BRATISLAVA. Štát dofinancuje Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) sumou 100 miliónov eur.
Tento krok v stredu odobrila na svojom zasadnutí vláda, potvrdil to šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík (SaS). Ministerstvo zdravotníctva pôvodne navrhovalo dofinancovanie vo výške 300 miliónov eur.
Tvrdí, že nejde o nedovolenú štátnu pomoc a postupuje obozretne so snahou eliminovať riziko prípadného súdneho sporu. Odvoláva sa na spor týkajúci sa zdravotných poisťovní, v ktorom Slovensko uspelo na Súdnom dvore v Luxemburgu.
Súd v júni potvrdil rozhodnutie Európskej komisie z roku 2014, podľa ktorého rôzne opatrenia v prospech štátnych zdravotných poisťovní neporušili pravidlá štátnej pomoci a zamietol žalobu zdravotnej poisťovne Dôvera.
Krajčí: Poistný systém je zle nastavený
Slovensko má podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího jeden z najneefektívnejších zdravotných systémov na svete. Domnieva sa, že príčinou je aj zle nastavený poistný systém, ktorý treba reformovať.

"Nepokladáme za správne a ani v súlade s Ústavou SR, aby sa všetci občania SR formou daní skladali na riešenie horšej finančnej situácie súkromných vlastníkov zdravotných poisťovní, keď títo v minulosti profitovali z vlastníctva svojich spoločností a prípadné pokusy o aspoň čiastočné nasmerovanie zisku do sektora zdravotníctva boli napádané na Ústavnom súde s poukazom na nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva," poznamenal Krajčí.
Ako skonštatoval, Slovensko dodnes čelí žalobám od obidvoch súkromných poisťovní.
Minister poukázal tiež na úvery, ktoré si zobrali akcionári zdravotnej poisťovne Dôvera, aby si cez cyperské schránky vyplatili viac ako 450 miliónov eur.
Aj s úrokmi ich podľa neho splácajú poistenci Dôvery povinnými zdravotnými odvodmi. "Tento rok už na splátku úveru Dôvera minula 36,6 milióna eur," podotkol s tým, že zdravotné odvody majú byť predsa použité na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti klientov.
Šéf rezortu zdravotníctva informoval, že aj po zohľadnení príjmov po prerozdelení je možné skonštatovať, že VšZP má nižší podiel na celkových príjmoch sektora (67,68 percenta), než je jej podiel na celkových výdavkoch za zdravotnú starostlivosť (68,79 percenta). Predpokladá, že ak by bola na trhu iba VšZP, v systéme by zostalo ročne o desiatky miliónov eur navyše, pre nemocnice, ambulancie a pacientov. "Otázkou zostáva, či nám súkromné zdravotné poisťovne za tieto ušlé peniaze priniesli do systému aj adekvátnu pridanú hodnotu," uzavrel.
Poisťovňa vníma dofinancovanie pozitívne
Návrhom dofinancovania VšZP sa vláda zaoberala už počas minulotýždňového rokovania. Šéf rezortu financií Eduard Heger (OĽANO) vtedy uviedol, že materiál potrebujú prebrať v pokoji a na koaličnej rade.
Heger nevidí dôvod, prečo by sa štát mal podieľať na stratách, keď sa súkromné zdravotné poisťovne nechceli podeliť o zisk.
Štátna VšZP reaguje, že kroky súvisiace s dofinancovaním sú plne v kompetencii jediného akcionára. Dofinancovanie vníma pozitívne.
Kritika súkromných poisťovní
Obe súkromné zdravotné poisťovne Dôvera aj Union krok vlády považujú za "neférový" a skritizovali ho.
Vláda by mala podľa Dôvery prestať hazardovať so zdravím viac ako dvoch miliónov poistencov a garantovať rovné podmienky pre všetky zdravotné poisťovne.
"Zdravotná poisťovňa Dôvera nepožaduje štátnu pomoc, požaduje však férový prístup voči všetkým poistencom bez ohľadu na to, či sú poistení v štátnej alebo súkromnej poisťovni," poznamenal PR špecialista Dôvery Matej Štepianský.
Ako dodala Dôvera, výpadok príjmov v rozpočtoch zdravotných poisťovní nespôsobilo ich zlé hospodárenie, ale predovšetkým zle naplánovaný štátny rozpočet na rok 2020, v ktorom štát nedokázal zvýšiť platby za svojich poistencov. Tento stav podľa nich ešte umocnili dosahy pandémie.
Union považuje načasovanie dofinancovania za nešťastné. Za absurdné a nespravodlivé považuje, aby sa viac ako dva milióny Slovákov v súkromných poisťovniach skladali na záchranu jednej štátnej zdravotnej poisťovne.
"Celé načasovanie dofinancovania výhradne štátnej poisťovne je nešťastné aj z pohľadu rastúceho počtu nakazených koronavírusom a zvýšenej potrebe zdravotníckej starostlivosti. Obávame sa, že to destabilizuje systém," komentovala hovorkyňa ZP Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová Ksenzsighová s tým, že jediný spravodlivý spôsob dofinancovania predstavuje len platba za poistenca štátu. Mieni, že k jej zvýšeniu by malo prísť v čo najkratšom možnom čase.
Union sa nepáči, že všetky zmeny, ktoré vláda zavádza do zdravotného systému, sa dejú bez akejkoľvek diskusie s ostatnými dôležitými piliermi tohto systému.
Poukázala aj na to, že VšZP má najvyššie príjmy na jedného poistenca. Práve ZP Union jej prispieva ročne viac ako 70 miliónmi eur v rámci prerozdeľovacieho mechanizmu.