O tom, že finančná rezerva je dobrá vec, netreba siahodlho špekulovať. Na druhej strane, ako ukázal nedávny prieskum agentúry Focus pre nadáciu Partners, tri štvrtiny Slovákov ju nemajú v dostatočnej výške.


Jarná prvá a aj súčasná druhá vlna pandémie nového koronavírusu odhalila finančné slabiny slovenských domácnosti. Tisíce rodín si v súvislosti s výpadkom príjmov odložili splátky hypoték. Národná banka Slovenska (NBS) odhaduje, že po uplynutí deväťmesačného moratória sa k splácaniu úveru začiatkom roka nevráti približne 12 percent žiadateľov.
To, že Slováci majú problém pokryť nečakané výdavky a nemajú rezervy, zistil aj Eurostat. Ich podiel odhadol na 30 percent (pred desiatimi rokmi to bolo takmer 36 percent).
Ako sa môžete popasovať so súčasnou situáciou a vyhnúť sa nedostatku finančnej rezervy v budúcnosti? Index sa na to pýtal štvorice expertov na financie. Na naše otázky odpovedali:
- Ján Šebo, ekonóm Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici
- František Burda, investičný analytik Fingo.sk
- Martin Švidroň, analytik Finančná hitparáda
- Ján Tonka, analytik spoločnosti Finax
Čo sme chceli vedieť o sporení?
- Rezervu vo výške šesťmesačného platu nemám. Aké sú triky, aby som sa k nej dopracoval rýchlejšie?
- Som živnostník. Akú časť príjmu by som si mal dlhodobo sporiť? A kde, aby úspory boli relatívne rýchlo likvidné?
- Odložil som si splátky hypotéky. Vo februári sa mám vrátiť k splácaniu. Ako sa na to nastaviť, keď sa finančná situácia nezlepšila?
- Žijem od výplaty k výplate. Ako si napriek tomu nájdem priestor vo financiách na sporenie, prípadne investovanie?