BRATISLAVA. Riešením finančných problémov samospráv v čase koronakrízy sú inovácie v oblasti finančného inžinierstva.
V tlačovej správe to uviedlo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Alternatívne formy financovania
Podľa združenia sú takýmito inováciami nové možnosti financovania rozvoja samospráv, a to napríklad prostredníctvom Slovenskej rozvojovej a záručnej banky, úverov z Európskej rozvojovej banky či programu Elena, ktorý je lokálnou európskou energetickou asistenciou.
Možnosti alternatívnych foriem financovania rozvoja samospráv ZMOS spracoval v štúdii, ktorá majú samosprávy k dispozícii.
„Zlaté ekonomické pravidlo hovorí, že najdrahšie sú vždy vlastné zdroje. Je to pochopiteľné, pretože, keď obce a mestá minú na svoj rozvoj vlastné peniaze, neostane im už nič. Je potrebné, aby sa ďalší obecný a mestský rozvoj financoval aj z vlastných peňazí aj z externých zdrojov, pretože tým sa zvýši aj finančná kapacita a tá zas umožní rozširovať municipálny rozvoj,“ uviedol ZMOS.
Digitálna daň
Podľa ZMOS-u výskyt koronavírusu a nástup ekonomickej krízy urýchlil úvahy o rozšírení alternatívneho financovania samosprávneho rozvoja.

Vo svojej štúdii sa preto ZMOS zameral na predstavenie výhod a rizík rôznych finančných nástrojov vrátane úverov aj komunálnych dlhopisov.
Štúdia sa zamerala aj na problematiku verejno-súkromných partnerstiev a využitie finančného spolupodieľania sa spoločnosťou Slovak Investment Holdingu, a. s.
V štúdii je spracovaná aj problematika digitálnej dane, ktorej sa na Slovensku začína venovať väčšia pozornosť.