Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Bödörovi blízka firma ťažila z obrovských štátnych zákaziek. Okolnosti sú podozrivé

Jej partnerom boli známi stavbári.

Norbert Bödör.Norbert Bödör. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Keď bývalá vláda otvárala Strategický park Jaguar Land Rover pri Nitre, vyzdvihla jeho význam pre ekonomiku krajiny. Na kritiku Nadácie Zastavme korupciu, že jeho výstavba bola predražená a zrejme aj v rozpore so zákonom, zástupcovia štátu reagovali podráždene. Podľa nich išlo o "lacný trik", ktorým sa nadácia snažila "očierniť celý projekt a ľudí, ktorí na ňom robili".

Úrad pre verejné obstarávanie pritom nedávno už po druhýkrát rozhodol, že štátna akciovka MH Invest, ktorá park stavala, porušila zákon.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákazky od štátu za takmer pol miliardy eur získali najmä firmy zo skupiny Strabag. Ale subdodávateľmi boli aj spoločnosti Inpek a Bonul, ktoré boli blízke Norbertovi Bödörovi. V súčasnosti väzobne stíhanému za pranie špinavých peňazí.

Úrad nedávno rozhodol, že MH Invest porušila zákon, keď uzavrela dodatok, a to k zmluve ,"Príprava strategického parku Nitra". Ako informoval, "cena sa tým zvýšila o 11,89 milióna eur".

MH Invest by mal zaplatiť pokutu, rozhodnutie ešte nie je právoplatné, štátna firma sa môže proti nemu odvolať.

Právoplatný však už je prvý verdikt úradu, že aj samotné obstarávanie prípravy parku bolo protizákonné. Štátna akciovka využila priame rokovacie konanie, teda oslovila firmy, od ktorých si neskôr objednala práce. Vyhovorila sa na nedostatok času, ale podľa úradu ho mala dosť na to, aby urobila riadnu súťaž, ktorá by umožnila lepšiu cenu a prístup aj pre iných uchádzačov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšími podnetmi nadácie k parku Jaguar sa úrad ešte zaoberá. Celú vec však preveruje aj prokuratúra pre podozrenia z machinácií pri verejnom obstarávaní.

Bödörovi blízke firmy

Bezpečnostná firma Bonul, ktorá patrí Bödörovmu otcovi, si z parku odkrojila maličký podiel na službách. Ale na výstavbe finálnych inžinierskych sietí sa s dodávateľom Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo (ďalej len Strabag Pozemné) podieľala aj firma Inpek Holding z Nitry, ktorá je cez svojich zástupcov prepojená na Bödöra.

Firma vznikla v roku 2015, keď sa zároveň hneď dostala aj k zákazke na parku.

Má za sebou rovnakých ľudí ako firma Inpek, ktorá sídli aj na rovnakej adrese. Inpek pôsobí v stavebníctve oveľa dlhšie a aj táto spoločnosť intenzívne spolupracovala so Strabag Pozemné.

Skryť Vypnúť reklamu

Park pri Nitre nie je z tohto pohľadu ničím výnimočný. Aj iné zákazky, na ktorých zarábal Inpek, často neprešli bežnou verejnou súťažou. Ale k dodávateľom sa dostali "priamejšou" cestou buď s argumentom, že nie je čas na tender, alebo sa tesne zmestili do sumy, pri ktorej zákon ešte pripúšťa voľnejšie pravidlá na obstarávanie. Ide o takzvané podlimitné zákazky.

Fakt, že si Strabag Pozemné ako dominantný hráč slovenského stavebného biznisu objednával služby od Inpeku, by sám osebe nebol ničím neštandardným. Keďže spolupracuje s trojciferným počtom dodávateľov.

No nitriansky Inpek ako lokálna firma sa stal veľmi rýchlo strategickým biznis partnerom Strabagu Pozemné a do veľkých stavebných súťaží sa obe firmy zapájali už ako partneri v konzorciu.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Bödör spoluvlastnil operátora 4-ka, k akciám sa dostal zložitou schémou Čítajte 

No zvláštna je aj závislosť Inpeku od tohto gigantu. Čo sa týka objemu obchodov za posledné roky, predstavoval Strabag Pozemné pre Inpek kľúčového obchodného partnera. Objem obchodov len s touto firmou tvoril posledných šesť rokov tretinu biznisu Inpeku.

Nadácia sa k tejto informácií dostala ako člen takzvanej Kočnerovej knižnice, ktorej dáta súvisia s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. V rámci toho sa riešili aj podnikateľské aktivity týkajúce sa Bödörovcov.

Zvláštny podnet

Podozrenie, že partnerstvo Inpeku a Strabagu nebola len zhoda náhod, podporuje pritom ďalší fakt. Minulý rok upozornil nadáciu aj ďalšie subjekty anonymný podnet na možné manipulovanie najväčších verejných súťaží, v ktorých Inpek figuruje. Podnet vyzeral ako podanie pre Generálnu prokuratúru.

Skryť Vypnúť reklamu

Obsahoval relatívne podrobné informácie napríklad o tom, ako sa vraj zmanipulovala súťaž pre štátny MH Invest pri výstavbe priemyselného parku pri Nitre. Spomína aj jednu zákazku z vlaňajška – rekonštrukciu banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice za takmer sto miliónov eur. Súťaž vyhlásila ešte bývalá vláda Petra Pellegriniho, prihlásili sa dvaja záujemcovia a Strabag Pozemné ju vyhral.

Inpek ako partner tentoraz nefiguroval. No okolo súťaže sa medializovali pochybnosti, keďže projektantská firma na tender bola prepojená na Strabag Pozemné. Úrad pre verejné obstarávanie ani prokuratúra však po preverení pochybnosti nepotvrdili.

V materiáli sa hovorí aj o vzťahu Bödöra k stavebnému gigantu a obsahuje náznaky, že ich spoločné podnikanie nebolo náhodné.

Skryť Vypnúť reklamu

Reagovali z Rakúska

Oficiálne Strabag Pozemné naše otázky k podnetu a v ňom naznačené prepojenia priamo nekomentoval. Od firmy prišlo všeobecné stanovisko, že keďže "nemáme žiadnu vedomosť o podaní na Generálnu prokuratúru, ktoré spomínate v správe, láskavo vás žiadame o pochopenie, že nemôžeme komentovať jeho obsah alebo súvisiace otázky".

Zvláštne je, že odpovede neposlali zo slovenského komunikačného oddelenia, kam smerovali naše otázky, ale odpovedala šéfka komunikácie rakúskeho Strabag SE Marianne Jakl.

Podľa neoficiálnych informácií od zdroja blízkeho firme Strabag Pozemné sú za podnetom aktivity bývalého vysokopostaveného manažéra. Podobných anonymných podnetov na firmu vraj za posledné roky poslal viac.

Zdroj blízky celej kauze, ktorý si však neželal byť menovaný vzhľadom na aktuálnu situáciu okolo prípadu, nadáciu upozornil, že niektoré časti podnetu nie sú pravdivé, iné mohol autor anonymu jednoducho vyčítať z verejne dostupných zdrojov.

Skryť Vypnúť reklamu

Opisy neštandardných tendrov však súhlasia a v podnete sa spomínajú aj reálni zamestnanci.

Nadácia opakovane kontaktovala s otázkami aj firmu Inpek. Aj keď sa jej so zástupcom firmy Milanom Kreškócim skontaktovať podarilo, nakoniec žiadnu reakciu neposlal.

Generálna prokuratúra najskôr niekoľko dní nevedela, či takýto podnet eviduje a začala ho riešiť. Napokon po dvoch týždňoch uviedla, že jej doručený nebol.

Podnet naznačuje správne otázky

Podnet spomína "odmeny" súvisiace s verejnými zákazkami, ktoré vraj Strabag vyplatil cez reklamné služby, prípadne predražené práce fakturované Inpekom.

Strabag Pozemné mal v rokoch 2016 a 2017 podľa výročných správ skutočne štedré marketingové výdavky okolo šiestich miliónov eur ročne. Čo však súviselo s rozhodnutím viedenskej centrály, keďže na Slovensku sa menila korporátna značka zo Zipp na Strabag. Podobné vyššie marketingové výdavky sú v takom období bežné, aj keď spomínané sumy sú na tunajšie pomery nadmieru vysoké.

Skryť Vypnúť reklamu

Posledné tri roky sa reklamné výdavky pohybujú okolo dvoch miliónov eur. Strabag Pozemné v tejto oblasti podľa informácií nadácie využíva najmä služby agentúry Roko.

Agentúra aj jej v súčasnosti jediný vlastník Peter Kuba sú spolu s Bödörom obvinení v kauze Dobytkár. Cez svoju podnikateľskú činnosť podľa polície vraj "prali špinavé peniaze" z úplatkov za dotácie od štátnej Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Strabag Pozemné v kauze Dobytkár nijako nefiguruje.

Presun lukratívneho pozemku

V súvislosti s Inpekom a jeho prepojením na Norberta Bödöra je zaujímavý ešte presun lukratívneho pozemku v centre Nitry. Časť pozemku vlastnil pôvodne Inpek. Druhú časť mala vlastniť dnes už zaniknutá eseročka, ktorú riadili taliansko-českí vlastníci.

Skryť Vypnúť reklamu

Na jeseň 2016 sa zrealizoval obchod medzi Inpekom a novovzniknutou trnavskou firmou TOPNR2. Za ňou stoja dve trnavské developerské spoločnosti.

Predmetom obchodu bol pozemok v Nitre pri Párovskom cintoríne a cena obchodu bola 1,5 milióna eur. Vyplýva to z podkladov, ktoré má nadácia k dispozícii vďaka projektu Kočnerovej knižnice.

"Sme aktívni v Nitre. Hľadali sme väčší projekt v tejto lokalite a našli sme projekt Talianov a firmy Reality SIM. Tento projekt bol pôvodne nastavený a mal právoplatné územné rozhodnutie na 200 bytov, ale zdal sa nám už nemoderný, navyše sme chceli niečo väčšie," vysvetľuje založenie projektovej spoločnosti TOPNR2, ako aj pohnútky na daný obchod Miloš Hačko, konateľ a spolumajiteľ TOPNR2.

V susedstve bol ďalší voľný pozemok, ktorý vlastnila firma Inpek. O akomkoľvek biznisovom prepojení jej zástupcov na Bödöra podľa Hačka nevedeli.

Skryť Vypnúť reklamu

Stratová firma a "jednoduché pranie"

Firma zdôrazňuje, že pozemky nadobudla v roku 2016 za "štandardných komerčných podmienok" a chcela na nich postaviť stavebný projekt.

Nehnuteľnosti získali cez kúpne zmluvy, pričom kúpna cena bola riadne a včas uhradená.

Developeri vraj Inpek oslovili cez jeho konateľa a dohodli sa na kúpe pozemku. Plán bol pozemky spojiť a postaviť tam jeden projekt, ktorý mal byť pre developerov v tom čase ich najväčšou výzvou.

Podľa dohody mali najskôr odkúpiť pozemok od Inpeku a neskôr k nemu pridať "taliansky" pozemok.

Len pre doplnenie, Reality SIM počas svojho niekoľkoročného trvania nemal žiadne tržby, končil v stratách, a to aj v roku predaja pozemku.

Nedávno sa táto firma premenovala na Easy Wash SK a medzi jej vlastníkov pribudla rovnomenná firma z Marshallových ostrovov. Easy Wash možno z angličtiny preložiť aj ako jednoduché pranie.

Skryť Vypnúť reklamu

Nakoniec bola firma minulý rok oficiálne zrušená.

Ale späť k pozemku. Novovzniknutá firma získala prostriedky na kúpu pozemkov podľa účtovníctva od spriaznených firiem – teda svojich majiteľov. Hneď v úvode jej prepojené spoločnosti požičali dvakrát po 1,65 milióna eur, čo pri podobných developerských projektoch nie je nezvyčajné.

Banky totiž na pozemky pôžičky nechcú dávať, developerov úverujú až pri určitej rozostavanosti projektu. Podobné projekty sa teda financujú cez emisiu dlhopisov a pôžičky od materských firiem.

Takto nadobudnuté pozemky si TOPNR2 ohodnotila v účtovníctve na 2,6 milióna eur.

Bödörova sestra v pozadí

Keďže sa však firme ani po troch rokoch nepodarilo získať územné rozhodnutie na nový väčší projekt, s úverom od banky rátať nemohli, začali zháňať financie inde.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako vysvetlil Hačko, "dostali sme odporúčanie" na firmu FBAP Consulting. Viac podrobností uviesť nechcel s tým, že firmu predtým nepoznali.

Štandardne spriazneným firmám pri pôžičkách do takýchto projektov podľa Hačka stačí úverová zmluva, FBAP Consulting spriaznenou firmou nebola a bola veľmi opatrná a požadovala aj záložné právo k nehnuteľnosti a osobné ručenie majiteľov spoločnosti, do ktorej pôžička išla.

Keďže pozemok pri Párovskom cintoríne nebol ešte založený v prospech banky, firma FBAP Consulting získala vlani záložné právo k tomuto pozemku.

Firma je opakovane personálne prepojená na firmu Vel Security spájanú s Bödörovcami a Bonulom.

Konečným užívateľom výhod FBAP Consulting je Miriam Gombíková, sestra Norberta Bödöra, a konateľkou osoba, ktorá donedávna pôsobila vo firme Vel Security.

Skryť Vypnúť reklamu

Skontaktovať sa so zástupcom firmy sa nám napriek opakovanej snahe nepodarilo.

Hačko sa bráni, že nevedel o personálnom prepojení firmy na Bödörovcov. "Zmluvu pripravovali právnici," reagoval na otázky o preverovaní pozadia firmy s tým, že to naopak skôr robí firma, ktorá peniaze požičiava.

Pôžička od FBAP Consulting je splatná do roka. Prípadne ak získajú Trnavčania prostriedky skôr, FBAP Consulting normálne vyplatia.

"My sme si vzali úver a založili ho jediným naším aktívom s adekvátnou hodnotou, ktoré sme ešte nemali založené v inej finančnej inštitúcii," uvádza Hačko.

Viac odpovedí do celej operácie prinesie účtovná závierka FBAP Consulting za vlaňajšok, ktorá zatiaľ nie je zverejnená.

Firma snov s miliónmi na účtoch

Ide pritom o firmu snov. FBAP Consulting vznikla len v polovici roka 2017, no už po roku a pol disponovala účtovne majetkom v hodnote presahujúcom desať miliónov eur. A to pôsobí vo vysoko konkurenčnom segmente poradenských služieb v oblasti podnikania a zamestnáva jediného zamestnanca.

Skryť Vypnúť reklamu

Už za prvý rok dosiahla tržby takmer päť miliónov, za ďalší vyše šesť miliónov a zakaždým dokázala z toho vyťažiť čistý zisk okolo troch miliónov eur. Ku koncu roka 2018 mala na bankových účtoch viac ako štyri milióny eur.

Fakt, že táto vysoko bonitná mladá spoločnosť, ktorej benefity užíva sestra Norberta Bödöra, disponuje miliónovými aktívami a navyše aj záložným právom k pozemku, ktorý pôvodne spolovice patril biznis partnerom samotného Norberta, by ešte donedávna možno nebol verejným záujmom.

V súvislosti s medializovaným obvinením Norberta Bödöra okolo prania špinavých peňazí a úplatkov za poľnohospodárske dotácie od štátnej agentúry však pôvod peňazí tejto spoločnosti vzbudzuje viaceré pochybnosti.

Možné zahmlievanie skutočných vlastníkov Vel Security v takzvanom protischránkovom registri už preveruje aj Okresný súd v Žiline.

"Verejné obstarávanie na Slovensku kontrolujeme vďaka podpore z Fondu pre transparentné Slovensko v Nadácii Pontis.”

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. Buďte v najlepšej spoločnosti!?
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 4. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 5. U-Multirank: Trnavská univerzita prvá spomedzi slovenských VŠ
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 9. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 6. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 7. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 8. Zmeny v systéme revíznych postupov
 9. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 10. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 30 920
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 695
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 875
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 673
 5. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 7 450
 6. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 6 357
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 727
 8. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 4 974
 9. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne 2 204
 10. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 141
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič pri predstavovaní návrhu na 500-eurové poukazy za očkovanie pre seniorov.

Návrh na vláde nepodporila SaS, smeruje do parlamentu.


4 h
Líder koalície SPOLU a predseda ODS Petr Fiala.

Vyhrať voľby nestačí, ukazuje po Igorovi Matovičovi aj nový český premiér.


30. nov
Násilie v domácnosti

Dve ženy sedeli za stolom a hovorili o násilí, alebo hrozivé omyly poslankyne Hatrákovej.


a 2 ďalší 30. nov
Lockdown v Amsterdame.

V Holandsku bol omikron skôr, než JAR zalarmovala svet.


3 h

Neprehliadnite tiež

Pohľad na televíznu vežu na Kamzíku a lokalitu Stráže v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto.

Ministerstvo nejasne reaguje na obavy majiteľov nehnuteľností, ktorých cena stúpa.


2 h
Pohľad na komplex X-Bionic Sphere v Šamoríne.

Komplex bol roky spájaný s oligarchom Mariom Hoffmannom.


2 h
Lyžiarsky biznis zlákal viacerých slovenských oligarchov

Víťazi a porazení roku 2021 a rozhovor s premiérom Hegerom v decembrovom INDEXE.


5 h
Ilustračné foto.

Výber piatich článkov, ktoré ste v novembri mohli prehliadnuť a bola by to škoda.


4 h

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 2. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 3. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 4. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 7. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 8. Milan Kuruc: Čomu pomohol odporúčaný homeoffice?
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 9 923
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 9 834
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 958
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 057
 5. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 984
 6. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 603
 7. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 499
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 390
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Zatvoriť reklamu