Tomáš Kovačovský je jedným zo zakladateľov spoločnosti Photoneo a jej technický riaditeľ. Už počas vysokej školy sa začal venovať 3D skenovaniu. Vyvinul 3D skener PhoXi a neskôr aj 3D kameru MotionCam-3D. V roku 2017 bol zaradený medzi 30 najtalentovanejších Slovákov spoločnosťou Forbes 30pod30.
V sérii rozhovorov Moderná krajina - návod, ako zlepšiť Slovensko vám prinášame názory slovenských podnikateľov, ako posunúť Slovensko dopredu. Projekt pripravujeme v spolupráci so spoločnosťou FinStat.
V rozhovore s Tomášom Kovačovským sa dočítate:
- Ako získal pre svoj startup dvojmiliónovú investíciu
- Prečo napriek celosvetovým úspechom zostal na Slovensku
- Čo pokladá za najväčšie prekážky v podnikaní
- Aké zmeny by privítal v oblasti vedy a inovácií
- Kam by sa mal uberať slovenský priemysel po ére automobilizmu
S Photoneom sa spája veta "firma, ktorá dáva robotom oči". Čo si máme pod tým predstaviť?
Človek používa oči len na to, aby sa na svet pozeral ako na statickú fotografiu. To, čo videnie robí videním, je rozpoznávanie objektov okolo nás a následné reagovanie na vnímané situácie. Keď idete po ulici, neuvedomujete si, že svoje videnie používate na to, aby ste sa nepotkli, aby ste zdolali schody. Toto je pre nás prirodzené, no pre robotov je to tabu.
Väčšina robotov je slepá a pracujú len z predom definovaného miesta A na miesto B. My sa snažíme dať robotom oči nielen v zmysle, aby videli, ale aby aj rozumeli, čo je okolo nich. Dokážeme tak vyriešiť problémy a automatizovať činnosti, ktoré sa doteraz robotikou nedali vykonať.
Na čo konkrétne sa vaša technológia využíva?

Napríklad máte škatuľu nahádzaných súčiastok, ktoré potrebujete dostať do stroja, kde sa ďalej obrábajú, brúsia a podobne.
S využitím nášho systému viete nalokalizovať súčiastku, ktorú potrebujete a navigovať robota presne k nej. Zoberie ju a uloží do stroja. V súčasnosti tieto úkony robia ľudia. Máme aj riešenia na automatizáciu logistiky alebo skladov.
Naše technológie sa využívajú po celom svete. Od USA cez všetky európske štáty, až po Čínu a Japonsko. Aj v Afrike sa niečo nájde.
Nečelíte kritike, že vaše zdokonalenie robotov oberá ľudí o prácu?
Je potrebné si uvedomiť, že väčšinou opak je pravdou. Zoberme si napríklad automobilky na Slovensku.
Prišli sem, lebo je tu dobrý pomer ceny práce a kvality pracovníkov. Na druhej strane rok od roka sa cena práce a životná úroveň zvyšuje a súčasne klesajú ceny automobilov.