SME
Pondelok, 23. máj, 2022 | Meniny má Želmíra

Hegerov návrh reforiem konečne zverejnili. Ako chcú zlepšiť Slovensko?

Plán sa nelíši od skôr uniknutého.

Načítavam video...

Plán obnovy, ktorý dostal pompézny názov Moderné a úspešné Slovensko, je konečne vonku. Zásadne sa nelíši od strategického dokumentu, ktorý unikol do médií už pred troma týždňami.

Súvisiaci článok Ako chcú riešiť top problémy Slovenska? Poznáme Hegerov návrh reforiem Čítajte 

Hlavným rozdielom je lepšia editorská práca, prehľadnejšie tabuľky a „učesanejšia“ analýza toho, kam sa má Slovensko za miliardy eur z Bruselu posunúť. Celý je k dispozícii na webovej stránke ministerstva financií.

Dokument obsahuje osem oblastí. Sú nimi fiškálne reformy, zelená
ekonomika, trh práce a sociálna udržateľnosť, vzdelávanie, veda, výskum a inovácie, verejné inštitúcie a regulácie a záverečnou oblasťou je digitalizácia.

SkryťVypnúť reklamu

Vypracovaniu dokumentu mala predchádzať verejná diskusia, premiér Igor Matovič sľuboval reformné leto. Počas júla a augusta sa malo na konferenciách diskutovať o reformách, ktoré by sme mali predložiť do 15. októbra Európskej komisii. Namiesto verejných debát diskutovali iba za zavretými dverami analytici z Inštitútu finančnej politiky, Útvaru hodnoty za peniaze a ďalší experti.

Súvisiaci článok Matovičovci nás učia, že vieme, že nič nevieme Čítajte 

Problémom je, že Európska komisia počas leta zmenila stratégiu a nebude od nás požadovať len hrubé reformy, ktoré po splnení míľnikov preplatí, ale chce zoznam investičných projektov so zameraním na zelenú ekonomiku a digitalizáciu. Tie sa pritom ešte len majú definovať.

Stále to nie je plán obnovy

Pätnásty október, ktorý sa dlho považoval za posledný možný termín na predloženie reformného plánu, je podľa vlády len začiatkom zasielania národných plánov obnovy do Bruselu. Konečný termín je koniec apríla budúceho roka.

SkryťVypnúť reklamu

„Sú to kvalitné podklady ku kvalitnej diskusii,“ povedal na tlačovej konferencii minister financií Eduard Heger s tým, že ide o reformné menu, z ktorého sa budú vyberať priority. Minister otvorene tvrdí, že sa z neho vyberie päť alebo šesť kľúčových reforiem, pri ktorých nájde koalícia zhodu. Diskusie už prebiehajú.

„Toto teda ešte nie je plán obnovy, ktorý od nás požaduje Európska komisia,“ upozornil na tlačovej konferencii riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Eduard Hagara. „Najväčšie priority vidíme v zdravotníctve a z pohľadu Európskej komisie je to určite aj zelená ekonomika," dodal.

Ak by sa sčítali náklady na všetky reformy a iniciatívy, ktoré sú v dokumente spomenuté, potrebovali by sme približne 30 miliárd eur. Zverejnený zoznam reforiem presahuje možnosti 7,5-miliardového plánu obnovy, ale cieľom je, aby sa časť reforiem financovala aj z 12-miliardového balíka nových štrukturálnych eurofondov.

SkryťVypnúť reklamu

Zverejnený dokument je podľa neho skôr dlhodobý plán na najbližších desať rokov a podkladom na debatu.

Heger by si osobne z menu vybral ako prioritu vzdelávanie, ktoré je úzko prepojené s inováciami a fiškálnymi reformy, aby sa dosiahli zdravé verejné financie. „Ako človek, ktorý prichádza do verejných inštitúcií zvonku, vidím, že veľkou oblasťou na reformy je verejná správa, aby vedela konkurovať súkromnému sektoru,“ dodal.

Kritizuje Remišová aj firmy

Z návrhu reforiem nie je nadšená koaličná strana Za ľudí. Jej predsedníčka a ministerka zodpovedná za eurofondy Veronika Remišová už naznačila, že má inú predstavu o reformách ako ministerstvo financií. Zásadný problém má napríklad s návrhom, aby kľúčovú časť riadenia verejných vysokých škôl vykonával prostredníctvom správnej rady štát, samosprávy a zamestnávatelia.

SkryťVypnúť reklamu

Do debaty o pláne obnovy vstúpili minulý týždeň aj firmy. Z pohľadu Klubu 500, ktorý je združením najväčších slovenských zamestnávateľov, je predložený návrh reformného plánu len množstvom čiastkových a miestami až chaotických opatrení.

„V takejto podobe nezabezpečia riadne fungovanie hospodárstva, jeho zotavenie po kríze a ani mu neumožnia naštartovať svoj rastový potenciál. Samotnú víziu materiálu nevnímame ako reformný plán, ale ako nereálne predstavy bez reálnych nástrojov,“ povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Zverejnenie plánu obnovy žiadala od ministra financií Eduarda Hegera minulý týždeň prezidentka Zuzana Čaputová i Národná banka Slovenska (NBS). „My sa stále prihovárame za to, aby tento dokument necirkuloval po internete v podobe uniknutého dokumentu, ale aby bol oficiálne zverejnený,“ apeloval začiatkom mesiaca guvernér Peter Kažimír.

SkryťVypnúť reklamu

NBS predstavila päť priorít, ktoré by mal obsahovať plán obnovy. Sú nimi vzdelávanie, inovácie v progresívnych oblastiach (umelá inteligencia, robotizácia, elektromobilita), zlepšenie podnikateľského prostredia, znižovanie regionálnych rozdielov a dlhodobo udržateľné verejné financie, kde aj NBS navrhuje meniť celý dôchodkový systém, zaviesť výdavkové limity a urobiť reformu zdravotníctva.

Čo sa nachádza v reformnom menu Moderné a úspešné Slovensko:

1. Fiškálne reformy

V tejto oblasti riešia experti zdravé verejné financie. Ide o problémy so starnutím populácie a s dôchodkami:

 1. Dnes na dôchodcu pripadajú štyria pracujúci ľudia, o desať rokov to budú už len traja.
 2. Súčasný dôchodkový systém umožňuje špekulovať, platiť nízke odvody a získať rovnaký dôchodok.
 3. Nízke výnosy a zle informovaní sporitelia v druhom pilieri.

Čo plánujú zmeniť:

SkryťVypnúť reklamu
 • Pružnejší odchod do dôchodku so zohľadnením strednej dĺžky života.
 • Eliminácia špekulácií pri získavaní nároku na minimálny dôchodok.
 • Transparentné porovnávanie výkonnosti fondov v druhom pilieri voči zahraničiu.
 • Predvolené investičné stratégie v druhom pilieri.
 • Pravidelne zasielaný výpis o očakávanej výške dôchodku.

V oblasti daní je v pláne efektívnejšie zdaniť fyzické osoby, ktoré presúvajú zisky do schránok v daňových rajoch. Ďalej zdanenie emisií CO2 pri automobiloch a vyššie dane z negatívnych externalít (takzvaná daň z SUV). Problémom je vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce. Tieto dane sa majú znížiť, viac sa, naopak, budú zdaňovať nehnuteľnosti podľa ich hodnoty.

2. Zelená ekonomika

Táto oblasť reforiem sa snaží riešiť problémy so znečistením životného prostredia a preferovaním MHD pred automobilovou dopravou.

SkryťVypnúť reklamu

Čo plánujú zmeniť:

 • 120-tisíc domácností kúri starými kotlami na tuhé palivá výrazne znečisťujúcimi ovzdušie. Plánuje sa výmena domácich kotlov.
 • 75 percent verejných budov je zastaraných, súkromní majitelia rekonštruujú tiež málo.
 • Slovensko recykluje málo odpadu, a to o 10 percentných bodov menej ako priemer EÚ. Na skládky posielame viac než 50 percent komunálneho odpadu (v EÚ je to 25 percent).
 • Je potrebné vypracovať plány priorít pre rozvoj cestnej, železničnej a cyklo infraštruktúry a MHD. Zároveň zmodernizovať zákony, ktoré zabezpečia efektívnejšiu výstavbu a prípravu dopravnej infraštruktúry (napríklad cez novelu stavebného zákona)

3. Trh práce

Oblasť rieši tri základné problémy:

 1. Nízka zamestnanosť a riziko chudoby u ľudí z marginalizovaných komunít (až 60 percent nezamestnaných je dlhodobo bez práce)
 2. Mobilita pracovnej sily výrazne zaostáva za priemerom OECD
 3. Nízka dostupnosť bývania pre mladých ľudí.

Čo plánujú zmeniť:

SkryťVypnúť reklamu
 • Schválenie stratégie pre integráciu Rómov.
 • Spustenie podpory poskytovania ranej starostlivosti pre deti do troch rokov.
 • Zvýšenie kvality a dostupnosti miest v jasliach a detských kútikoch.
 • Povinný podiel nájomných bytov s regulovaným nájmom. Koncepcia štátnej bytovej politiky do roku 2030 a poskytovanie sociálneho bývania v každom krajskom meste.

4. Vzdelávanie

Oblasť vzdelávania rieši problémy vysokých škôl a kapacít v materských školách.

Čo plánujú zmeniť:

 • Zabezpečiť nové kapacity v škôlkach. Uzákoniť právny nárok na škôlku od štyroch rokov od roku 2023 a právny nárok na škôlku od troch rokov od roku 2024.
 • Zvyšovať platy učiteľov od roku 2022 na 85 percent priemerného platu vysokoškolsky vzdelaného človeka.
 • Rekonštruovať budovy škôl a ich optimalizáciu.
 • V prípade vysokých škôl sa hovorí o ich zlučovaní od roku 2024 a inej štruktúre riadenia, ktorá má zvýšiť podiel zahraničných garantov kvality vzdelávania na vysokých školách zo šesť na 15 percent. Počet študijných programov má klesnúť o pätinu a aspoň jedna slovenská univerzita sa má umiestniť medzi top 500 univerzitami na svete.

5. Veda, výskum a inovácie

Dokument počíta s nevyhnutným zvýšením verejných zdrojov na výskum a inovácie. Podporovať chce užšiu spoluprácou medzi univerzitami a súkromným sektorom a stratégiu na prilákanie startupov a výskumníkov zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Čo plánujú zmeniť:

 • Pripraviť program rýchleho vybavovania povolení pre vysokokvalifikovaných cudzincov. Do roku 2024 sa má podporiť príchod tisíc expertov zo zahraničia.
 • Zaviesť podporné schémy na prilákanie a integráciu zahraničných expertov a študentov. Štipendiá na udržanie najlepších maturantov.
 • Zvýšiť verejné výdavky na vedu a výskum z 0,4 na 0,6 percenta HDP. Pravidelne zvyšovať verejné výdavky na vedu a výskum o 0,05 percenta HDP ročne.

6. Zdravie

Hlavným cieľom v oblasti zdravotníctva je zníženie odvrátiteľných úmrtí na priemer EÚ do roku 2030 a optimalizovať sieť nemocníc.

Čo plánujú zmeniť:

 • Reformovať ambulantnú starostlivosť. Slovensko výrazne zaostáva za priemerom EÚ v počte všeobecných lekárov, ktorí pre nedostatok času nadmerne predpisujú vyšetrenia u drahších špecialistov.
 • Od budúceho roka sa má určiť definícia nároku pacienta a optimálnej siete.
 • Na Slovensku zároveň pracuje v porovnaní s najvyspelejšími krajinami EÚ menej zdravotných sestier. Zároveň je nepriaznivá aj veková skladba sestier – len 15 percent sestier má menej ako 35 rokov.
 • Medzi nemocnicami sú veľké rozdiely v kvalite. Budovy nemocníc potrebujú obnovu. Od roku 2022 má byť schválená optimalizovaná sieť nemocníc, investičný plán výstavby a modernizácie nemocníc.

7. Verejné inštitúcie a regulácie

Táto oblasť rieši boj proti korupcii, byrokraciu v podnikateľskom prostredí a reformu verejnej správy.

SkryťVypnúť reklamu

Čo plánujú zmeniť:

 • Pripraviť šesť legislatívnych úprav na boj proti korupcii: preukazovanie pôvodu majetku, postihovanie nelegálnych príjmov, sfunkčnenie majetkových priznaní verejných funkcionárov, širší okruh zverejňovaných informácií, pravidlá na zvýšenie transparentnosti, nové trestné činy.
 • Vytvoriť nový obchodný register, stavebný zákon a zákon o územnom plánovaní. Kontinuálne prehodnocovať bariéry v podnikaní (antibyrokratické balíčky, pravidlo jedna legislatíva dnu, dve von).
 • Prijať novelu zákona o verejnom obstarávaní, dobudovať analytické a implementačné jednotky, prehodnotiť platy vo verejnej správe, posilniť Úrad pre verejné obstarávanie a vytvoriť autoritu pre verejné obstarávanie.

8. Digitalizácia

Slovensko zaostáva za EÚ aj v digitalizácii verejnej správy. Spomedzi 28 hodnotených krajín kleslo z 24. pozície v roku 2018 na 26. pozíciu v roku 2020. Napriek zvýšenej miere online komunikácie so štátom a online dostupnosti služieb verejnej správy využívanie e-governmentu stagnuje.

SkryťVypnúť reklamu

Chýba centrálna autorita, ktorá by navrhovala dobré služby. Úradom chýba potrebná expertíza na návrhy a posudzovanie IT riešení. Štátne IT tvoria najmä veľké niekoľkoročné projekty

Čo plánujú zmeniť:

 • Vytvoriť prehľadné návody, ako vybaviť úradnú komunikáciu elektronicky.
 • Vybudovať kapacity IT špecialistov štátu.
 • Vytvoriť národný plán širokopásmového pripojenia.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (23. 5. 2022)
USD 1.058
AUD 1.498
CZK 24.670
JPY 135.340
CAD 1.353
GBP 0.848
HUF 382.930
PLN 4.637
CHF 1.028
SEK 10.492

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 2. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 3. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 4. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 5. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 8. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 1. ZŠ v Moldave nad Bodvou bola súčasťou projektu ENGIE Eco školy
 2. Zelenší dvor pre ZŠ Hviezdoslava vďaka projektu ENGIE Eco školy
 3. Príďte si vychutnať výstavu ilustrácií pre deti
 4. Liptovský Mikuláš: V našom meste pes neskapal
 5. LAMINA PREŠOV pokrýva strechy a fasády už 33 rokov
 6. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 7. Gestačný diabetes mellitus
 8. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 1. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 4 921
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 4 720
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 3 457
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 208
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 985
 6. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 579
 7. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 1 016
 8. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely 882

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 2. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 3. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 4. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 5. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 6. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 7. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 8. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 335
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 7 169
 3. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 310
 4. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 6 148
 5. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 183
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 2 783
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 633
 8. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 546
 1. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 2. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 8. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič.

Posledné dva roky sú výlučne jeho dielom.


24 h
Rodinné sídlo bývalého špeciálneho prokurátora.

Bývalému šéfovi špeciálnej prokuratúry hrozí prepadnutie majetku.


18 h
Mariana Čengel-Solčanská.

Posielame deti, aby na kolenách jachtali do ucha cudziemu chlapovi, že sú zlé.


24 h

Vojna na Ukrajine pokračuje 89. deň.


a 5 ďalší 14 h

Neprehliadnite tiež

Poľský prezident Andrzej Duda počas otvorenia plynovodu.

Ukončenie zmluvy bolo prirodzeným krokom po zastavení ruských dodávok do Poľska minulý mesiac.


TASR 2 h
Na snímke hlavný vstup do chemického podniku Istrochem.

Sanáciu má podľa štátu zaplatiť majiteľ areálu, ktorým je firma Andreja Babiša.


15 h
Testovanie umelej inteligencie cez masky vo firme Innovatrics

Firma, ktorá sa špecializuje na biometriu, zamestnala matky s deťmi.


15 h
Alexej Beljajev patrí medzi najvplyvnejších mužov biznisu.

Podnikateľ s ruskými koreňmi patrí medzi najbohatších Slovákov.


18. máj

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Odporúča sa zobrať dnes hypotéku? Ako myslia a čo robia banky na Slovensku?
 2. Jana Melišová: Ako ovplyvňujú sankcie voči Rusku svetový obchod? Sú obavy z rastu cien reálne?
 3. Jiří Ščobák: Rozhovor: Ako mám budovať finančnú rezervu a žiť lepší život?
 4. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 5. Jiří Ščobák: Ako získať peniaze na rozbeh startupu? Odborníci radia
 6. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 7. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 8. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 1. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 335
 2. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 7 169
 3. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 6 310
 4. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 6 148
 5. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 3 183
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 2 783
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 2 633
 8. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 546
 1. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 2. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 4. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 5. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 7. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 8. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
SkryťZatvoriť reklamu