O problémoch investičnej skupiny Arca Capital sa nepíše preto, že medzi poškodenými veriteľmi je manželka premiéra Igora Matoviča Pavlína, hlavný dôvod je iný - obava, že medzi veriteľmi sú desiatky drobných investorov, ktorí tam vložili celoživotné úspory a už z nich nič neuvidia. Napriek tomu sa situácia nepodobá krachu nebankových spoločností v roku 2002.
Arca sa dostala do problémov začiatkom tohto roka nielen v dôsledku dosahov pandémie ochorenia Covid-19, ale najmä pre riskantné rozhodnutia jej manažérov z minulosti.
Vlani si totiž začala požičiavať peniaze cez krátkodobé – štvrťročné a ročné – zmenky, takýmito "krátkymi" peniazmi sa snažila splácať aj svoje dlhodobé záväzky, čo sa jej nakoniec nepodarilo. Investorom pritom sľubovala podozrivo vysoké výnosy, ktoré dosahovali až osem percent ročne.
Platobnú neschopnosť oficiálne vyhlásila v auguste, keď veriteľom oznámila, že im načas nevráti 25,5 milióna eur, ktoré si od nich požičala v roku 2015 prostredníctvom dlhopisov.
Napriek tomu Arca nevyhlásila konkurzu, hoci za normálnych okolností by to bola jej povinnosť.
Využila zákon na zmiernenie dosahov ekonomickej krízy v súvislosti pandémiou a získala dočasnú ochranu pred bankrotom.
Veritelia sa obávajú, že jej manažéri túto ochranu zneužívajú, aby presúvali majetky na Cyprus, odkiaľ ich bude ťažké vrátiť v prípadnom konkurze.
Na finančnom trhu zas pretrváva obava, že insolventnosť Arca Capital môže spôsobiť nedôveru investorov k zmenkám a podnikovým dlhopisom, čo môže vyvolať vlnu reštrukturalizácií a bankrotov ďalších menších investičných skupín, ktoré sa touto formou financovali.
Čo sa dozviete v tomto článku
Prečítanie celého článku vám zaberie 15 až 25 minút. Môžete preskočiť na konkrétnu otázku, ktorá vás zaujíma.
- Aké pochybnosti sú spojené so súčasnou situáciou Arca Capital?
- Existujú indície, že svoje problémy plánovala, teda mala v úmysle podviesť veriteľov a nevyplácať im vklady?
- Prečo sa vyvádza majetok do spoločnosti na Cypre? Aké to má riziká?
- Ako sa Arca dostala do problémov?
- Prečo je okolo jej problémov také haló, keď sa reálne týka menšieho počtu ľudí?
- Koľko veriteľov má?
- Dozvie sa verejnosť, kto sú jej veritelia?
- Môžu byť medzi poškodenými aj podielové fondy dostupné retailovým klientom?
- Ako sa problémy Arca Capital líšia od problémov nebankoviek?
- Akú zodpovednosť nesú finanční sprostredkovatelia?
- Prečo o dočasnej ochrane rozhoduje Okresný súd Trnava, keď skupina sídli v Bratislave?
- Prečo o konkurze Arca Investments rozhodoval aj súd v Prahe? Ako rozhodol?
- Aký bude ďalší postup? Čo treba očakávať?
- Arca Capital vraj rokuje o vstupe strategického investora. Je to pravda? Aké sú o ňom informácie?
- Prečo sa v prípade Arca Capital angažuje skupina J&T?
- Čo má s prípadom Arca Capital spoločné investičná skupina Penta?
Aké pochybnosti sú spojené so súčasnou situáciou Arca Capital?
Na trhu sa doteraz hovorilo najmä o zvýhodňovaní veriteľov, teda, že niektorým veriteľom Arca vyplatila všetky peniaze namiesto toho, aby disponibilné prostriedky využila na výplatu aspoň malej časti všetkých veriteľov.
S tým súvisí otázka, čo robila Arca s peniazmi, ktoré mesiace pred vyhlásením insolventnosti zháňala cez zmenky so zúfalo vysokými výnosmi.
Vo vzťahu k minulosti pred finančnými problémami síce nateraz neexistujú indície, že by Arca konala nečestne, ale v súvislosti so súčasným pôsobením skupiny sa také podozrenia objavujú. Hovorí sa najmä o poškodzovaní veriteľov a porušovaní povinností pri správe cudzieho majetku, pretože Arca sa pokúša rozpredávať svoj majetok.
INDEX a denník SME už skôr informovali, že hľadá kupca pre realitný projekt na Šancovej ulici v hlavnom meste, ale podľa informácií z trhu Arca otvorila svoje celé svoje investičné portfólio viacerým záujemcom.
Pochybnosti o tomto postupe sú preto, že sa deje mimo kontroly súdu, veriteľov, reštrukturalizačného alebo konkurzného správcu. Spoločnosť síce oficiálne priznáva, že je insolventná, čo by v normálnej situácii znamenalo, že musí navrhnúť vyhlásenie bankrotu alebo ísť do reštrukturalizácie, aby boli prevody majetku pod kontrolou, ale v čase pandémie ochorenia Covid-19 táto povinnosť dočasne neplatí.
Arca totiž využila zákon o opatreniach na zmiernenie dôsledkov pandémie a požiadala súd o takzvanú dočasnú ochranu. Táto dočasná ochrana znamená, že do konca tohto roka Arca nemusí vyhlásiť bankrot a môže naďalej hospodáriť s majetkom, ale nesmie pritom poškodzovať veriteľov.
Okresný súd Trnava už dostal od jedného z veriteľov podnet, aby firme Arca Investments dočasnú ochranu odňal.

Existujú indície, že Arca svoje problémy plánovala, teda mala v úmysle podviesť veriteľov a nevyplácať im vklady?
Momentálne také indície neexistujú.
Napríklad ich plánovaný postup pri refinancovaní dlhov z dlhopisov je na trhu bežný, ale verejnosť v ňom spätne môže vidieť akúsi paralelu s nebankovými firmami z roku 2002, pretože ide o financovanie dlhu novým dlhom.
Audítor v správe k výsledkom spoločnosti Arca Capital Slovakia k 31. 12. 2018 píše, že "spoločnosť má zabezpečené financovanie splátky ročného kupónu a menovitej hodnoty, splatných 12. augusta 2020, a to spôsobom, že plánuje emitovať začiatkom roka 2020 novú emisiu dlhopisov za účelom refinancovania splatnej emisie a financovania nových projektov".
Dlžníci bežne vydávajú nové emisie dlhopisov, aby refinancovali predchádzajúce dlhy, robia to s vidinou toho, že novú emisiu dlhopisov vydajú za výhodnejších podmienok ako predchádzajúcu, a tak znížia náklady na obsluhu dlhu.
To, že skupine Arca konkrétne tento plán nevyšiel, nie je úplne jej vina, pretože začiatkom tohto roka v dôsledku pandémie ochorenia Covid-19 nebola na finančnom trhu taká situácia, aby výhodne emitovala nové dlhopisy.
Na druhej strane spoločnosť bola v tom čase už natoľko zadlžená, že aj keby sa hospodárstvo neprepadlo v dôsledku pandémie, tak Arca možno dlhopisy vydá, ale nie natoľko výhodne, aby tým znížila náklady na obsluhu dlhu. Spoločnosť by teda tak či tak uviazla v kolotoči dlhov.