SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Hegerov návrh reforiem konečne zverejnili. Ako chcú zlepšiť Slovensko?

Plán sa nelíši od skôr uniknutého.

Načítavam video...

Plán obnovy, ktorý dostal pompézny názov Moderné a úspešné Slovensko, je konečne vonku. Zásadne sa nelíši od strategického dokumentu, ktorý unikol do médií už pred troma týždňami.

Súvisiaci článok Ako chcú riešiť top problémy Slovenska? Poznáme Hegerov návrh reforiem Čítajte 

Hlavným rozdielom je lepšia editorská práca, prehľadnejšie tabuľky a „učesanejšia“ analýza toho, kam sa má Slovensko za miliardy eur z Bruselu posunúť. Celý je k dispozícii na webovej stránke ministerstva financií.

Dokument obsahuje osem oblastí. Sú nimi fiškálne reformy, zelená
ekonomika, trh práce a sociálna udržateľnosť, vzdelávanie, veda, výskum a inovácie, verejné inštitúcie a regulácie a záverečnou oblasťou je digitalizácia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vypracovaniu dokumentu mala predchádzať verejná diskusia, premiér Igor Matovič sľuboval reformné leto. Počas júla a augusta sa malo na konferenciách diskutovať o reformách, ktoré by sme mali predložiť do 15. októbra Európskej komisii. Namiesto verejných debát diskutovali iba za zavretými dverami analytici z Inštitútu finančnej politiky, Útvaru hodnoty za peniaze a ďalší experti.

Súvisiaci článok Matovičovci nás učia, že vieme, že nič nevieme Čítajte 

Problémom je, že Európska komisia počas leta zmenila stratégiu a nebude od nás požadovať len hrubé reformy, ktoré po splnení míľnikov preplatí, ale chce zoznam investičných projektov so zameraním na zelenú ekonomiku a digitalizáciu. Tie sa pritom ešte len majú definovať.

Stále to nie je plán obnovy

Pätnásty október, ktorý sa dlho považoval za posledný možný termín na predloženie reformného plánu, je podľa vlády len začiatkom zasielania národných plánov obnovy do Bruselu. Konečný termín je koniec apríla budúceho roka.

SkryťVypnúť reklamu

„Sú to kvalitné podklady ku kvalitnej diskusii,“ povedal na tlačovej konferencii minister financií Eduard Heger s tým, že ide o reformné menu, z ktorého sa budú vyberať priority. Minister otvorene tvrdí, že sa z neho vyberie päť alebo šesť kľúčových reforiem, pri ktorých nájde koalícia zhodu. Diskusie už prebiehajú.

„Toto teda ešte nie je plán obnovy, ktorý od nás požaduje Európska komisia,“ upozornil na tlačovej konferencii riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Eduard Hagara. „Najväčšie priority vidíme v zdravotníctve a z pohľadu Európskej komisie je to určite aj zelená ekonomika," dodal.

Ak by sa sčítali náklady na všetky reformy a iniciatívy, ktoré sú v dokumente spomenuté, potrebovali by sme približne 30 miliárd eur. Zverejnený zoznam reforiem presahuje možnosti 7,5-miliardového plánu obnovy, ale cieľom je, aby sa časť reforiem financovala aj z 12-miliardového balíka nových štrukturálnych eurofondov.

SkryťVypnúť reklamu

Zverejnený dokument je podľa neho skôr dlhodobý plán na najbližších desať rokov a podkladom na debatu.

Heger by si osobne z menu vybral ako prioritu vzdelávanie, ktoré je úzko prepojené s inováciami a fiškálnymi reformy, aby sa dosiahli zdravé verejné financie. „Ako človek, ktorý prichádza do verejných inštitúcií zvonku, vidím, že veľkou oblasťou na reformy je verejná správa, aby vedela konkurovať súkromnému sektoru,“ dodal.

Kritizuje Remišová aj firmy

Z návrhu reforiem nie je nadšená koaličná strana Za ľudí. Jej predsedníčka a ministerka zodpovedná za eurofondy Veronika Remišová už naznačila, že má inú predstavu o reformách ako ministerstvo financií. Zásadný problém má napríklad s návrhom, aby kľúčovú časť riadenia verejných vysokých škôl vykonával prostredníctvom správnej rady štát, samosprávy a zamestnávatelia.

SkryťVypnúť reklamu

Do debaty o pláne obnovy vstúpili minulý týždeň aj firmy. Z pohľadu Klubu 500, ktorý je združením najväčších slovenských zamestnávateľov, je predložený návrh reformného plánu len množstvom čiastkových a miestami až chaotických opatrení.

„V takejto podobe nezabezpečia riadne fungovanie hospodárstva, jeho zotavenie po kríze a ani mu neumožnia naštartovať svoj rastový potenciál. Samotnú víziu materiálu nevnímame ako reformný plán, ale ako nereálne predstavy bez reálnych nástrojov,“ povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Zverejnenie plánu obnovy žiadala od ministra financií Eduarda Hegera minulý týždeň prezidentka Zuzana Čaputová i Národná banka Slovenska (NBS). „My sa stále prihovárame za to, aby tento dokument necirkuloval po internete v podobe uniknutého dokumentu, ale aby bol oficiálne zverejnený,“ apeloval začiatkom mesiaca guvernér Peter Kažimír.

SkryťVypnúť reklamu

NBS predstavila päť priorít, ktoré by mal obsahovať plán obnovy. Sú nimi vzdelávanie, inovácie v progresívnych oblastiach (umelá inteligencia, robotizácia, elektromobilita), zlepšenie podnikateľského prostredia, znižovanie regionálnych rozdielov a dlhodobo udržateľné verejné financie, kde aj NBS navrhuje meniť celý dôchodkový systém, zaviesť výdavkové limity a urobiť reformu zdravotníctva.

Čo sa nachádza v reformnom menu Moderné a úspešné Slovensko:

1. Fiškálne reformy

V tejto oblasti riešia experti zdravé verejné financie. Ide o problémy so starnutím populácie a s dôchodkami:

 1. Dnes na dôchodcu pripadajú štyria pracujúci ľudia, o desať rokov to budú už len traja.
 2. Súčasný dôchodkový systém umožňuje špekulovať, platiť nízke odvody a získať rovnaký dôchodok.
 3. Nízke výnosy a zle informovaní sporitelia v druhom pilieri.

Čo plánujú zmeniť:

SkryťVypnúť reklamu
 • Pružnejší odchod do dôchodku so zohľadnením strednej dĺžky života.
 • Eliminácia špekulácií pri získavaní nároku na minimálny dôchodok.
 • Transparentné porovnávanie výkonnosti fondov v druhom pilieri voči zahraničiu.
 • Predvolené investičné stratégie v druhom pilieri.
 • Pravidelne zasielaný výpis o očakávanej výške dôchodku.

V oblasti daní je v pláne efektívnejšie zdaniť fyzické osoby, ktoré presúvajú zisky do schránok v daňových rajoch. Ďalej zdanenie emisií CO2 pri automobiloch a vyššie dane z negatívnych externalít (takzvaná daň z SUV). Problémom je vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce. Tieto dane sa majú znížiť, viac sa, naopak, budú zdaňovať nehnuteľnosti podľa ich hodnoty.

2. Zelená ekonomika

Táto oblasť reforiem sa snaží riešiť problémy so znečistením životného prostredia a preferovaním MHD pred automobilovou dopravou.

SkryťVypnúť reklamu

Čo plánujú zmeniť:

 • 120-tisíc domácností kúri starými kotlami na tuhé palivá výrazne znečisťujúcimi ovzdušie. Plánuje sa výmena domácich kotlov.
 • 75 percent verejných budov je zastaraných, súkromní majitelia rekonštruujú tiež málo.
 • Slovensko recykluje málo odpadu, a to o 10 percentných bodov menej ako priemer EÚ. Na skládky posielame viac než 50 percent komunálneho odpadu (v EÚ je to 25 percent).
 • Je potrebné vypracovať plány priorít pre rozvoj cestnej, železničnej a cyklo infraštruktúry a MHD. Zároveň zmodernizovať zákony, ktoré zabezpečia efektívnejšiu výstavbu a prípravu dopravnej infraštruktúry (napríklad cez novelu stavebného zákona)

3. Trh práce

Oblasť rieši tri základné problémy:

 1. Nízka zamestnanosť a riziko chudoby u ľudí z marginalizovaných komunít (až 60 percent nezamestnaných je dlhodobo bez práce)
 2. Mobilita pracovnej sily výrazne zaostáva za priemerom OECD
 3. Nízka dostupnosť bývania pre mladých ľudí.

Čo plánujú zmeniť:

SkryťVypnúť reklamu
 • Schválenie stratégie pre integráciu Rómov.
 • Spustenie podpory poskytovania ranej starostlivosti pre deti do troch rokov.
 • Zvýšenie kvality a dostupnosti miest v jasliach a detských kútikoch.
 • Povinný podiel nájomných bytov s regulovaným nájmom. Koncepcia štátnej bytovej politiky do roku 2030 a poskytovanie sociálneho bývania v každom krajskom meste.

4. Vzdelávanie

Oblasť vzdelávania rieši problémy vysokých škôl a kapacít v materských školách.

Čo plánujú zmeniť:

 • Zabezpečiť nové kapacity v škôlkach. Uzákoniť právny nárok na škôlku od štyroch rokov od roku 2023 a právny nárok na škôlku od troch rokov od roku 2024.
 • Zvyšovať platy učiteľov od roku 2022 na 85 percent priemerného platu vysokoškolsky vzdelaného človeka.
 • Rekonštruovať budovy škôl a ich optimalizáciu.
 • V prípade vysokých škôl sa hovorí o ich zlučovaní od roku 2024 a inej štruktúre riadenia, ktorá má zvýšiť podiel zahraničných garantov kvality vzdelávania na vysokých školách zo šesť na 15 percent. Počet študijných programov má klesnúť o pätinu a aspoň jedna slovenská univerzita sa má umiestniť medzi top 500 univerzitami na svete.

5. Veda, výskum a inovácie

Dokument počíta s nevyhnutným zvýšením verejných zdrojov na výskum a inovácie. Podporovať chce užšiu spoluprácou medzi univerzitami a súkromným sektorom a stratégiu na prilákanie startupov a výskumníkov zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Čo plánujú zmeniť:

 • Pripraviť program rýchleho vybavovania povolení pre vysokokvalifikovaných cudzincov. Do roku 2024 sa má podporiť príchod tisíc expertov zo zahraničia.
 • Zaviesť podporné schémy na prilákanie a integráciu zahraničných expertov a študentov. Štipendiá na udržanie najlepších maturantov.
 • Zvýšiť verejné výdavky na vedu a výskum z 0,4 na 0,6 percenta HDP. Pravidelne zvyšovať verejné výdavky na vedu a výskum o 0,05 percenta HDP ročne.

6. Zdravie

Hlavným cieľom v oblasti zdravotníctva je zníženie odvrátiteľných úmrtí na priemer EÚ do roku 2030 a optimalizovať sieť nemocníc.

Čo plánujú zmeniť:

 • Reformovať ambulantnú starostlivosť. Slovensko výrazne zaostáva za priemerom EÚ v počte všeobecných lekárov, ktorí pre nedostatok času nadmerne predpisujú vyšetrenia u drahších špecialistov.
 • Od budúceho roka sa má určiť definícia nároku pacienta a optimálnej siete.
 • Na Slovensku zároveň pracuje v porovnaní s najvyspelejšími krajinami EÚ menej zdravotných sestier. Zároveň je nepriaznivá aj veková skladba sestier – len 15 percent sestier má menej ako 35 rokov.
 • Medzi nemocnicami sú veľké rozdiely v kvalite. Budovy nemocníc potrebujú obnovu. Od roku 2022 má byť schválená optimalizovaná sieť nemocníc, investičný plán výstavby a modernizácie nemocníc.

7. Verejné inštitúcie a regulácie

Táto oblasť rieši boj proti korupcii, byrokraciu v podnikateľskom prostredí a reformu verejnej správy.

SkryťVypnúť reklamu

Čo plánujú zmeniť:

 • Pripraviť šesť legislatívnych úprav na boj proti korupcii: preukazovanie pôvodu majetku, postihovanie nelegálnych príjmov, sfunkčnenie majetkových priznaní verejných funkcionárov, širší okruh zverejňovaných informácií, pravidlá na zvýšenie transparentnosti, nové trestné činy.
 • Vytvoriť nový obchodný register, stavebný zákon a zákon o územnom plánovaní. Kontinuálne prehodnocovať bariéry v podnikaní (antibyrokratické balíčky, pravidlo jedna legislatíva dnu, dve von).
 • Prijať novelu zákona o verejnom obstarávaní, dobudovať analytické a implementačné jednotky, prehodnotiť platy vo verejnej správe, posilniť Úrad pre verejné obstarávanie a vytvoriť autoritu pre verejné obstarávanie.

8. Digitalizácia

Slovensko zaostáva za EÚ aj v digitalizácii verejnej správy. Spomedzi 28 hodnotených krajín kleslo z 24. pozície v roku 2018 na 26. pozíciu v roku 2020. Napriek zvýšenej miere online komunikácie so štátom a online dostupnosti služieb verejnej správy využívanie e-governmentu stagnuje.

SkryťVypnúť reklamu

Chýba centrálna autorita, ktorá by navrhovala dobré služby. Úradom chýba potrebná expertíza na návrhy a posudzovanie IT riešení. Štátne IT tvoria najmä veľké niekoľkoročné projekty

Čo plánujú zmeniť:

 • Vytvoriť prehľadné návody, ako vybaviť úradnú komunikáciu elektronicky.
 • Vybudovať kapacity IT špecialistov štátu.
 • Vytvoriť národný plán širokopásmového pripojenia.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (3. 2. 2023)
USD 1.099
AUD 1.541
CZK 23.809
JPY 141.120
CAD 1.460
GBP 0.893
HUF 387.200
PLN 4.702
CHF 0.999
SEK 11.359

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 6. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 7. Dodajte vašej pokožke šťavu
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 11 928
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 8 285
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 897
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 2 031
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 765
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 100
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 040

Blogy SME

 1. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 4. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 5. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 6. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 237
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 834
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 946
 4. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 731
 5. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 3 372
 6. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 239
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 053
 8. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 795
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 6. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Šéf Sberbank German Gref na stretnutí s prezidentom Vladimirom Putinom.

Morálny obrat Germana Grefa má pozadie v jeho fondoch v daňových rajoch.


4 h
Ivan Chrenko (3 ku 2)

Chrenko vybudoval najväčšieho slovenského developera, hoci nie všetky projekty mu vyšli.


2. feb
Nový Istropolis

Projekt na Trnavskom mýte majú začať stavať budúci rok.


2. feb
Alica Orda Oravcová, prezidentka Daňového fóra Slovenska.

Alica Orda Oravcová o zmenách v legislatíve zameranej na vysokopríjmových daňovníkov.


2. feb

Blogy SME

 1. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 4. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 5. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 6. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 7. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy: Jedlo zo vzduchu
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 237
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 834
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 946
 4. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 731
 5. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 3 372
 6. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 239
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 053
 8. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 795
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 6. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
SkryťZatvoriť reklamu