BRATISLAVA. Zdravotná poisťovňa (ZP) Union považuje rozhodnutie na ďalšie dofinancovanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) vo výške 98 miliónov eur, navyše bez verejnej diskusie, za principiálne nesprávne a bytostne neférové. Uviedla to jej hovorkyňa Beáta Dupaľová Ksenzsighová.
"Nerozumieme, prečo štát úplne iracionálne neustále podporuje stratovú poisťovňu s najväčším odlevom poistencov a s veľmi zlou úrovňou služieb pre svojich klientov. Ignoruje tak občanov, ktorí sú presvedčení o tom, že konkurencia je dôležitá a jediné, čoho sa dopustili je, že si ako svojho partnera pre zdravotnú starostlivosť vybrali neštátnu poisťovňu," uviedla v reakcii.
Poisťovňa dostáva peniaze od všetkých poistencov

ZP Union pripomenula, že VŠZP ako "dobrý hospodár", za ktorého štátnu zdravotnú poisťovňu označil premiér Igor Matovič (OĽANO), sa tento rok dostala do štádia, keď potrebuje už druhú pomoc štátu.
Zdôraznila, že opakovane upozorňuje na fakt, že vláda nedáva zo svojich peňazí, ale z daní a odvodov všetkých Slovákov.
"Aby mohla niečo dať, musí najskôr niekomu vziať," dodala súkromná zdravotná poisťovňa.
Dôvera: Vláda sa dopúšťa diskriminácie
Zdravotná poisťovňa Dôvera v reakcii na opätovné dofinancovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne uviedla, že vláda opakovane diskriminuje viac ako dva milióny ľudí poistených v súkromných zdravotných poisťovniach
"V mene poldruha milióna poistencov Dôvery sa pýtame, prečo musia zo svojich zaplatených daní dotovať štátnu zdravotnú poisťovňu, ktorá hospodári neefektívne?" reagoval jej PR Špecialista Matej Štepianský.
Analytikovi chýba odôvodnenie výšky sumy
Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský uviedol, že dofinancovanie VšZP je pre ňu len ďalšou motiváciou, aby sa správala neefektívne.
Len Ministerstvo zdravotníctva podľa neho vie, ako dospelo ku konkrétnej sume.
"Pre občanov je podstatné to, že od zachraňovania štátnych nemocníc sme sa dopracovali už k zachraňovaniu štátnej poisťovne, čo je závan stavu spred vyše 20 rokov," povedal.
Poukázal aj na to, že súkromné zdravotné poisťovne majú na milión poistencov zhruba 450 zamestnancov, kým štátna poisťovňa ich má 650.
"To nie je situácia spôsobená novým koronavírusom. VšZP má problémy prakticky celú svoju existenciu," poznamenal.
Pre poistencov je podľa analytika zase podstatné to, že z peňazí všetkých, ktoré štát "ušetril" na platbách za poistencov štátu, bude profitovať len jedna zvýhodnená skupina poistencov.
Vlachynský nepovažuje za dôležité to, aká bude presná výška sumy dofinancovania. Myslí si, že je na čase otvoriť verejnú diskusiu aj opačným smerom. Pýta sa preto, aký konkrétny úžitok majú občania zo štátneho vlastníctva poisťovne, ktorá podľa jeho slov odlevom poistencov neustále stráca na hodnote a ktorú treba priebežne sanovať z daní.