Doplnené o 18:00 hod na konci článku o ďalšie pochybnosti okolo aktivít Makóa.
Ľudovít Makó ešte do leta šéfoval elitným daňovým kriminalistom. Tí majú prístup k citlivých informáciám o podnikateľoch a daňových únikoch, môžu niektoré daňové trestné činy sami vyšetrovať, ale majú právomoc aj sledovať či odpočúvať. Zdá sa, že takto získané informácie ich bývalý riaditeľ opakovane zneužíval vo svoj prospech. A využíval pritom aj kontakty na polícii.

Vyplýva to z uznesenia sudcu Špecializovaného trestného súdu, ktorý nedávno súhlasil s Makóovým väzobným stíhaním. Nadácia Zastavme korupciu a médiá, vrátane denníka SME, sa k anonymizovanému rozhodnutiu súdu dostali prostredníctvom infožiadosti.
Spojenie s Takáčovcami
Úrad špeciálnej prokuratúry exšéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) Makóa obvinil spolu s ďalšími osobami v súvislosti so zločinom založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinom obmedzovania osobnej slobody a obzvlášť závažným zločinom vydierania. Makóa zadržala NAKA 17. septembra pri rannej razii s názvom Boží mlyn, pri ktorej použila aj vrtuľník.
V súvislosti so zločineckou skupinou uznesenie súdu anonymizovane opisuje vytvorenie a funkčné rozdelenie ,,spoločenstva osôb“. Už pri zadržaní Makóa sa však spomínala konkrétne skupina takzvaných Takáčovcov.
V uznesení súdu sa píše, že členovia skupiny ,,sa zaoberali páchaním rôznej trestnej činnosti najmä násilného a ekonomického charakteru, a to za účelom dosahovania sústavného zisku“. Ten sa používal na mesačné výplaty členom skupiny, ale aj na chod skupiny vrátane odmien za lojálnosť a mlčanlivosť, platieb advokátom, úplatkov a výdavkov pre väznených členov.
Obvinený Makó mal ,,od presne nezisteného obdobia, minimálne však od roku 2017 až doposiaľ“ v rámci svojho pôsobenia podporovať a pomáhať členom skupiny, a to vlastnou aktivitou, ale aj cez kontakty v ozbrojených zložkách.
Tieto aktivity podľa uznesenia smerovali ,,k poskytovaniu rôznych informácií, ktoré v konečnom dôsledku zabezpečovali beztrestnosť členov skupiny alebo minimálne sťažené dokumentovanie ich trestnej činnosti“, pričom za tieto služby bola vyplácaná vopred dohodnutá odmena.
Makó sa stal riaditeľom KÚFS na jeseň 2014. Podľa zverejneného obvinenia niekedy v tomto čase cez tretiu stranu poskytol informáciu o pripravovanej zaisťovacej akcii na hracie automaty.
Ten, komu informácia smerovala, mal dosť času vytvoriť si podmienky a „ošetriť“ svoje podnikanie v oblasti takzvaných kvízomatov. Kontrolná akcia cielená na hracie automaty a obchádzanie daňových povinností skutočne prebehla – o niekoľko mesiacov v júni 2018.
Kontakt na finančnej NAKA
Nejde o jediný Makóov profesionálny prešľap. Ako šéf elitných kriminalistov mal podľa obvinenia zabezpečiť tiež bezproblémový tok finančných prostriedkov medzi viacerými obchodnými spoločnosťami, ktoré mali väzby na členov skupiny Takáčovcov. Uznesenie ich spomína ,,najmä vo vzťahu k realizácii obchodného zámeru - predaja pozemku“, pričom časť výnosu, 100-tisíc eur, sa mala použiť ako odmena za prepustenie čelného predstaviteľa skupiny z väzby.
Makó mal pri tomto skutku ako kontakt využiť doposiaľ nestotožnenú osobu na Finančnej spravodajskej jednotke NAKA. Spolu podľa obvinenia zabezpečili, aby v súvislosti s predajom pozemku a stavbou bytového domu za vyše 1,5 milióna eur neboli problémy s takzvanými neobvyklými obchodnými operáciami.
Tie na finančnú spravodajskú jednotku NAKA hlásia banky, realitné kancelárie a ďalšie subjekty, ak sa im nepozdáva výška alebo pôvod platby. NAKA má právo takúto platbu zablokovať. Tomu mali Makó a jeho komplic zabrániť.
Prokurátor v súvislosti so výpoveďami svedkov a vyšetrovaním aktivít Makóa ako jedného z obvinených uviedol, že ako riaditeľ KÚFS sa v rokoch 2014 až do júna 2020 ,,dostával k dôležitým informáciám o osobách a obchodných spoločnostiach, ktoré následne zobchodovával, a to aj v prospech zločineckej skupiny X, čím jej výrazne napomáhal v získavaní finančných prostriedkov na jej ďalšie fungovanie“.
Makó pred Špecializovaným trestným súdom pri výsluchu uviedol, že sa necíti byť členom organizovanej skupiny. Podľa neho zo spisového materiálu nevyplýva, komu mal byť podriadený, alebo koho mal riadiť on, pričom výpovede proti nemu považuje za účelové.
Tlačil na uznanie dlhu
Prokurátor pred súdom poukázal aj na úzke väzby Makóa na policajný zbor. Najmä v súvislosti s obzvlášť závažným zločinom vydierania z 2011. Makó vtedy ako konateľ reprezentoval súkromnú bezpečnostnú službu Abas SK Management a jej služby využívalo aj bližšie neurčené logistické centrum. V ňom malo dochádzať k strate stavebného materiálu.
Makó si spolu so s ďalšími ľuďmi do firmy zavolal poškodenú, ktorej sa podľa viacerých výpovedí predstavil ,,ako vyšetrovateľ, ktorý je poverený vyšetrovaním vo veci zmiznutého tovaru“.
Následne poškodenú podrobil výsluchu, kričal na ňu a vyvíjal nátlak do takej miery, že po jej ,,zlomení“ zabezpečil jej prevoz v uzamknutom vozidle k notárovi, kde podpísala notársku o uznaní dlhu presahujúceho stotisíc eur. Že uznanie dlhu nebolo právoplatné, poškodenej uznal neskôr v rozsudku aj bratislavský krajský súd.
Avšak v súvislosti s postupom obvineného v roku 2011 sa prokurátor pozastavil nad jeho ,,chladným kalkulom“, keď obvinený si nátlak na poškodenú síce nahrával, pričom však ,,pri vytváraní nahrávky postupoval tak, že časti rozhovoru, kedy sa jej vyhrážal, úmyselne nezaznamenal, aby v prípade, ak menovaná celú vec postúpi polícii, mal dôkaz svedčiaci o jeho nevinne“.
Keď prípad skutočne začala neskôr polícia preverovať, po predložení nahrávky bolo trestné oznámenie odmietnuté. Vyšetrovanie nátlaku však neprebehlo štandardne.
Poškodená aktuálne vypovedala, že keď nahrávku z priebehu incidentu pred políciou označila za neúplnú a žiadala jej prehratie, došlo k telefonickému kontaktu vyšetrovateľa s neznámou osobou, s ktorou si vyšetrovateľ tykal a žiadal predloženie tejto nahrávky.
Za zmienku tiež stojí fakt, že vo vyšetrovacom spise nefiguruje žiadna listina, ktorá by dokazovala, ako sa nahrávka z incidentu k vyšetrovateľovi a polícii dostala. Makó pri nedávnom výsluchu k tomuto incidentu uviedol, že poškodenú si nenahrával. Pripustil však, že ,,je pravdou, že ako konateľ spoločnosti priviedol do zasadačky pani XY, ktorej sa nepredstavil ako vyšetrovateľ, ale bol predstavený ako zamestnanec súkromnej bezpečnostnej služby právnikom spoločnosti“.
Väzobné stíhanie je namieste
Sudca Špecializovaného trestného súdu vo svojom uznesení konštatuje, že ,,väzobné stíhanie má byť skutočne výnimočné, čo si sudca pre prípravné konanie dostatočným spôsobom uvedomuje, ale prevažuje záujem na riadnom a nestrannom vyšetrení celej trestnej činnosti, ktorej sa mal obvinený dopustiť, a to aj pred osobnou slobodou obvineného“.
Sudca odmietol väzobné stíhanie nahradiť zárukou dôveryhodnej osoby, keď sa za Makóa bol ochotný zaručiť rímsko-katolícky kňaz. Sudca odmietol aj peňažnú záruku. Makó sa proti uzneseniu o väzobnom stíhaní neodvolal a podľa medializovaných informácií spolupracuje s vyšetrovateľmi.
Doplnené o 18:00 hod:
Kráľ bezpečnostných služieb
Makóove meno sa spája aj s ďalšími väčšími či menšími bezpečnostnými službami. Sú za nimi ľudia, s ktorými Makó pôsobil v bezpečnostnej firme Abas Sk Management, ale aj Makóov brat. Niektoré z týchto esbéesiek získali posledné roky státisícové zákazky na bezpečnostné služby práve od Finančnej správy. Ide o firmy Ravi a Spoma. Väčšinou nie cez bežnú súťaž, ale daniari si ich na stráženie vybraných pobočiek vybrali voľnejšími podmienkami obstarania.
Keď sa portál Aktuality.sk nedávno pýtal Finančnej správy, či jej nevadí prepojenie týchto firiem na jej vysokého funkcionára, daniari odpovedali, že žiadne takéto prepojenie neevidujú a že bezpečnostné služby vybrali podľa zákona.
Pred zákazkami od daniarov obe esbéesky podnikali s násobne nižšími tržbami.
Iným prípadom je firma Lama SK. Ide o jednu z najväčších slovenských bezpečnostných služieb so štvorciferným počtom zamestnancov. Makóova družka v nej pracuje na vysokej riadiacej pozícii a samotný exfunkcionár jej prenajíma podľa portálu Aktuality.sk areál v obci Jelenec, kde sám žije. Minimálne raz – v roku 2017 bol aj na vianočnom večierku tejto firmy.
Lama SK opakovane preverovali inšpektoráty práce pre podozrenie z viacerých porušení zákona. Nadácia disponuje podnetmi od viacerých zamestnancov z rôznych častí Slovenska, že firma im významnú časť príjmu vypláca neštandardným spôsobom. Cez preplácanie oblečenia, cestovného či mobilov.
Neštandardné mzdové výdavky
Tieto príjmy nepodliehajú daniam a odvodom, pre firmu tak predstavujú úsporu na mzdových výdavkoch. Na druhej strane sa nerátajú zamestnancom napríklad do dôchodku a iných sociálnych dávok. Ide pritom pre esbéesku o neštandardný výdavok, keďže zamestnanci sami si odevy nekupujú, ale ,,fasujú“ rovnošaty od firmy.
Tiež napríklad preplácanie osobných mobilov je zvláštne, lebo používať súkromný mobil v službe je zakázané. Strážnici používajú služobné vysielačky alebo služobné mobily od firmy.
Lama SK tiež ignoruje v niektorých prípadoch kontroly úradov. Nadácia disponuje rozhodnutím Inšpektorátu práce Trenčín spred troch rokov, ktorému esbéeska odmietla poskytnúť pri kontrole knihu dochádzky. Firma argumentovala, že evidenciu môže predložiť len polícii.
Inšpektorát preto navrhol Lama SK pokutu za porušenie zákona o nelegálnej práci. Ako toto konanie dopadlo, sa zatiaľ Nadácia nedozvedela. Väčšina ostatných podnetov na inšpektoráty práce či krajskú políciu, ktorá je oprávnená kontrolovať esbéesky ale skončili bez vážnejších zistení.
Pochybnosti okolo KÚFS pod vedením Makóa
- Neštandardne dlho – do leta 2015 viedol úrad bez príslušnej previerky,
- KÚFS menil každoročne štatistiku, takže bolo ťažké medziročne porovnať jeho výkonnosť,
- V roku 2017 medializovala vtedajšia opozičná poslankyňa za SAS Lucia Nicholsonová podozrenia o zneužití razie KÚFS vo firme Dúha, hovorila dokonca o vydieračských praktikách,
- Internými smernicami si Makó nadštandardne posilnil vplyv a prísun informácií v rámci celej Finančnej správy,
- Do kľúčových pozícií v rámci KÚFS vrátane svojich námestníkov si dosadil sebe blízkych ľudí, napríklad suseda z Jelenca, ktorí často s ekonomickou kriminalitou a daňovou oblasťou predtým nemali nič spoločné.