Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

Kto pochybil pri nákupe testov za milióny? Firma z Trnavy zahmlieva a mlčí

Problémom je druhá zmluva.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

Celoplošné testovanie Slovákov odhalilo nielen počty pozitívnych, ale aj nedostatky v rýchlych nákupoch počas pandémie. Nadácia Zastavme korupciu sa bližšie pozrela na obchody trnavského dodávateľa antigénových testov Eurolab Lambda, ktorého spochybňuje Smer-SD, ale aj mimoparlamentná opozícia.

Zistila, že nielen Správa štátnych hmotných rezerv, ale aj iné inštitúcie nakupovali od tejto firmy, hoci bola dlžníkom štátu. Pravidlá však zrejme neporušil štát, ale práve firma.

Eurolab Lambda od vypuknutia pandémie podľa centrálneho registra zmlúv uzavrela obchody so štátom za takmer 46,5 milióna eur. Pričom najväčšiu zákazku získala na dodávku vyše 10 miliónov antigénových testov na diagnostiku Covidu-19 na celoplošné testovanie. Správa štátnych hmotných rezerv ich nakúpila za viac než 43 miliónov eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Firma je "v kurze" aj naďalej, keďže je distribútorom kórejského výrobcu antigénových testov SD Biosensor. A práve tie začalo Slovensko vo veľkom nakupovať. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) cez víkend pripustil, že celoplošné testovanie, pri ktorom sa používajú, sa bude v zime opakovať.

Mimoparlamentné strany Spolu a Dobrá voľba už prvú veľkú zákazku spochybnili, keďže firma mala nedoplatok 17-tisíc eur v Sociálnej poisťovni. Zákon pritom nedovoľuje štátnym inštitúciám obchodovať s dlžníkmi. Existujú však výnimky a prípad Euro Lambda môže byť jednou z nich.

Smer-SD zase rovno podal trestné oznámenie, keďže podľa strany ide o "predražený kšeft", z ktorého marža tvorí takmer polovicu a firma je podľa nich blízka koaličným politikom. Celú vec tak preveruje Úrad pre verejné obstarávanie, ale aj polícia.

Skryť Vypnúť reklamu

Analýza platných zmlúv, ktorú nadácia urobila, ukazuje, že štátne úrady pri obstarávaní zrejme zákon neporušili. Povinnosť si však pravdepodobne nesplnila súkromná spoločnosť.

Pri zmluvách s rezervami zahmlievali

Firma zrejme nepovedala celú pravdu, ako to bolo s vyrovnaním dlhu, keď predávala testy Správe štátnych hmotných rezerv. Jeden z jej zástupcov Viliam Krajčovič vtedy vyhlásil: "Spoločnosť Eurolab Lambda nemala v čase uzatvorenia zmluvy žiadne nedoplatky voči Sociálnej poisťovni."

To síce mohlo platiť pri veľkej dodávke desiatich miliónov testov, avšak rezervy nakupovali od trnavskej spoločnosti tovar už predtým.

Zákon zakazuje podpisovať zmluvy s dlžníkmi. Rezervy ho pravdepodobne neprekročili, lebo pri priamom rokovacom konaní, keď je napríklad ohrozené zdravie obyvateľov, si nemuseli overovať, či uchádzač spĺňa túto podmienku.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa šéfa štátnych rezerv Jána Rudolfa sa o nedoplatky napriek tomu zaujímali a vyzvali Eurolab Lambda na ich uhradenie. Spoločnosť ich zaplatila k 15. októbru, o čom predložila aj doklad. Teda dva dni pred uzatvorením zmluvy na kúpu desiatich miliónov antigénových testov.

Rudolf okolnosti vysvetľoval rozsiahlo v blogu na sme.sk . Čo v ňom však nespomenul, bolo, že rezervy ešte pred nákupom testov na celoplošnú akciu uzavreli s firmou Eurolab Lambda menšiu zmluvu za tri milióny eur. A to 1. októbra, keď ešte pravdepodobne dlžníkom bola.

Odvolávajú sa na zoznam

Rezervy tvrdia, že sa vtedy spoľahli na zoznam hospodárskych subjektov, ktorý vedie Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO). Sú v ňom zapísané firmy, ktoré spĺňajú podmienky na obchodovanie so štátom vrátane tej, že nie sú dlžníkmi. A Eurolab Lambda je v zozname vedený.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zápis a údaje v ňom uvedené netreba v postupoch verejného obstarávania overovať," uviedol Rudolfov úrad.

Nie je jediný, kto v tomto období uskutočnil obchod s firmou. V centrálnom registri sa nachádza aj zmluva za takmer 70-tisíc eur s Detskou fakultnou nemocnicou v Banskej Bystrici. Od Eurolabu nakúpil testy aj Regionálny úrad verejného zdravia v Banskej Bystrici, a to v hodnote 46 500 eur. Využil pritom aukciu cez elektronický kontraktačný systém (EKS). Všetky spoločnosti, ktoré sa doň prihlásia, musia splniť podmienky, medzi ktoré patrí aj to, že nemajú dlžoby voči Sociálnej poisťovni, daňovému úradu a iným štátnym inštitúciám.

Úrad sa tak spoľahol na EKS, ktorý prevádzkuje ministerstvo vnútra a takisto na spomínaný zoznam hospodárskych subjektov.

Skryť Vypnúť reklamu

ÚVO nemá šancu dlžníkov odhaliť včas

Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil, že štátne orgány si nemusia dodatočne overovať pravdivosť údajov v zozname hospodárskych subjektov. ÚVO zverejnil stanovisko všeobecne, keďže ešte neukončil kontrolu nákupov v štátnych skladoch.

Z odpovede však vyplýva, že úrady si nemuseli zisťovať, či má Eurolab Lambda všetky záväzky vyrovnané, keď je v zozname evidovaný.

A to je problém. Zoznam sa síce aktualizuje, ale nie tak často, aby úrad ihneď vyškrtol každého, kto doň nepatrí. Pravdivosť údajov overuje ÚVO na začiatku, keď firma požiada o zápis, a potom už len náhodne. Ide totiž zhruba až o desaťtisíc subjektov.

ÚVO tak mal len malú šancu prísť na to, že Eurolab Lambda v nejakom čase podmienky nesplnil, keďže bol neplatič, a mal byť vyčiarknutý zo zoznamu.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa právnika Miroslava Cáka, ktorý spolupracuje s Nadáciou Zastavme korupciu v oblasti verejného obstarávania, tak zrejme štátne inštitúcie nepochybili, keď s firmou Eurolab Lambda obchodovali.

"Vina je na strane dodávateľa, ktorý mal ÚVO oznámiť, že nie je schopný uhradiť svoje záväzky a nespĺňa podmienky zápisu do zoznamu hospodárskych subjektov," dodal. Podľa zákona sú zapísaní podnikatelia povinní nahlásiť zmeny v zapísaných údajoch do 30 dní.

Úrad pre verejné obstarávanie potvrdil, že preveruje zápis Eurolab Lambda v zozname. Ak by firmu vymazal, mohla by mať v budúcnosti problém robiť biznis so štátom.

Nadácia Zastavme korupciu oslovila aj spoločnosť Eurolab Lambda. A to hneď v októbri, keď podpísala zmluvu s rezervami. Zástupca spoločnosti Krajčovič vtedy uviedol, že nemá čas odpovedať na otázky, lebo zabezpečuje náklad testov v Kórei. Nadácia teda počkala a opýtala sa znova, už po hektickom období testovania, keď boli dodávky na Slovensku. Avšak znovu neúspešne.

Skryť Vypnúť reklamu

"V tejto chvíli sa potrebujeme sústrediť na splnenie si svojich záväzkov voči štátu, nemocniciam, súkromným laboratóriám a, žiaľ, nezostáva nám čas," reagoval Krajčovič. Dodal, že všetko dôležité už k téme povedali a ich vyjadrenia sú dostupné na spravodajských portáloch.

Aké sú riešenia

Ak chcú byť štátne úrady dobrým hospodárom, mali by overovať informácie o dodávateľoch aj nad rámec zákona. A nespoľahnúť sa len na súkromné firmy, že im o sebe poskytnú pravdivé informácie. Je však pochopiteľné, že v krízových obdobiach, ako sú pandémie, sa to niekedy nedá. Aké sú potom riešenia?

Úrad pre verejné obstarávanie navrhuje legislatívne opatrenie. V skratke by znamenalo, že ak štátny úrad uzavrie zmluvu s neplatičom, dlh voči štátu sa odpočíta od zmluvnej ceny a tieto peniaze pôjdu do štátneho rozpočtu a nie dodávateľovi, ktorý mal záväzky voči Sociálnej poisťovni alebo daňovému úradu.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo financií, ktoré je garantom štátneho rozpočtu, pre nadáciu konštatovalo, že o návrhu porozmýšľa.

"Existujú prípady hodné osobitného zreteľa, keď je vo verejnom záujme znížiť pohľadávku podnikateľa o pohľadávku štátu (vzájomné započítanie). Problém však vyžaduje dôkladné posúdenie z viacerých uhlov pohľadov a v prípade pretavenia do legislatívnej podoby precízne naformulovanie, aby nedochádzalo k obchádzaniu zákona," odpísali z tlačového odboru.

Okrem 17-tisícového dlhu voči Sociálnej poisťovni mala Eurolab Lambda podľa Finstatu neuhradené záväzky aj v minulosti. Jeden test predala štátu zhruba za štyri eurá. Podľa verejne dostupných zdrojov ich za rovnakú cenu nakupovala aj Svetová zdravotnícka organizácia. Smer-SD však tvrdí, že sa dal kúpiť za polovicu, túto informáciu však ničím nepodložil.

Skryť Vypnúť reklamu

Aký na tom bude mať zisk Eurolab, bude možné vyčítať až z účtovnej závierky za tento rok, keďže firma predpokladanú maržu nezverejnila.

Spoločnosť je na trhu so zdravotným materiálom už dlho. Jej majiteľom bol spočiatku aj zakladateľ Liberálneho domu, podnikateľ blízky SaS Ivan Juráš. Už roky v nej však nefiguruje. Opozícia tiež poukazuje na to, že deti premiéra Matoviča chodia do súkromnej školy, ktorú spoluvlastní súčasný vlastník Krajčovič. Predseda vlády na to reagoval, že hlúposti komentovať nebude.

"Verejné obstarávanie na Slovensku kontrolujeme vďaka podpore z Fondu pre transparentné Slovensko v Nadácii Pontis.”

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie z ekonomiky

Inzercia - Tlačové správy

 1. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 2. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 3. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 5. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 6. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 7. Uhlíková stopa výrobku? Vyžiada si ju zákazník aj regulátor
 8. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 9. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 10. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 1. Nezaočkovaní odmietajú umelú pľúcnu ventiláciu
 2. Vianoce v O2 nekončia, práve naopak, začína Dobroadvent
 3. Slováci si radi vychutnávajú jedlo v spoločnosti blízkych
 4. AAA AUTO zajtra otvorí pobočky s ponukou vyše 5 000 áut
 5. Reinoo chce na Vlčincoch postaviť 750 nových parkovacích miest
 6. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 9. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 10. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 10 473
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 9 764
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 465
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 6 507
 5. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 6 152
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 364
 7. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 657
 8. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 502
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu? 3 003
 10. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom 2 522
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Keby som dal demisiu, na podpore školstva sa nič nezmení.


a 1 ďalší 1 h
Miroslav Výboh (vpravo).

Fotka je na fanúšikovskom účte jazdca F1 Charlesa Leclerca.


a 1 ďalší 4 h

Neprehliadnite tiež

Aj v školách patrí medzi top témy otázka získania financií na udržateľné fungovanie.


2 h

Rebríček prináša The Slovak Spectator.


a 1 ďalší 4 h
Konateľ spoločnosti JRK Marián Kobolka

Po roku od zavedenia zberu takmer nič nefunguje, tvrdí Kobolka z JRK.


18 h

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 2. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 3. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 4. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 5. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 6. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 7. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 8. Milan Kuruc: Čomu pomohol odporúčaný homeoffice?
 1. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 374
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 5 265
 3. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 4 136
 4. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 091
 5. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 749
 6. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 507
 7. Ján Šeďo: Dnes, po 184 dňoch, som si bol po tretiu včeličku a stretol sa s antivaxerom. 3 506
 8. Pavel Dvořák: Wuhan by ste mali chcieť navštíviť 3 051
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 3. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 7. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Zatvoriť reklamu