Úroveň HDP na obyvateľa v pobaltských krajinách je nízka
RIGA 31. januára (SITA, BNS) - Lotyšsko má jednu z najnižších životných úrovní spomedzi kandidátskych krajín na vstup do Európskej únie (EÚ) spolu s Bulharskom, Tureckom a Rumunskom, pretože hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa predstavuje v tejto kra
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
jine iba 29 % priemeru EÚ. Vyplýva to z údajov európskej štatistickej kancelárie Eurostat. Životná úroveň v Estónsku je o niečo vyššia ako v Lotyšsku a HDP na obyvateľa predstavuje 37 % priemeru EÚ, pričom v Litve 33 %.
Celková úroveň HDP v pobaltských krajinách je pomerne nízka pričom nižšie úrovne HDP na obyvateľa zaznamenáva už iba Rumunsko (23 % priemeru EÚ), Turecko (26 %) a Bulharsko (27 %). Ostatné kandidátske krajiny majú vyššie hodnoty HDP na obyvateľa.
Najvyššiu životnú úroveň v rámci regiónu strednej a východnej Európy má hlavné mesto Českej republiky Praha, kde HDP na obyvateľa prevyšuje priemer EÚ o 24 %. Za Prahou nasleduje Bratislava, kde HDP na obyvateľa predstavuje 95 % priemeru EÚ. Na tretej priečke sa umiestňuje Cyprus s 85 % priemeru EÚ. Najhoršia životná úroveň je v Rumunsku a Bulharsku, pričom región na severovýchode Rumunska dosahuje HDP na obyvateľa iba 18 % priemeru EÚ.
V rámci členských krajín EÚ sa dosahuje najvyššia miera HDP na obyvateľa v Londýne, ktorá prevyšuje priemer EÚ o 124 %. Ďalej nasledujú mestá Brusel a Luxemburg. Najchudobnejšími regiónmi EÚ sú francúzsky Reunion v Afrike, Francúzska Guiana v Južnej Amerike a grécky región Ipeiros, kde vo všetkých prípadoch HDP na obyvateľa predstavuje 51 % priemeru EÚ.