SME
Štvrtok, 2. február, 2023 | Meniny má Erik, Erika

Na Slovensku je väčší trend zapájať deti do podnikania (rozhovor)

Jaroslav Havel o generačnej výmene v podnikoch a ochrane majetku.

Jaroslav Havel. (Zdroj: Ondřej Pýcha)

„Slovensko je oveľa viac nábožensky orientovaná krajina než Česko, čo v oveľa väčšej miere ovplyvňuje súdržnosť rodín,“ hovorí partner advokátskej kancelárie Havel & Partners JAROSLAV HAVEL o ochote slovenských podnikateľov zapájať deti do chodu firiem.

Advokátska kancelária Havel & Partners sa už od roku 2008 špecializuje na právne a daňové služby spojené so správou bohatstva, takzvaný wealth manažment, podnikateľom pomáha pripraviť majetok na plynulý medzigeneračný prechod, rieši pri nich aj majetkové otázky spojené s rozvodom alebo so smrťou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Väčšina podnikateľov smrť nerieši. Bez včasného riešenia sa podľa práva stane úplne niečo iné, než klient zamýšľal,“ vraví Havel.

V rozhovore tiež vysvetľuje, že legislatíva týkajúca sa správy majetku na Slovensku nie je natoľko flexibilná ako v Českej republike, nemáme predmanželské zmluvy, zverenecké fondy ani rodinné nadácie. „Ale to nevylučuje, aby v štruktúre boli zahraničné prvky,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Akí klienti najčastejšie využívajú poradenstvo v oblasti generačnej obmeny a správy majetku? Môžu si to dovoliť aj menší podnikatelia s majetkom v hodnote nanajvýš stoviek tisíc eur?

Medzi našich klientov patria najvýznamnejší slovenskí a českí podnikatelia, investori, vlastníci rodinných firiem, vrcholoví manažéri, ale i úspešní športovci. Máme asi 500 súkromných československých klientov a typický privátny klient je niekto, kto disponuje majetkom 10 miliónov eur a viac. To je 80 až 90 percent našich privátnych klientov využívajúcich právne a daňové poradenstvo v oblasti generačnej obmeny a správy majetku.

Potom poskytujeme tieto služby aj menším klientom, ktorí sa k nám dostali na základe referencií. Väčšinou ide o klientov, ktorí patria k nejakej väčšej podnikateľskej skupine alebo sú to napríklad sofistikovaní manažéri s rýchlo rastúcim majetkom a je predpoklad, že ich majetok bude naďalej rásť a budú mať záujem o jeho správu a ochranu. Naozaj sa v tejto oblasti zameriavame na špičku podnikania. Tam patria aj tzv. budúci šampióni alebo firmy zaujímavé svojím unikátnym produktom, alebo osobnosti v biznise.

Sami sme boli pred 15 rokmi začínajúca, ambiciózna spoločnosť, a podarilo sa nám dosiahnuť svetovo jedinečný rast a aj unikátnu silnú pozíciu v regióne strednej Európy. Vieme teda skutočne pomôcť aj stredným firmám a podporiť ich v ich raste a rozvoji, ktorý sme sami realizovali, a to nielen z právnej a daňovej stránky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Odkedy sa klientom oplatia právne a daňové služby týkajúce sa právnej ochrany majetku? Je dôležité, aký má klient celkový majetok alebo aká je individuálna hodnota jeho firiem?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tretí blok v Mochovciach prechádza z fyzikálneho spúšťania do energetického.

Stalo sa tak po desiatich rokoch meškania.


6 h
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Vraj chýbali inštrukcie od vedenia rezortu, a tak záujemcovia márne čakajú.


6 h
Výstavný stánok spoločnosti Farm Choice na veľtrhu.

Farm Choice doplatil na jednostranné zameranie.


13 h
Čerpacia stanica Slovnaft v Záhorskej Bystrici.

Začnú platiť ďalšie sankcie voči Rusku.


31. jan
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Vraj chýbali inštrukcie od vedenia rezortu, a tak záujemcovia márne čakajú.


7 h
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Najlepšie je na tom Dánsko.


5 h
Peter Schutz

Keby sme neboli na Slovensku, tak zmenšovať bordel – minimalizovať je silné slovo – by sa aj dalo.


8 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


1 h
SkryťZatvoriť reklamu