SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Top M&A dealy právnikov: OTP Banka, zdravie aj tech firmy

Najväčšie kancelárie sa opäť podieľali aj na inovatívnych projektoch.

Na due diligence OTP Banky sa podieľali viaceré veľké právnické kancelárie. Banku kúpila skupina KBC, matka ČSOB. (Zdroj: SME/Marko Erd)

Referenciám najväčších právnických kancelárií na Slovensku za predchádzajúci rok 2019 opäť dominuje transakčné poradenstvo pri M&A, teda pri fúziách a akvizíciách (spájanie podnikov a ich nákup, resp. predaj, pozn. redakcie).

Viaceré kancelárie si medzi referenciami uvádzajú napríklad poradenstvo v súvislosti s predajom OTP Banky, pretože o jej kúpu sa uchádzalo niekoľko záujemcov a každý z nich potreboval právnikov na due diligence (právna a ekonomická previerka podniku pred jeho kúpou, pozn. redakcie).

Na tohtoročnom zozname top dealov je však aj tento rok mnoho ďalších obchodov, ktoré bezprostredne ovplyvňujú spotrebiteľov, pretože ide o firmy, ktorých služby každodenne využívajú tisíce zákazníkov.

Ide napríklad o kúpu siete očných optík Fokus, vstup donáškovej služby Wolt na slovenský trh, predaj súkromnej poštovej firmy Cromwell alebo odchod záchranárskej firmy Falck zo Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podrobnejší pohľad

Kým v predchádzajúcich štyroch rokoch malo možnosť uvádzať svoje najdôležitejšie transakcie len desať najväčších právnických firiem na Slovensku, tento rok sa zoznam rozšíril o ďalšie kancelárie.

Spolu sme tak získali informácie o viac ako sto transakciách v piatich tradičných oblastiach pôsobenia – M&A, nehnuteľnosti, bankovníctvo a financie, pracovné právo a sporová agenda (litigácia).

Tento spôsob vykazovania by mal poskytnúť ešte detailnejší pohľad na prácu advokátov pre verejnosť. „Vďaka dôvere právnikov sa nám podarilo zozbierať exkluzívne informácie a hľadali sme spôsob, ako sa o niektoré detaily podeliť aj s našimi čitateľmi,“ vysvetľuje vydavateľ The Slovak Spectator a projektový manažér magazínu PRÁVO Ján Pallo.

Kým v minulosti vznikol jediný článok o referenciách právnických firiem, v tomto vydaní magazínu PRÁVO nájdete sériu zhrňujúcich článkov, v ktoré obsahujú informácie o transakciách z piatich vyššie spomenutých oblastí.

„Za všetky tieto oblasti vyhlasujeme najväčšie právnické firmy,“ dodávala Pallo.

Poradie kancelárií je uvedené v jednotlivých tabuľkách, o poradí rozhodovali objektívne a merateľné kritériá, ako sú napríklad počet právnikov, tržby alebo počet dealov s vyúčtovanou odmenou nad 20-tisíc eur.

Banka a poisťovňa

Počas vlaňajšieho roka sa opakovane objavovali špekulácie, že menšia OTP Banka je na predaj, ale také klebety sa na finančnom trhu šírili už aj niekoľko rokov predtým. Maďarská banková skupina OTP Bank sa totiž so slovenskou dcérou trápila, pravidelne do nej posielala kapitál, aby spĺňala čoraz prísnejšie regulačné pravidlá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Maďarský majiteľ však nakoniec minulý rok naozaj predaj banky spustil, slovenskú OTP Banku kúpila belgická banková skupina KBC Bank, do ktorej patrí aj Československá obchodná banka.

Skupinu OTP Bank pri transakcii zastupovala advokátska kancelária Kinstellar, deviata najväčšia právnická firma v oblasti M&A podľa rebríčka magazínu PRÁVO. Kupujúcu stranu, skupinu KBC Bank, zastupuje kancelária Ružička and Partners. Ide o naďalej prebiehajúci (ongoing) deal, pretože akvizícia ešte musí prejsť schválením centrálnych bánk a Protimonopolného úradu.

Súvisiaci článok Ktorá kancelária radila pri financovaní kúpy TV Markíza Čítajte 

V tomto obchode boli v začiatkoch zainteresované aj ďalšie veľké kancelárie, k referenciám si ju radí napríklad Dentons Partners, ktorá je druhou najväčšou kanceláriou v oblasti bankovníctva a financií podľa rebríčka magazínu PRÁVO.

Dentons poskytoval právne služby Slovenskej sporiteľni, najväčšej banke na trhu, ktorá sa tiež uchádzala o kúpu OTP Banky. Ďalšia významná kancelária Škubla & Partneri radila pri due diligence OTP Banky investičnej skupine Penta Investments, ktorá bola ďalším záujemcom o kúpu banky. Patria jej Prima banka a Privatbanka.

Na finančnom trhu sa uskutočnila aj ďalšia významná akvizícia, predaj poisťovní Axa. Advokátska kancelária PRK Partners mala v tomto prípade mandát od Vienna Insurance Group, ktorá sa o poisťovne uchádzala. Aktivity Axa nakoniec kúpila konkurenčná skupina Uniqa Insurance Group.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vežiak Twin City i Vydrica

Viaceré referencie v oblasti M&A súvisia s real estate projektmi. Zvyčajne ide transakcie súvisiace s predajom alebo kúpou konkrétnej nehnuteľnosti, ktorá sa neprevádza ako bežná nehnuteľnosť prevodom na katastri, ale v podobe tzv. share dealu, čiže predávajú, resp. nakupujú sa obchodné podiely alebo akcie v projektových firmách, ktoré samy nehnuteľnosti vlastnia.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Logo podcastu Index

Tri americké banky nasledoval aj švajčiarsky gigant. Čo to znamená?


a 2 ďalší 10 h
Križovatka na Festivalovom námestí patrí k najhorším v Košiciach.

Úradník prišiel s nápadom za 10 miliónov.


15 h
Ilustračná fotografia.

Ukrajinská ekonomika podľa Svetovej banky vlani klesla o 30 percent.


ČTK 18 h
Ilustračná fotografia.

Pozrite si, ako sa vyhnúť vysokým odvodom a kedy sa oplatí platiť DPH.


14. mar
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu