Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Z nehnuteľností budú koronakrízou najviac zasiahnuté hotely. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KPMG, zverejnenom v štúdii Property Lending Barometer 2020.
V segmente hotelov sú na Slovensku najviac zasiahnuté mestské a kongresové hotely, ktorým veľmi nepomohla ani letná sezóna.
"Viaceré z týchto hotelov sú zatvorené a budú musieť bojovať o prežitie,“ upozorňuje Michal Maxim, senior manažér pre sektor finančných služieb v KPMG na Slovensku.
Kancelárske plochy sa budú zmenšovať
Banky v Európe očakávajú po pandémii COVID-19 pomalé oživenie trhu. Väčšina ich zástupcov verí, že celkové percento znehodnotených úverov na nehnuteľnosti sa bude v tomto roku pohybovať do 10 percent.
Medzi najviac zasiahnuté patria portfóliá úverov na hotely a maloobchodné priestory.
Podľa výsledkov prieskumu by tento rok znehodnotenie úverov pre priemyselné nehnuteľnosti, logistické sklady a kancelárske nemalo prekročiť 5 percent.
Zástupcovia slovenských bánk očakávajú najväčší dopad pandémie na co-workingové centrá, internáty, prípadne ďalšie alternatívne aktíva, a následne na kancelárske priestory.
„Najmä veľkí zamestnávatelia v sektore služieb presunuli výraznú časť svojich ľudí na prácu z domu, prípadne fungujú na báze striedania sa tímov. Tento trend sa udrží minimálne do konca tohto roku.
Na Slovensku preto väčší dopyt po kancelárskych priestoroch neočakávame, skôr budú firmy vyjednávať zľavy z nájomného či zmenšovať prenajímané kancelárske plochy,” vysvetľuje Michal Maxim.
Hodnota úverov sa môže znížiť
Respondenti sa pri otázke oživenia ekonomiky nevedeli zhodnúť na jednotnom tvare krivky rastu po pandémii. 90 percent opýtaných uviedlo najmenej dva možné scenáre.
Potenciálne oživenie trhu očakávajú na začiatku pomalšie a bude dlhšie trvať, kým sa výrazne zlepší výkonnosť ekonomiky. Slovenské banky očakávajú po dosiahnutí dna krízy rast.
Najviac opýtaných predpokladá rast pomalý a ustálený. Vplyvom pandémie sa väčšina bánk domnieva, že sa môže znížiť hodnota úverov v jednotlivých segmentoch.
Odborníci predpokladajú zníženie hodnoty úverov pre hotely a maloobchodné nehnuteľnosti viac ako o 5 percent.
Tretina zástupcov európskych bánk považuje za pravdepodobné, že znehodnotenie úverov pre segment hotelov dosiahne až 20 percent.
Property Lending Barometer 2020 je jedenáste vydanie prieskumu financovania nehnuteľností, ktorý realizuje a pravidelne vydáva KPMG. Tento rok sa prieskumu, ktorý sa uskutočnil v mesiacoch máj a jún 2020, zúčastnilo približne 60 európskych bánk z 11 krajín.
KPMG je globálna sieť firiem poskytujúcich služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Pôsobí v 147 krajinách a členské firmy na celom svete zamestnávajú vyše 219 000 ľudí. KPMG Slovensko je nezávislým členom medzinárodnej siete KPMG a na Slovensku pôsobí od roku 1991.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?