Firmy by sa chceli podieľať na celoplošnom koronavírusovom testovaní a vláda od nich aj očakáva, že doň prispejú vlastnými kapacitami. Mnohé podniky majú v areáloch ambulancie a zdravotnícky personál, ktorý by sa dal využiť na odber vzoriek zamestnancom a ich rodinných príslušníkom.

Do akej miery táto spolupráca vyjde, však zatiaľ ťažko povedať. Dôvodom sú podľa predstaviteľov vlády aj rozdielne predstavy o jej forme.
Minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že od firiem majú stovky žiadostí, no väčšinou to nikam neviedlo. Mnohé firmy si podľa neho mysleli, že testovanie v ich réžii v podstate zabezpečí štát: „Takto to nemôže fungovať.“
Podľa Naďa by ľudí vo vlastnej réžii chcelo testovať približne desať veľkých firiem. Práve s podnikmi s viac než 4000 zamestnancami vláda prioritne komunikuje. Chce im poskytnúť antigénové testy, registračné formuláre, certifikáty a vojaka, ktorý bude na priebeh testovania dohliadať.
INDEX zisťoval, či a ako sa na testovanie pripravujú najväčšie slovenské podniky, banky a obchodné reťazce. A tiež to, aký majú plán pre prípad, že testovanie (či už vo vlastnej réžii alebo v réžii štátu) odhalí väčší počet infekčných pracovníkov, ktorí budú musieť ísť do povinnej karantény.
Aj rodinní príslušníci
Ako prvá sa k plošnému testovaniu prihlásila košická oceliareň U.S. Steel. Na východnom Slovensku zamestnáva 10 500 zamestnancov (aj s dcérskymi spoločnosťami). Aktuálne eviduje 67 aktívnych prípadov s pozitívnym výsledkom testu na Covid-19 a ďalších 49, ktorí sa už po preliečení vrátili do práce.