BRATISLAVA. Podporu zo strany štátu využilo iba 25 percent stavebných spoločností. Najviac firiem využívalo tzv. kurzarbeit, a to 48 percent.
Vyplýva to z polročnej analýzy slovenského stavebníctva spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research, o ktorej informoval Michal Vacek, riaditeľ spoločnosti.
Tržby neklesli dostatočne
Podľa 34 percent stavebných spoločností by najviac naštartovali stavebníctvo po koronakríze vyššie investície zo strany štátu do verejnej výstavby.
Tri štvrtiny opýtaných spoločností nevyužili finančnú podporu v čase koronakrízy zo strany štátu. Väčšina firiem neuplatnila pomoc preto, lebo im neklesli tržby a tak žiadne z opatrení vlády nebolo pre nich uplatniteľné.
Takmer polovica spoločností využila pomoc v podobe príspevku na mzdy zamestnancov - tzv. kurzarbeit (48 percent). Menšia časť využila program SIH antikorona (15 percent).
Viac ako desatina opýtaných využila preklenovacie úvery alebo príspevok pre SZČO (oboje zhodne 11 percent).
Ďalších 15 percent opýtaných využilo iné zvýhodnenie, medzi ktoré patrí podpora štátu pri znížení zisku.
Spoločnosti hodnotia administratívny proces podania žiadosti o podporu a jeho náročnosť 4 bodmi z 10 možných, čiže ako pomerne jednoduchý a jasný.
Štátne investície
Podľa 34 percent opýtaných stavebných firiem by stavebníctvu pomohli najmä vyššie investície štátu do výstavby. Celkovo 25 percent spoločností by privítalo prísľub väčšieho objemu verejných zákaziek.
Len 10 percent si myslí, že by stavebníctvo podporilo dokončenie stavebného zákona, alebo podpora technického vzdelávania (8 percent). Takmer štvrtina je názoru, že stavebníctvu pomôže iný krok zo strany vlády (23 percent).

Ide napríklad o zníženie korupcie, zastavenie obmedzení v spojitosti s koronavírusom, novela zákona o verejných zákazkách, alebo zníženie daní a odvodov.
Spoločnosť CEEC Research je analytickou a výskumnou spoločnosťou zameriavajúcou sa na vývoj vybraných sektorov ekonomiky v krajinách strednej a východnej Európy.
Vznikla v roku 2005 ako analytická organizácia špecializujúca sa na spracovávanie výskumov a analýz stavebného sektora. Analytické zameranie sa rozšírilo aj na ďalšie vybrané sektory ekonomiky vrátane strojárenstva.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?