BRATISLAVA. Strana Za ľudí chce cez plán obnovy posunúť Slovensko od montážnej dielne k znalostnej ekonomike.
Plán obnovy by sa mal podľa strany využiť práve na splnenie predpokladov pre túto transformáciu. Investovať sa má do reforiem, ktoré Slovensko priamo posunú k ekonomike budúcnosti.
Túto zmenu chce strana realizovať cez tri nástroje - vzdelané Slovensko, moderné Slovensko a inovatívne Slovensko.
Informovala o tom vo štvrtok na tlačovej konferencii pri príležitosti predstavenia reformného plánu obnovy strany Za ľudí predsedníčka strany Veronika Remišová.
Školy a výskum
Prvým nástrojom zmeny je vzdelané Slovensko. Strana chce rozdiferencovať školy podľa zamerania, zmeniť obsah vzdelávania a zmeniť formy a metódy výuky, či dobudovať kapacitu škôlok.

Spoločné náklady na reformu školstva by mali dosiahnuť 550 miliónov eur. Vzdelanie je podľa strany Za ľudí investíciou do budúcnosti Slovenska.
"Je zároveň sľubom pre naše deti, že budú môcť prežiť kvalitnejší život, než sme prežili my. Či deti vyrastajú v chudobnejších alebo bohatších rodinách, či majú zdravotné alebo sociálne znevýhodnenie, poslaním škôl je dať všetkým rovnakú šancu uspieť a byť v živote šťastní," uviedla Remišová.
Okrem toho chce v nástroji vzdelané Slovensko investovať strana aj 520 miliónov eur na rozvoj vedy a výskumu. Ísť má pritom o transformáciu Slovenskej akadémie vied či prepojenie inovačných centier.
Digitálna transformácia a zelená krajina
V druhom nástroji - inovatívne Slovensko sa chce strana zamerať na digitálnu transformáciu a zelenú krajinu.
Strana chce lepšie pripojenie domácností na vysokorýchlostný internet (náklady za 300 miliónov eur), zlepšenie digitálnych služieb pre občanov (300 miliónov eur), zlepšiť digitálne inovácie (280 miliónov eur) a rozvoj digitálnych zručností občanov (50 miliónov eur) či zvýšenie digitálnej bezpečnosti (90 miliónov eur).
Okrem toho chce cez kategóriu zelená krajina vytvoriť infraštruktúru dobíjacích staníc pre inovatívne formy mobility (100 miliónov eur), zlepšiť využívanie obnoviteľných zdrojov energie (200 miliónov eur) či posilnenie železničnej dopravy na území Bratislavy a podporu zdieľanej mobility (spolu 670 miliónov eur).
Spravodlivý štát a inovácie
Pri nástroji inovatívne Slovensko chce strana spravodlivý štát a rozviazanie rúk inovátorom.
"Chceme špecializáciu sudcov, nové centrá nových súdnych obvodov, zriadenie Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky, ktorý bude plniť aj funkciu disciplinárneho súdu pre sudcov a ďalšie právnické profesie. Vybudovanie správnych súdov, dvoch mestských súdov, odvolacích súdov. Náklady predpokladáme vo výške 200 miliónov eur," ozrejmila Remišová.
Za päť miliónov eur by sa potom malo zefektívniť aj zaistenie majetku. Strana chce aj rozsiahlu daňovú reformu. "Daňový systém by nemal trestať tých, ktorí chcú zamestnávať ľudí," doplnila Remišová.
Plán obnovy však bude nevyhnutne podľa Za ľudí obsahovať aj reformy, ktoré riešia problémy minulosti. "Ide o udržateľnosť dôchodkového systému, záchranu slovenského zdravotníctva, územnosprávnu reformu či pozemkovú reformu," uzavrela Remišová.