Francúzi majú "božolé", v susednom Česku sa traduje Svätomartinské víno. Slovenské mladé vína sa posledných desať rokov predávajú ako Svätokatarínske.
"Vinári môžu na Slovensku nafľašované mladé víno predávať až od prvého novembrového pondelka, čo v tomto roku pripadne na 2. november," priblížil Milan Kováčik, ktorý stojí za slovenskou značkou Svätokatarínskych vín.
Do projektu je tento rok podľa neho zapojených osem vinárstiev. "Kvalitu a senzorické vlastnosti týchto mladých vín musí každoročne schváliť odborná komisia. Fľaša musí byť špeciálne označená – okrem loga na etikete zaručuje pravosť Svätokatarínskeho vína aj fľašový uzáver," dodáva Kováčik.
Z akých odrôd

Na výrobu Svätokatarínskych mladých vín sú určené konkrétne odrody. Mladé vína si však vyrábajú aj ďalší vinári pod vlastnými značkami. Väčšina používa skoršie dozrievajúce odrody.
"Pri bielych vínach je to Müller Thurgau, Iršai Oliver, Veltlínske červené skoré, Sauvignon či Muškát moravský. Na výrobu červených a ružových vín používajú vinári odrody Modrý Portugal, Svätovavrinecké, Frankovka modrá Rosé a Cabernet Sauvignon Rosé," uviedla Denisa Šutáková, someliérka WinePlanet.sk.
Podľa someliérky sú okrem suchých vín mladé vína vyrábané aj v kategórii polosuchých a polosladkých vín. "Ide o svieže ľahké vína, niekedy i s jemným perlením, postavené na primárnej ovocnej aróme," opisuje slovenské mladé vína Denisa Šutáková.