SME
Piatok, 24. marec, 2023 | Meniny má Gabriel

Bödörovi blízka firma ťažila z obrovských štátnych zákaziek. Okolnosti sú podozrivé

Jej partnerom boli známi stavbári.

Norbert Bödör.Norbert Bödör. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Keď bývalá vláda otvárala Strategický park Jaguar Land Rover pri Nitre, vyzdvihla jeho význam pre ekonomiku krajiny. Na kritiku Nadácie Zastavme korupciu, že jeho výstavba bola predražená a zrejme aj v rozpore so zákonom, zástupcovia štátu reagovali podráždene. Podľa nich išlo o "lacný trik", ktorým sa nadácia snažila "očierniť celý projekt a ľudí, ktorí na ňom robili".

Úrad pre verejné obstarávanie pritom nedávno už po druhýkrát rozhodol, že štátna akciovka MH Invest, ktorá park stavala, porušila zákon.

SkryťVypnúť reklamu

Zákazky od štátu za takmer pol miliardy eur získali najmä firmy zo skupiny Strabag. Ale subdodávateľmi boli aj spoločnosti Inpek a Bonul, ktoré boli blízke Norbertovi Bödörovi. V súčasnosti väzobne stíhanému za pranie špinavých peňazí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úrad nedávno rozhodol, že MH Invest porušila zákon, keď uzavrela dodatok, a to k zmluve ,"Príprava strategického parku Nitra". Ako informoval, "cena sa tým zvýšila o 11,89 milióna eur".

MH Invest by mal zaplatiť pokutu, rozhodnutie ešte nie je právoplatné, štátna firma sa môže proti nemu odvolať.

Právoplatný však už je prvý verdikt úradu, že aj samotné obstarávanie prípravy parku bolo protizákonné. Štátna akciovka využila priame rokovacie konanie, teda oslovila firmy, od ktorých si neskôr objednala práce. Vyhovorila sa na nedostatok času, ale podľa úradu ho mala dosť na to, aby urobila riadnu súťaž, ktorá by umožnila lepšiu cenu a prístup aj pre iných uchádzačov.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšími podnetmi nadácie k parku Jaguar sa úrad ešte zaoberá. Celú vec však preveruje aj prokuratúra pre podozrenia z machinácií pri verejnom obstarávaní.

Bödörovi blízke firmy

Bezpečnostná firma Bonul, ktorá patrí Bödörovmu otcovi, si z parku odkrojila maličký podiel na službách. Ale na výstavbe finálnych inžinierskych sietí sa s dodávateľom Strabag Pozemné a inžinierske staviteľstvo (ďalej len Strabag Pozemné) podieľala aj firma Inpek Holding z Nitry, ktorá je cez svojich zástupcov prepojená na Bödöra.

Firma vznikla v roku 2015, keď sa zároveň hneď dostala aj k zákazke na parku.

Má za sebou rovnakých ľudí ako firma Inpek, ktorá sídli aj na rovnakej adrese. Inpek pôsobí v stavebníctve oveľa dlhšie a aj táto spoločnosť intenzívne spolupracovala so Strabag Pozemné.

SkryťVypnúť reklamu

Park pri Nitre nie je z tohto pohľadu ničím výnimočný. Aj iné zákazky, na ktorých zarábal Inpek, často neprešli bežnou verejnou súťažou. Ale k dodávateľom sa dostali "priamejšou" cestou buď s argumentom, že nie je čas na tender, alebo sa tesne zmestili do sumy, pri ktorej zákon ešte pripúšťa voľnejšie pravidlá na obstarávanie. Ide o takzvané podlimitné zákazky.

Fakt, že si Strabag Pozemné ako dominantný hráč slovenského stavebného biznisu objednával služby od Inpeku, by sám osebe nebol ničím neštandardným. Keďže spolupracuje s trojciferným počtom dodávateľov.

No nitriansky Inpek ako lokálna firma sa stal veľmi rýchlo strategickým biznis partnerom Strabagu Pozemné a do veľkých stavebných súťaží sa obe firmy zapájali už ako partneri v konzorciu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Bödör spoluvlastnil operátora 4-ka, k akciám sa dostal zložitou schémou Čítajte 

No zvláštna je aj závislosť Inpeku od tohto gigantu. Čo sa týka objemu obchodov za posledné roky, predstavoval Strabag Pozemné pre Inpek kľúčového obchodného partnera. Objem obchodov len s touto firmou tvoril posledných šesť rokov tretinu biznisu Inpeku.

Nadácia sa k tejto informácií dostala ako člen takzvanej Kočnerovej knižnice, ktorej dáta súvisia s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. V rámci toho sa riešili aj podnikateľské aktivity týkajúce sa Bödörovcov.

Zvláštny podnet

Podozrenie, že partnerstvo Inpeku a Strabagu nebola len zhoda náhod, podporuje pritom ďalší fakt. Minulý rok upozornil nadáciu aj ďalšie subjekty anonymný podnet na možné manipulovanie najväčších verejných súťaží, v ktorých Inpek figuruje. Podnet vyzeral ako podanie pre Generálnu prokuratúru.

SkryťVypnúť reklamu

Obsahoval relatívne podrobné informácie napríklad o tom, ako sa vraj zmanipulovala súťaž pre štátny MH Invest pri výstavbe priemyselného parku pri Nitre. Spomína aj jednu zákazku z vlaňajška – rekonštrukciu banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice za takmer sto miliónov eur. Súťaž vyhlásila ešte bývalá vláda Petra Pellegriniho, prihlásili sa dvaja záujemcovia a Strabag Pozemné ju vyhral.

Inpek ako partner tentoraz nefiguroval. No okolo súťaže sa medializovali pochybnosti, keďže projektantská firma na tender bola prepojená na Strabag Pozemné. Úrad pre verejné obstarávanie ani prokuratúra však po preverení pochybnosti nepotvrdili.

V materiáli sa hovorí aj o vzťahu Bödöra k stavebnému gigantu a obsahuje náznaky, že ich spoločné podnikanie nebolo náhodné.

SkryťVypnúť reklamu

Reagovali z Rakúska

Oficiálne Strabag Pozemné naše otázky k podnetu a v ňom naznačené prepojenia priamo nekomentoval. Od firmy prišlo všeobecné stanovisko, že keďže "nemáme žiadnu vedomosť o podaní na Generálnu prokuratúru, ktoré spomínate v správe, láskavo vás žiadame o pochopenie, že nemôžeme komentovať jeho obsah alebo súvisiace otázky".

Zvláštne je, že odpovede neposlali zo slovenského komunikačného oddelenia, kam smerovali naše otázky, ale odpovedala šéfka komunikácie rakúskeho Strabag SE Marianne Jakl.

Podľa neoficiálnych informácií od zdroja blízkeho firme Strabag Pozemné sú za podnetom aktivity bývalého vysokopostaveného manažéra. Podobných anonymných podnetov na firmu vraj za posledné roky poslal viac.

Zdroj blízky celej kauze, ktorý si však neželal byť menovaný vzhľadom na aktuálnu situáciu okolo prípadu, nadáciu upozornil, že niektoré časti podnetu nie sú pravdivé, iné mohol autor anonymu jednoducho vyčítať z verejne dostupných zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Opisy neštandardných tendrov však súhlasia a v podnete sa spomínajú aj reálni zamestnanci.

Nadácia opakovane kontaktovala s otázkami aj firmu Inpek. Aj keď sa jej so zástupcom firmy Milanom Kreškócim skontaktovať podarilo, nakoniec žiadnu reakciu neposlal.

Generálna prokuratúra najskôr niekoľko dní nevedela, či takýto podnet eviduje a začala ho riešiť. Napokon po dvoch týždňoch uviedla, že jej doručený nebol.

Podnet naznačuje správne otázky

Podnet spomína "odmeny" súvisiace s verejnými zákazkami, ktoré vraj Strabag vyplatil cez reklamné služby, prípadne predražené práce fakturované Inpekom.

Strabag Pozemné mal v rokoch 2016 a 2017 podľa výročných správ skutočne štedré marketingové výdavky okolo šiestich miliónov eur ročne. Čo však súviselo s rozhodnutím viedenskej centrály, keďže na Slovensku sa menila korporátna značka zo Zipp na Strabag. Podobné vyššie marketingové výdavky sú v takom období bežné, aj keď spomínané sumy sú na tunajšie pomery nadmieru vysoké.

SkryťVypnúť reklamu

Posledné tri roky sa reklamné výdavky pohybujú okolo dvoch miliónov eur. Strabag Pozemné v tejto oblasti podľa informácií nadácie využíva najmä služby agentúry Roko.

Agentúra aj jej v súčasnosti jediný vlastník Peter Kuba sú spolu s Bödörom obvinení v kauze Dobytkár. Cez svoju podnikateľskú činnosť podľa polície vraj "prali špinavé peniaze" z úplatkov za dotácie od štátnej Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Strabag Pozemné v kauze Dobytkár nijako nefiguruje.

Presun lukratívneho pozemku

V súvislosti s Inpekom a jeho prepojením na Norberta Bödöra je zaujímavý ešte presun lukratívneho pozemku v centre Nitry. Časť pozemku vlastnil pôvodne Inpek. Druhú časť mala vlastniť dnes už zaniknutá eseročka, ktorú riadili taliansko-českí vlastníci.

SkryťVypnúť reklamu

Na jeseň 2016 sa zrealizoval obchod medzi Inpekom a novovzniknutou trnavskou firmou TOPNR2. Za ňou stoja dve trnavské developerské spoločnosti.

Predmetom obchodu bol pozemok v Nitre pri Párovskom cintoríne a cena obchodu bola 1,5 milióna eur. Vyplýva to z podkladov, ktoré má nadácia k dispozícii vďaka projektu Kočnerovej knižnice.

"Sme aktívni v Nitre. Hľadali sme väčší projekt v tejto lokalite a našli sme projekt Talianov a firmy Reality SIM. Tento projekt bol pôvodne nastavený a mal právoplatné územné rozhodnutie na 200 bytov, ale zdal sa nám už nemoderný, navyše sme chceli niečo väčšie," vysvetľuje založenie projektovej spoločnosti TOPNR2, ako aj pohnútky na daný obchod Miloš Hačko, konateľ a spolumajiteľ TOPNR2.

V susedstve bol ďalší voľný pozemok, ktorý vlastnila firma Inpek. O akomkoľvek biznisovom prepojení jej zástupcov na Bödöra podľa Hačka nevedeli.

SkryťVypnúť reklamu

Stratová firma a "jednoduché pranie"

Firma zdôrazňuje, že pozemky nadobudla v roku 2016 za "štandardných komerčných podmienok" a chcela na nich postaviť stavebný projekt.

Nehnuteľnosti získali cez kúpne zmluvy, pričom kúpna cena bola riadne a včas uhradená.

Developeri vraj Inpek oslovili cez jeho konateľa a dohodli sa na kúpe pozemku. Plán bol pozemky spojiť a postaviť tam jeden projekt, ktorý mal byť pre developerov v tom čase ich najväčšou výzvou.

Podľa dohody mali najskôr odkúpiť pozemok od Inpeku a neskôr k nemu pridať "taliansky" pozemok.

Len pre doplnenie, Reality SIM počas svojho niekoľkoročného trvania nemal žiadne tržby, končil v stratách, a to aj v roku predaja pozemku.

Nedávno sa táto firma premenovala na Easy Wash SK a medzi jej vlastníkov pribudla rovnomenná firma z Marshallových ostrovov. Easy Wash možno z angličtiny preložiť aj ako jednoduché pranie.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoniec bola firma minulý rok oficiálne zrušená.

Ale späť k pozemku. Novovzniknutá firma získala prostriedky na kúpu pozemkov podľa účtovníctva od spriaznených firiem – teda svojich majiteľov. Hneď v úvode jej prepojené spoločnosti požičali dvakrát po 1,65 milióna eur, čo pri podobných developerských projektoch nie je nezvyčajné.

Banky totiž na pozemky pôžičky nechcú dávať, developerov úverujú až pri určitej rozostavanosti projektu. Podobné projekty sa teda financujú cez emisiu dlhopisov a pôžičky od materských firiem.

Takto nadobudnuté pozemky si TOPNR2 ohodnotila v účtovníctve na 2,6 milióna eur.

Bödörova sestra v pozadí

Keďže sa však firme ani po troch rokoch nepodarilo získať územné rozhodnutie na nový väčší projekt, s úverom od banky rátať nemohli, začali zháňať financie inde.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vysvetlil Hačko, "dostali sme odporúčanie" na firmu FBAP Consulting. Viac podrobností uviesť nechcel s tým, že firmu predtým nepoznali.

Štandardne spriazneným firmám pri pôžičkách do takýchto projektov podľa Hačka stačí úverová zmluva, FBAP Consulting spriaznenou firmou nebola a bola veľmi opatrná a požadovala aj záložné právo k nehnuteľnosti a osobné ručenie majiteľov spoločnosti, do ktorej pôžička išla.

Keďže pozemok pri Párovskom cintoríne nebol ešte založený v prospech banky, firma FBAP Consulting získala vlani záložné právo k tomuto pozemku.

Firma je opakovane personálne prepojená na firmu Vel Security spájanú s Bödörovcami a Bonulom.

Konečným užívateľom výhod FBAP Consulting je Miriam Gombíková, sestra Norberta Bödöra, a konateľkou osoba, ktorá donedávna pôsobila vo firme Vel Security.

SkryťVypnúť reklamu

Skontaktovať sa so zástupcom firmy sa nám napriek opakovanej snahe nepodarilo.

Hačko sa bráni, že nevedel o personálnom prepojení firmy na Bödörovcov. "Zmluvu pripravovali právnici," reagoval na otázky o preverovaní pozadia firmy s tým, že to naopak skôr robí firma, ktorá peniaze požičiava.

Pôžička od FBAP Consulting je splatná do roka. Prípadne ak získajú Trnavčania prostriedky skôr, FBAP Consulting normálne vyplatia.

"My sme si vzali úver a založili ho jediným naším aktívom s adekvátnou hodnotou, ktoré sme ešte nemali založené v inej finančnej inštitúcii," uvádza Hačko.

Viac odpovedí do celej operácie prinesie účtovná závierka FBAP Consulting za vlaňajšok, ktorá zatiaľ nie je zverejnená.

Firma snov s miliónmi na účtoch

Ide pritom o firmu snov. FBAP Consulting vznikla len v polovici roka 2017, no už po roku a pol disponovala účtovne majetkom v hodnote presahujúcom desať miliónov eur. A to pôsobí vo vysoko konkurenčnom segmente poradenských služieb v oblasti podnikania a zamestnáva jediného zamestnanca.

SkryťVypnúť reklamu

Už za prvý rok dosiahla tržby takmer päť miliónov, za ďalší vyše šesť miliónov a zakaždým dokázala z toho vyťažiť čistý zisk okolo troch miliónov eur. Ku koncu roka 2018 mala na bankových účtoch viac ako štyri milióny eur.

Fakt, že táto vysoko bonitná mladá spoločnosť, ktorej benefity užíva sestra Norberta Bödöra, disponuje miliónovými aktívami a navyše aj záložným právom k pozemku, ktorý pôvodne spolovice patril biznis partnerom samotného Norberta, by ešte donedávna možno nebol verejným záujmom.

V súvislosti s medializovaným obvinením Norberta Bödöra okolo prania špinavých peňazí a úplatkov za poľnohospodárske dotácie od štátnej agentúry však pôvod peňazí tejto spoločnosti vzbudzuje viaceré pochybnosti.

Možné zahmlievanie skutočných vlastníkov Vel Security v takzvanom protischránkovom registri už preveruje aj Okresný súd v Žiline.

"Verejné obstarávanie na Slovensku kontrolujeme vďaka podpore z Fondu pre transparentné Slovensko v Nadácii Pontis.”

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (24. 3. 2023)
USD 1.088
AUD 1.624
CZK 23.658
JPY 142.870
CAD 1.488
GBP 0.885
HUF 384.750
PLN 4.687
CHF 0.997
SEK 11.222

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 2. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 3. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 4. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 5. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 6. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 7. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 8. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 1. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 831
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 071
 3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 5 320
 4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 4 216
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 777
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 790
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 460
 8. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem 1 140

Blogy SME

 1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 469
 2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 507
 3. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 5 643
 4. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 433
 5. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 875
 6. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 2 765
 7. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 2 420
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 361
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
 2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
 5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
 6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
 7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
 8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
 1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 469
 2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 507
 3. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 5 643
 4. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 433
 5. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 875
 6. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 2 765
 7. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 2 420
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 361
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
 8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťZatvoriť reklamu