Ministerstvo práce tento týždeň zverejnilo koncept ústavného zákona o dôchodkovom zabezpečení . Komplexná reforma dôchodkového systému, na ktorú sa čakalo roky, je jednou z priorít vlády Igora Matoviča.
Súčasťou návrhu je automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu, stanovenie minimálnej príspevkovej sadzby do druhého piliera či zavedenie povinnej percentuálnej valorizácie dôchodkov vyplácaných Sociálnou poisťovňou.

Do návrhu sa dostal aj rodičovský bonus, ktorý presadzuje minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Nápad, aby rodičom mohli na dôchodok prispievať svojimi odvodmi ich deti, vyzerá (na prvý pohľad) zaujímavo, no obsahuje množstvo nástražných mín.
Rodičovský bonus je „administratívne a byrokraticky náročným spôsobom realizácie populizmu, ktorý si bude vyžadovať množstvo úradníkov“, hodnotí v rozhovore pre INDEX ekonóm z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a vedúci výskumného tímu Oranžová obálka Ján ŠEBO.
Doriešené podľa neho nie je napríklad to, ako by bonus fungoval (respektíve nefungoval) pri rodičovi, ktorého dieťa pracuje v zahraničí. A ukrátení by oň boli aj ľudia, ktorí deti nemohli mať.
Čo sa v rozhovore dočítate:
- Prečo bude rodičovský bonus vytvárať spory medzi ľuďmi?
- Ako by mal po novom vyzerať odchod do dôchodku?
- Treba dať do ústavy investičné stratégie v druhom pilieri?
- Ako sú na tom slovenské DSS-ky z pohľadu výkonnosti?
Prečo sa k rodičovskému bonusu staviate kriticky?
Z dvoch dôvodov. Prvý je ekonomický. Na rodičovský bonus sa majú použiť zdroje, ktoré nemáme.