BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok 9. októbra podpísala novelu zákona o odpadoch a o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje.
Hlava štátu registrovala viacero výhrad k novele, posudzovala súlad s ústavou ako aj opodstatnenosť použitia režimu skráteného legislatívneho konania. O podpise novely informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Možné ohrozenie hospodárskej súťaže
Prezidentka v samotnej novele nevidí podľa Strižinca kolíziu s ústavou, hoci si uvedomuje, že mechanizmus cenovej regulácie nákladov na triedený zber odpadu môže oprávnene vyvolať otázniky o hrozbe neprimeraného zásahu do hospodárskej súťaže.
Preto považuje za nevyhnutné, aby novelou predpokladaný proces stanovenia minimálnej výšky nákladov na zabezpečenie triedeného zberu prebehol konsenzuálne, so silnou participáciou a po dôkladnom vypočutí hlasov všetkých účastníkov systému, vrátane výrobcov, a aby nebol preferovaný len záujem niektorých aktérov.
Novela ako prechodné a rýchle opatrenie
Prezidentka vníma, že systém triedeného zberu komunálneho odpadu dlhodobo vykazuje systémové nedostatky, ktoré bránia dosiahnutiu takého stabilného prostredia, ktoré by účinne zabezpečilo práve uvedený spoločný záujem a zabránilo nekalým a netransparentným praktikám.

Preto prijatú novelu považuje skôr za prechodné a rýchle opatrenie k dosiahnutiu vyšších recyklačných cieľov.
Národná rada SR (NR SR) schválila 24. septembra novelu zákona o odpadoch, podľa ktorej zálohovanie plastových fliaš a plechoviek bude spustené v pôvodne stanovenom termíne, teda od 1. januára 2022.
Príspevky na likvidáciu odpadov
Zálohovanie plastových fliaš od roku 2022 schválil ešte bývalý vládny kabinet. Ten súčasný ho však v apríli tohto roku pre pandemickú situáciu odložil na rok 2023.
Novela zákona by podľa Ministerstva životného prostredia SR mala zároveň výrazným spôsobom napraviť chyby doterajšieho systému odpadového hospodárstva, najmä v oblasti spolupráce s organizáciami zodpovednosti výrobcov, ktoré prispievajú obciam na likvidáciu odpadov.
Na začiatku roku 2020 približne 400 obcí na Slovensku nemalo zmluvu so žiadnou OZV. Novela zákona má podľa MŽP SR pomôcť predchádzať podobným situáciám.