S rastúcou nezamestnanosťou a neistotou z budúcnosti v čase pandémie Slováci odkladajú nákupy. Cítia to aj banky.
V predošlých mesiacoch výrazne ochladol záujem o spotrebné úvery, ktoré ľudia využívajú na obstaranie elektroniky, rekonštrukcie či výbavu do domácnosti.

Kým vlani v septembri slovenské banky podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) poskytli spotrebné úvery v objeme 240,5 milióna eur, v tomto roku to nebolo ani 150 miliónov eur. Sumárne za prvých deväť mesiacov klesli medziročne o dve pätiny.
Okrem odloženej spotreby ide časť dôvodov aj na konto prísnejších podmienok poskytovania úverov. Samotné banky sú pri posudzovaní klientov opatrnejšie, no pozornosť upierajú aj na opatrenia NBS, ktoré do úverovania zaviedla v posledných dvoch rokoch.
„Chápem snahu regulátora, že chce krotiť silné zadlžovanie, ale v niektorých oblastiach brzdíme zadlžovanie až príliš,“ hovorí napríklad šéf Poštovej banky Andrej Zaťko a naráža hlavne na segment nebankových spoločností, kde má Poštová banka zastúpenie v spoločnosti Amico Finance.
Legislatíva je podľa neho nastavená natoľko, že bankári nemusia robiť nič navyše. „Teraz je pomerne zložité obdobie, ale skôr si myslím, že po koronovom období, by sa niektoré opatrenia mohli zjemniť, pretože sú už trochu moc prísne,“ pokračuje Zaťko. Na Slovensku sa podľa neho násobná regulácia spôsobila práve to, že veľa ľudí sa už nedostane k bankovému úveru, lebo sú nebankovateľní a sú úplne nefinancovateľní z bánk.
Ako to vidia jeho kolegovia od konkurencie? A aké plány má v oblasti regulácie centrálna banka?