PRAHA. Investičný fond IFIS podal na Mestskom súde v Prahe insolvenčný návrh na majoritného vlastníka spoločnosti Arca Investments Rastislava Veliča.
IFIS, ktorý pokračuje vo výkupe pohľadávok voči finančnej skupine Arca, to v utorok povedal ČTK. Arca Capital označila krok za zjavne účelový.
Súdna ochrana pred veriteľmi

Arca Capital sa dostala do problémov v súvislosti s koronakrízou, v dôsledku čoho v Českej republike a na Slovensku jej vetvy získali súdnu ochranu pred veriteľmi.
Predminulý týždeň Arca oznámila, že londýnska investičná spoločnosť Blantyre Capital jej zabezpečí financovanie. Firmy sa dohodli na obchodných podmienkach dlhového financovania, čo pomôže pri rekapitalizácii skupiny.
"Podľa názoru odbornej verejnosti je to (insolvenčný návrh) jediný efektívny spôsob, ako účinne brániť záujmy veriteľov a to tým, že sa IFIS snaží presadiť riešenia úpadku v Česku, hoci dlžník má formálne trvalé bydlisko na Slovensku," uviedol fond.
Na základe aktuálne dostupných informácií presahujú podľa neho dlhy Veliča u veriteľov na území Česka miliardu českých korún (36,7 milióna eur), keď hodnota jeho nehnuteľného majetku sa pohybuje do dvadsiatich miliónov korún (733-tisíc eur), a priebežne sa znižuje postupným rozpredajom majetku.

"Podanie fondu IFIS je zjavne účelové, s cieľom získať neprimeraný prospech cez získanie kontroly nad procesom revitalizácie skupiny, prípadne ho úplne zmariť. Velič a manažérsky expertný tím ďalej pracuje na čo najefektívnejšom riešení pre klientov a veriteľa skupiny bez ohľadu na podobné teatrálne výstupy spoločnosti IFIS alebo jej podobných zoskupení," reagovala Arca Capital.
Investuje do nákupu pohľadávok
IFIS investuje do nákupu pohľadávok. Tieto pohľadávky vo väčšine prípadov odkupuje od tuzemských bánk, prípadne od iných veriteľov.
Spoločnosť Gomanold spolu s J&T Bankou začiatkom septembra oznámili prípravu pomoci nezabezpečeným veriteľom skupiny Arca. Cieľom nemala byť záchrana skupiny ako takej, ale pomoc nezabezpečeným veriteľom získať v čo najkratšom čase aspoň časť investovaných peňazí späť a maximalizovať výťažok zo speňaženia aktív skupiny.

Zúčastniť sa procesu, ktorý povedie k maximálnemu uspokojenie veriteľov, vrátane potenciálneho financovania dlžníka, chcela aj skupina Natland.
Velič vtedy podľa Denníka N povedal, že očakáva, že klienti skupiny pri oddlžení získajú späť výrazne či určite viac ako polovicu svojich peňazí.
"Pred koronakrízou boli naše záväzky a hodnota majetku Arcy na vyrovnanej hodnote zhruba jednej miliardy eur. Koronakríza, samozrejme, hodnotu firiem o niečo znížila," uviedol Velič. Arca má stovky veriteľov.