Priemerná sezóna priniesla v tomto roku poľnohospodárom priemernú úrodu. A hoci predajné ceny producentov pri mnohých druhoch dopestovanej zeleniny a pri zemiakoch klesajú, zelenina zrejme túto zimu lacná nebude.
"Tento rok je priemerná úroda a priemerná kvalita. V kombinácii s nízkymi realizačnými cenami majú pestovatelia jeden z horších rokov," konštatuje na záver sezóny riaditeľ Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska Jozef Šumichrast.
Mrazy sa na jar zeleninárom vyhli. Že by im však počasie prialo aj zvyšok sezóny, nedá sa povedať. "Na niektorých územiach bolo sucho, vyvažovali to závlahy, samozrejme, kde sú funkčné," obzerá sa späť šéf zeleninárskeho zväzu. Viac ako po iné roky sa prejavili v počasí lokálne rozdiely medzi regiónmi.
Napríklad v okolí Spišskej Belej pod Vysokými Tatrami, kde sa pestujú najmä zemiaky, počasie prebiehalo z extrému do extrému.
"Vysoké teploty striedali u nás v podtatranskom regióne nárazové výdatné dažde," hovorí Milan Krajanec, konateľ spoločnosti AT Tatry, ktorá sa špecializuje na pestovanie zemiakov.
V júni v regióne spadlo viac ako 130 mm zrážok, v auguste 48 mm a v septembri 77 mm. "A to je viac ako dlhodobý priemer," dodal Krajanec.
Nevyrovnaná úroda
Pre nevyspytateľné počasie v lete sú medzi regiónmi veľké rozdiely v množstve aj v kvalite úrody. "Napríklad pri porastoch hrachu - hrášku na zeleno boli veľké disharmónie – niekde jedna tona hrachu a miestami až šesť ton na hektár," hovorí Šumichrast na ilustráciu. Takýto nepomer sa dá podľa neho badať aj pri iných druhoch zeleniny a aj pri zemiakoch.
Okrem nestáleho počasia poľnohospodárov trápili hubovité ochorenia na poliach a drôtovec, čo je hmyz, ktorý napáda najmä úrodu zemiakov. Pestovateľom kukurice cukrovej robila zase vrásky na čele v niektorých častiach Slovenska zver.
Prekvapenia priniesol rok poznačený koronakrízou pestovateľom zemiakov. Na jar to vyzeralo tak, že drobní pestovatelia sa zásobia zemiakmi vo vlastnej réžii.
"Samozásobitelia nakúpili najviac sadbových zemiakov za ostatných pätnásť rokov," vysvetľuje Jozef Šumichrast.
Počasie však drobným pestovateľom neprialo a úroda nedosiahla požadovanú kvalitu ani kvantitu. Takže veľkofarmári napokon nepociťujú menší záujem o svoju produkciu.
"Veľký záujem o zemiaky veľkopestovateľov majú samozásobitelia aj tam, kde sa predalo veľa sadby," konštatuje šéf zemiakarskeho a zeleninárskeho zväzu.
Retail kúpil na jar všetko
Ďalším špecifikom tohto roka bola hneď na jar zmena v skladbe zákazníkov. Keďže sa zavreli hotely a reštaurácie, tento sektor prestal nakupovať poľnohospodárske výrobky. "Kompenzoval to retail, ktorý mal záujem o všetok tovar," opisuje Jozef Šumichrast. Situácia sa v lete trochu zmenila, od augusta pestovatelia opäť pociťujú pokles odbytu.
Ku koncu jesene stoja veľkopestovatelia pred otázkou, ako dokážu úrodu predať. Slovenský zákazník síce vyhľadáva domácu produkciu, ale naši pestovatelia len veľmi ťažko odolávajú cenovému a množstvovému tlaku zahraničnej konkurencie. Vo finále kupujúci často podľahne práve lákaniu nižšej ceny.