Prišli ste do kontaktu s osobou, ktorá bola o pár dní pozitívne testovaná na Covid-19? Neostáva vám nič iné, ako ostať doma v karanténe. Za dni, ktoré nemôžete pracovať, vám patrí pandemické nemocenské. To vypláca Sociálna poisťovňa už od marca. Nárok naň sa neskončí ani s ukončením núdzového stavu.
"Nárok na pandemické nemocenské je viazaný nielen na trvanie núdzového stavu, ale aj na mimoriadnu situáciu," vysvetľuje na webovej stránke ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Núdzový stav platí v súvislosti s druhou vlnou koronavírusu u nás od 1. októbra a bol vyhlásený na 45 dní. Tento týždeň ho vláda o ďalších 45 dní predĺžila. Aj keby tak neurobila, stále trvá mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila ešte 11. marca.
To znamená, že aj keby sa núdzový stav skončil a vláda by ho nepredĺžila, nárok na pandemické nemocenské zostane zachovaný. Trvá totiž stále mimoriadna situácia v súvislosti so šírením ochorenia Covid-19.
Od prvého dňa
Na rozdiel od bežného nemocenského, ktoré Sociálna poisťovňa vypláca až od jedenásteho dňa práceneschopnosti, pandemickú PN vypláca od jej prvého dňa. Pri "klasickej" PN platí zamestnancovi prvých desať dní zamestnávateľ. Výška pandemickej PN je 55 percent denného vymeriavacieho základu, čo je zhruba 70 percent čistej mzdy.
Keďže po plošnom testovaní obyvateľov na Covid-19 rezort práce očakával zvýšenie počtu ľudí, ktorí budú musieť ísť na základe pozitívnych testov do izolácie alebo karantény, prechodne zjednodušil spôsob vybavovania pandemickej práceneschopnosti.