsmeho muža na planéte. Nemusí sa skončiť smrťou, ak ju lekári neodhalia až v pokročilom štádiu.

Súčasťou detekcie rakoviny prostaty býva zvyčajne biopsia. Pacientovi sa do oblasti slabín zavádza špeciálna sonda, prostredníctvom ktorej sa odoberá tkanivo. Zákrok je drahý a mimoriadne bolestivý.

Októbrové číslo mesačníka INDEX.Októbrové číslo mesačníka INDEX. (zdroj: INDEX)

Slovenská firma Glycanostics sa do tejto sféry snaží priniesť zásadnú novinku. Vyvíja metódu na detekciu rakoviny na základe vyšetrenia krvi – bez potreby nepríjemného zákroku.

„Našou misiou je priniesť na trh presnú a neinvazívnu diagnostiku nádorového ochorenia prostaty, ktorá zabráni vysokému počtu zbytočných biopsií,“ hovorí spoluzakladateľ spoločnosti Glycanostics Tomáš BERTÓK, ktorý sa stal víťazom súťaže Mladý inovatívny podnikateľ 2020. Získal tiež Cenu INDEXU za najinšpiratívnejší podnikateľský príbeh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Štrnásty ročník súťaže Mladý inovatívny podnikateľ zorganizovala mimovládna organizácia Junior Chamber International Slovakia v spolupráci so Združením podnikateľov Slovenska.

Súvisiaci článok Ako zistiť rakovinu či špeciálna klávesnica. Toto sú top podnikateľské nápady Čítajte 

Diagnostika rakoviny prostaty sa robí na základe krvného a pohmatového vyšetrenia a následnej biopsie. Ako funguje vaša metóda?

Keď sa dopĺňajú vyšetrenia prostaty z krvi, stanovuje sa onkomarker, konkrétne proteín PSA, ktorý v ľudskom tele produkuje výlučne prostata. Hneď ako je proteín PSA v krvi zvýšený, lekárovi to indikuje, že s prostatou nie je niečo v poriadku. Lenže proteín sa zvýši aj vtedy, keď je prostata zapálená, po bicyklovaní, dlhom sedení alebo keď je zväčšená, čo je bežné u starších mužov.

Nás nezaujíma, koľko je proteínu v krvi, ale pozeráme sa na to, ako proteín vyzerá. Jeho štruktúra sa mení, ak ho produkuje nádorová bunka. Na proteíne je zavesený „cukor“, takzvaný glykán, ktorý skúmame. Od toho je odvodený aj názov našej firmy.

Chýbajú biobanky so vzorkami

Akú presnosť ste pri vašej metóde dosiahli?

Podľa literatúry sa presnosť obdobného „second opinion“ testu, ktorý je veľmi populárny na Západe, pohybuje medzi 70 až 75 percentami. V našom prípade je to okolo 85 percent. Ide o neinvazívnu metódu, čo je obrovská výhoda pre pacientov.

Pretože biopsia je bolestivá?

Áno. Biopsia sa bioptickou ihlou s nadstavcom, ktorú lekár zavádza do prostaty. Urobí desať až dvanásť nástrelov a pri každom odoberie kúsok tkaniva. Tie následne idú na histologické vyšetrenie.

Okrem toho, že biopsia je bolestivá, zanecháva prostatu poškodenú. Je preto náchylnejšia na infekcie, čo sa týka približne desiatich percent prípadov. Pacient je tak preventívne liečený, aby infekciu nedostal. Navyše, keď si tým pacient prešiel a vie, čo biopsia znamená, nechce na ňu ísť druhýkrát. Lekári však rebiopsie občas indikujú. Pre pacientov je to trauma, a tak sa stáva, že sú podchytení v neskorom štádiu rakoviny.

Naším prístupom sa snažíme primárne pomôcť pacientom aj urológom, aby sa spresnila indikácia biopsie prostaty na prípady, keď je skutočne potrebná. Zároveň dokážeme podchytiť klinicky relevantný nádor v skorom štádiu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vašu metódu musíte dostatočne otestovať. Koľko vzoriek máte zanalyzovaných?

Ide o 250 až 300 vzoriek. Zo začiatku sme ich mali problém získať, pretože na Slovensku neexistujú takzvané biobanky. Sú to zariadenia, kam prídete, poviete, aké vzorky potrebujete, poviete parametre – zadefinujete množstvo PSA vo vzorke, vek pacienta – a za poplatok ich získate na výskum.

My sme pre vzorky museli ísť do Rakúska a Česka, momentálne ich zbierame aj v Nemecku. Pár desiatok máme aj od jedného slovenského urológa, ktorý nám veľmi pomohol. Na rakúskych vzorkách sme urobili väčšiu validáciu, ktorú budeme onedlho publikovať.

S akým výsledkom?

Podarilo sa nám identifikovať rakovinu aj u takých pacientov, ktorým vyšla biopsia negatívne, a diagnostikovali sme ju v čase, keď ešte nebola potvrdená urológom, a to dokonca viackrát. Takže tam, kde biopsia neuspela, naša metóda uspela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čím si to vysvetľujete?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7CHH na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu