BRATISLAVA. Automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu, stanovenie minimálnej príspevkovej sadzby do druhého piliera, či zavedenie povinnej percentuálnej valorizácie dôchodkov vyplácaných Sociálnou poisťovňou na ustanovenej miere rastu životných nákladov.
Tieto opatrenia by mal obsahovať návrh ústavného zákona o dôchodkovom systéme, ktorý pripravuje ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Predbežnú informáciu k príprave návrhu ústavného zákona o dôchodkovom systéme rezort práce a sociálnych vecí predložil do pripomienkového konania.
Minimálna príspevková sadzba do piliera
Investičnú politiku má v druhom pilieri určovať Investičná rada pre dôchodky ako poradný orgán vlády.
Minimálna príspevková sadzba do sporivého piliera by mala byť najmenej jedna štvrtina celkovej efektívnej sadzby starobného dôchodkového zabezpečenia.
Ministerstvo práce však nekonkretizuje, čo považuje za celkovú efektívnu sadzbu starobného dôchodkového zabezpečenia.
Návrh ústavného zákona má obsahovať ustanovenia o tom, že štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok, pričom druhý a tretí dôchodkový pilier je pod dohľadom Národnej banky Slovenska.
Jednorazový výber v ťažkej životnej situácii
Majú sa tiež stanoviť pravidlá pre investovanie v druhom penzijnom pilieri. Z druhého piliera sa má sporiteľom vyplácať pravidelný dlhodobý dôchodok.

Na jednorazový výber úspor má sporiteľ právo len v prípade osobitne ťažkej životnej situácie.
"Systém starobného dôchodkového sporenia zabezpečí jednotlivcovi právo na automatickú účasť v takej sporiacej stratégii, ktorá má z dlhodobého hľadiska potenciál dosiahnuť čo možno najvyšší výnos pri rešpektovaní životného cyklu jednotlivca," uviedlo v materiáli ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Dôchodkový vek na základe strednej dĺžky života
Ústavný zákon by mal určiť minimálne obdobie dôchodkového poistenia a stanoviť dôchodkový vek, ktorý sa bude zvyšovať na základe strednej dĺžky života ako podmienky nároku na starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne.
Alternatívou môže byť stanovenie minimálneho obdobia dôchodkového poistenia, za ktoré bolo zaplatené poistné s prípadnou úpravou minimálnej dĺžky odpracovaných rokov na základe strednej dĺžky života ako podmienky nároku na odchod do dôchodku.
Rodičovský bonus
Rezort práce tiež plánuje zaviesť rodičovský bonus vo výške odvodu do rezervného fondu solidarity na rodičov poberajúcich starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne.
Zaviesť sa majú aj "korekčné mechanizmy v prípade vysokého rizika dlhodobej udržateľnosti verejných financií".
Ministerstvo plánuje stanoviť minimálny dôchodkový príjem zo Sociálnej poisťovne zohľadňujúci minimálnu požadovanú individuálnu mieru zásluh a garantujúci ochranu dôchodcu ako jednotlivca pred stavom hmotnej núdze.
V pláne je aj zavedenie mimoriadnej percentuálnej valorizácie dôchodkov zo Sociálnej poisťovne za splnenia vopred stanovených makroekonomických ukazovateľov a nízkeho rizika dlhodobej udržateľnosti verejných financií.
Ďalším opatrením je zavedenie takého spôsobu výpočtu dôchodkov, ktorý nebude znevýhodňovať rodičov, ktorí čerpali materskú, otcovskú a rodičovskú dovolenku, a tým kompenzovať zrovnoprávnenie veku odchodu do dôchodku mužov a žien.
Zachovať sa má osobitný systém dôchodkového zabezpečenia pre silové zložky, ako sú policajti, hasiči, horskí záchranári, pracovníci SIS, či vojaci.
Poistenci by mali dostávať informácie o získaných dôchodkových nárokoch a predpokladanej výške dôchodkových dávok ku dňu dovŕšenia predpokladaného dôchodkového veku zo všetkých troch pilierov dôchodkového systému.
Správy o stave dôchodkového systému
Rade pre rozpočtovú zodpovednosť sa majú rozšíriť kompetencie o vypracovanie a zverejňovanie správy o stave dôchodkového systému, ktorú bude rada predkladať parlamentu.
"Cieľom návrhu ústavného zákona je ukotviť základné princípy pre všetky piliere dôchodkového systému a vytvoriť tak predpoklady pre jeho dlhodobú stabilitu," tvrdí rezort práce a sociálnych vecí.
Ustanovením základných princípov pre všetky tri penzijné piliere na úrovni ústavného zákona sa má vytvoriť základný rámec pre širšie štrukturálne reformy, ktoré budú predpokladom pre zlepšenie udržateľnosti dôchodkového systému v stredno a dlhodobom horizonte.