Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

Hrubú mzdu treba zrušiť, vytvára v ľuďoch ilúziu (rozhovor)

Zamestnanci nepoznajú náklady práce.

(Zdroj: Iness)

Analytik ekonomického think tanku INESS tvrdí, že na Slovensku nemožno hovoriť o hrubej mzde v pravom zmysle slova. V skutočnosti podľa neho ide o "polohrubú" mzdu, pretože veľká časť odvodov je pred zrakmi zamestnanca skrytá.

Preto by sa mala zaviesť skutočná hrubá mzda - superhrubá mzda -, ktorá bude zahŕňať všetky dane a odvody platené z produktívnej práce zamestnancov.

"Štát v prípade miezd vytvára informačnú asymetriu, pretože ľuďom neukazuje, koľko ich práca reálne stojí. Potom vo voľbách siahnu po populistickej daňovej politike, ktorá odráža mylné predstavy a ilúzie voliča, ktorý sa podľa nich riadi," vysvetľuje v rozhovore pre INDEX ekonóm Róbert CHOVANCULIAK.

Vo vašej štúdii s názvom Polohrubá mzda vytvára daňovo-odvodový guláš hovoríte, že hrubú mzdu treba zrušiť. Prečo je to aktuálne práve teraz?

Máme novú vládu, ktorá je odhodlaná urobiť reformy. Aj z úst ministra práce Milana Krajniaka zaznelo, že daňovo-odvodové zaťaženie na Slovensku je vysoké a že ho chce znižovať.

Myslím si, že tento krok by sa mohol spojiť so sprehľadnením daňovo-odvodového systému, ako to v roku 2018 urobili v Litve. Daňové zaťaženie zamestnávateľov máme tretie najvyššie v Európskej únii, po Francúzsku a Rakúsku. Ak je šanca v tejto oblasti na nejakú reformu, je to práve teraz.

V Česku zaviedli superhrubú mzdu, no dopadlo to neúspešne.

Áno, urobili to zle, pretože nezrušili hrubú mzdu, ale len zmenili výpočet daní, ktoré sa nepočítali z hrubej mzdy, ale zo superhrubej mzdy. Bol v tom guláš a vyššie dane pre ľudí, tak to teraz idú zrušiť.

V čom je váš návrh iný?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj v školách patrí medzi top témy otázka získania financií na udržateľné fungovanie.


2 h

Rebríček prináša The Slovak Spectator.


a 1 ďalší 4 h
Konateľ spoločnosti JRK Marián Kobolka

Po roku od zavedenia zberu takmer nič nefunguje, tvrdí Kobolka z JRK.


18 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Keby som dal demisiu, na podpore školstva sa nič nezmení.


a 1 ďalší 2 h
Miroslav Výboh (vpravo).

Fotka je na fanúšikovskom účte jazdca F1 Charlesa Leclerca.


a 1 ďalší 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu