BRATISLAVA. Podnikatelia, ktorí majú problém zaplatiť daň z príjmu do konca októbra, môžu požiadať o ďalší odklad.
Túto výnimku pripustil minister financií Eduard Heger (OĽaNO) na piatkovom rokovaní Ekonomického krízového štábu.
V Podnikateľskom podcaste od A po ZZZ to potvrdil prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Tomáš Malatinský.
Výpadky tržieb v prvom polroku
Podnikatelia, ktorí boli v prvej vlne úplne zatvorení, majú podľa šéfa AZZZ približne trojmesačné výpadky tržieb za prvý polrok.
Do konca roka zostávajú necelé tri mesiace a ak by sa scenár zopakoval, mali by títo podnikatelia za celý rok polročný výpadok tržieb.
"Sú podnikatelia, ktorí majú na to, aby vydržali aj pol roka bez tržieb, ale mnohí budú vo veľkej miere závislí na tom, či im štát pomôže a či môžu udržať pracovné miesta," upozornil Malatinský.
Pomoc sa zvýšila, problém s odvodmi
Teší ho, že vláda zvyšuje niektoré limity na pomoc pre SZČO, ako aj limity pre podnikateľov, ktorí majú prekážky v práci.

"Stále však zostávajú problematické odvody, ktoré sa nechystá vláda odpúšťať a ďalším vážnym problémom je daňová povinnosť, ktorá bola odložená a do konca októbra je splatná," tvrdí bývalý minister hospodárstva v druhej vláde Roberta Fica.
Minister financií Eduard Heger mu prisľúbil, že ten, kto má problém s platením dane, môže zažiadať o posun a tieto dôvody sa budú akceptovať.
Nedostatočná pomoc najmä pre cestovný ruch
Okolité krajiny pri pomoci podnikateľom podľa Malatiského omnoho viac využívajú zdroje z EÚ. Upozorňuje na to, že Česko, Maďarsko, Litva, Estónsko a iné využili do 14 modelov štátnej pomoci a my sme využili päť.
"Chýbajú najmä tie na podporu cestovného ruchu, ktorý u nás stráda. Dnes sa tam objavuje, že keď firmy dokážu, že majú medziročný pokles viac ako 40 percent, tak im bude kompenzovaný výpadok tržieb od 4 do 10 percenta. To je novinka, je chvályhodné, že to vôbec vzniklo. Na druhej strane si myslím, že to bude málo,“ upozornil Malatinský.
Problematická novela
Pre podnikateľov je problematická aj novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.
Tá obsahuje ustanovenie, podľa ktorého je právo na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania opatrení podľa tohto zákona, ktoré sa týkajú neurčitého počtu osôb, vylúčené. Malatinský vníma toto ustanovenie ako protiústavné.
"Oslovili sme nášho partnera, Právnickú fakultu UK a máme ich stanovisko, kde sa podpísalo osem právnikov, ktorí vyučujú na tejto škole, právnické celebrity tejto krajiny. Tí nám dali za pravdu a myslia si, že je to minimálne v rozpore s ústavou. Ale keby aj nie, je takéto ustanovenie nevhodné a mal by sa na toto vytvoriť špecializovaný zákon,“ dodal Malatinský.
Analýza finančnej a ekonomickej situácie
Ako v reakcii na vyjadrenia Malatiského uviedlo ministerstvo financií, v súčasnosti sú v platnosti jasné pravidlá, ktorými sa podnikateľské subjekty môžu riadiť, ak sa dostanú do objektívnych ekonomických ťažkostí a tieto pravidlá rezort považuje v zásade za dostačujúce.
"Povoliť odklad platenia dane alebo zaplatenie dane v splátkach môže podľa Daňového poriadku správca dane, ak o to daňový subjekt požiada za splnenia podmienok," uviedlo.
K žiadosti o odklad platenia dane a platenie dane v splátkach je potrebné predložiť analýzu finančnej a ekonomickej situácie a dlžná suma dane nad 3-tisíc eur musí byť zabezpečená niektorým zo zabezpečovacích inštitútov.
"Za obdobie povoleného odkladu alebo povoleného platenia v splátkach zaplatí daňový subjekt úrok zo sumy odkladu dane alebo z povolenej splátky, výška úroku z odkladu alebo splátok je v súčasnosti 10 percent p.a.," upozorňuje ministerstvo.
Úrok sa pritom počíta za každý deň povoleného odkladu alebo povoleného platenia dane v splátkach, a to do dňa ich skutočného zaplatenia. Odklad alebo splátky možno povoliť najviac na 24 mesiacov od splatnosti dane.
Heger požiadal finančnú správu
Minister financií Eduard Heger v tejto súvislosti požiadal finančnú správu, aby prípadné žiadosti o odklad splatenia dane posudzovala so zreteľom na koronakrízu.
"Snažíme sa v maximálnej možnej miere vychádzať v ústrety podnikateľom, ktorí sa ocitli v ťažkej situácii. Súčasné pravidlá takúto pomoc zo strany štáty umožňujú a každý, komu objektívne ekonomická situácia urobila veľký škrt cez jeho podnikanie, ich môže využiť,“ povedal Heger.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?