ATÉNY. Grécky minister zahraničných vecí Nikos Dendias požiadal Európsku úniu o zváženie dočasného pozastavenia dohody o colnej únii medzi EÚ a Tureckom.
S odvolaním sa na správy gréckych štátnych médií o tom v utorok informovala agentúra AFP.
Opakované porušovanie dohody
Dendias písomne požiadal eurokomisára pre susedstvo a rozšírenie Olivéra Várhelyiho, aby takýto krok zvážil vzhľadom na opakované porušovanie zmienenej dohody zo strany Turecka.
Za vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa Turecko stáva čoraz priebojnejšou regionálnou mocnosťou, zapojenou aj do aktuálneho konfliktu Grécka a Cyprusu týkajúceho sa zásob ropy a zemného plynu vo východnej časti Stredozemného mora.
Konflikt medzi Tureckom na jednej strane a Gréckom a Cyprom na strane druhej vypukol 10. augusta, keď Ankara v sprievode vojenských plavidiel vyslala prieskumnú loď Oruč Reis ku gréckemu ostrovu Kastelorizo, pričom v tejto oblasti zostala asi mesiac. Turecko loď začiatkom septembra z oblasti stiahlo.
Grécko vyjadrilo nesúhlas
Turecko 12. októbra opätovne vyslalo do východnej časti Stredozemného mora zmienené plavidlo Oruč Reis, ktoré má južne od gréckeho ostrova Kastelorizo vykonávať 22. októbra a v sprievode ďalších dvoch plavidiel seizmický prieskum ložísk zemného plynu.
Grécko vyjadrilo nesúhlas a označilo rozhodnutie Turecka za "priamu hrozbu pre mier" v regióne.
Na vody okolo ostrova Kastelorizo si robí nárok Grécko, ktoré ich považuje za svoju výlučnú ekonomickú zónu, čo Turecko to odmieta s argumentom, že má dlhšie pobrežie.
Európski lídri v piatok na summite v Bruseli odsúdili turecké "jednostranné konania a provokácie" v Stredomorí. Únia varovala Turecko, že pokiaľ svoj prístup nezmení, na ďalšom summite EÚ, ktorý sa má uskutočniť v decembri, voči nemu zváži prijatie sankcií.